پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      
کد خبر: ۳۲۵۲۱
تاریخ انتشار: ۰۷ فروردين ۱۳۹۹ - ۲۳:۴۰
کووید 19 دشمن مشترک بشر، در سراسر جهان شیوع یافته است. در جریان مبارزه سخت کشورهای جهان با این ویروس، برخی رسانه های شخصی "ویروس اطلاعاتی" را تولید کرده و گسترش داده اند و اقدام به شایعه سازی برای سیاه نمایی چین و ایجاد تفرقه بین چین و دیگر کشورها کرده اند.

برای مثال، مدتیست که ویدیویی 4 دقیقه ای درباره بازار خرید و فروش حیوانات وحشی در کانال های اجتماعی و صفحات مجازی ایران به اشتراک گذاشته می شود. این ویدیو بازار مذکور را بازاری در شهر ووهان چین معرفی می کند که کروناویروس جدید از آن جا بیرون آمده! در این ویدیو که بسیار مورد توجه کاربران اینترنتی قرار گرفته، تعداد زیادی غرفه فروش گوشت حیوانات وحشی از جمله میمون، خفاش، موش، گربه، مار و مارمولک دیده می شود. در واقع، این بازار با نام بازار سنتی لانگوان (Langowan) در منطقه میناهاسا (Minahasa) واقع در جزیره سولاوسی اندونزی است. این بازار برای فروش حیوانات وحشی گران بها شهرت دارد. در سال 2014 رسانه ها این ویدیو را پخش و وجود این بازار اندونزی را گزارش کردند. در ویدیویی که در ایران به اشتراک گذاشته می شود، در چند ثانیه ابتدای ویدیو کلمه Langowan دیده می شود. این نام همان بازاریست که در ویدیو می بینید. کاربران اینترنتی با جست و جوی واژه Langowan در گوگل می توانند در تیتر این ویدیوها عنوان «بازار اندونزی» را ببینند. همچنین تولید کننده این ویدیو به زبان اندونزیایی صحبت می کند، نه چینی!

بخش فارسی رادیو و تلویزیون مرکزی چین برای آشکار کردن حقیقت درباره این شایعه، چندی پیش فیلمی ساخته که دوستان عزیز برای تماشای آن می توانند به لینک: http://persian.cri.cn/921/2020/03/12/167s185932.htm مراجعه فرمایند.

با وجود آن که این شایعه خنثی شده، اما "ویروس اطلاعاتی" همچنان سرایت دارد. طوری که ویدیویی مشابه در روز 6 فروردین در شبکه های اجتماعی ترکیه رواج یافت که مشابه همان دروغ قبلی ساخته شده است. شایعه ساز با استفاده از شرایط ویژه کنونی، تاثیرات منفی زیادی ایجاد کرده است.

در بین چینی ها عبارتی وجود دارد که می گوید: شایعه پراکنی توسط عاقلان متوقف می شود. در زمان مهم مقابله جهان با کرونا، شایعات ترسناک تر از ویروس است. اما باید هوشیاری خود را حفظ کرده و هر شایعه ای را باور نکرده و آن را پخش نکنیم تا تحت تاثیر شایعه سازان دارای هدف مغرضانه گمراه نشویم.

نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: