پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      
کد خبر: ۳۲۵۷۷
تاریخ انتشار: ۱۳ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۹:۲۹
خودروسازی آلمان که جایگاه ویژه ای در صنعت اتوموبیل جهان دارد سرزمین بزرگترین قطعه سازان جهان هم هست که معلوم نیست کدام بر دیگری تقدم دارد.

به گزارش تحریریه، الگوی موجود در صنعت خودرو ایران نه دارای ویژگی های یک صنعت بومی با مختصات کارآمد خاص خود و نه الگویی اقتباسی از کشورهای موفق است.

صنعت خودرو ایران نه معلوم است؛ صادرات محور است یا درون گرا، قطعه ساز است یا تولید کننده، مونتاژکار است یا خلاق، خودروهای سبک تولید می کند یا سنگین.

در یک مقایسه ساده، در آلمان به عنوان یکی از بزرگترین کشورها که باکیفیت ترین خودروها را تولید می کند قطعه سازان سهم عمده ای از این صنعت را دارند.

قدرت قطعه سازان آلمانی را در بازار خودروسازهای نوظهور هم می توان دید، به طوریکه قطعات قابل توجهی از خودروهای چینی مانند گریت وال را کمپانی بوش(BOSCH) تامین می کند.

آخرین آمارها نشان می دهد که 18 شرکت آلمانی در جمع صد قطعه ساز برتر جهان حضور دارند.

گردش مالی مجموعه شرکت های قطعه ساز  آلمان در سال 2017 بیش از 204 میلیارد یورو بود که حدود یک سوم گردش مالی قطعه سازان کل جهان را شامل می شود.

ایالات های جنوبی آلمان میزبان بیشتر شرکت های قطعه ساز این کشور هستند.

18 شرکت آلمانی در جمع 100 قطعه ساز برتر جهان حاضر هستند و بوش به تنهایی در سال 2017 بیش از 47 میلیارد یورو قطعات خودرویی فروخته است.

آلمان جمع بین دارندگان قطعه ساز خوب و خودروساز خوب است و این توانایی دو وجهی به قدری کامل است که نمی توان مشخص کرد کدام یک موتور دیگری است.

یکی از ایرادات اصلی به صنعت خودرو ایران این بوده است که برخلاف نمونه های موفق بین المللی؛ از قطعه سازان حمایت نکرده است. به طوریکه هیچ شرکت ایرانی در بین 100 قطعه ساز برتر دنیا حضور ندارد.

به گزارش تسنیم، فرشاد مقیمی معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت چندی پیش در حاشیه بازدید از فرآیند تولید قطعات خودرو، گفت: با توجه به اهمیت و سهم صنعت قطعه‌سازی در اشتغال کشور و نیز با تاکید بر اهداف دشمن در لطمه وارد کردن به این صنعت، وزارت صنعت، معدن و تجارت برنامه‌هایی را برای تعمیق‌بخشی به عمق ساخت قطعات داخلی دارد.

ظاهرا این اظهارات تعارف هایی بیش نیست و هنوز جزئیاتی از این برنامه های ادعایی رویت نشده است.

امیررضا واعظی آشتیانی کارشناس و فعال صنعت در گفتگو با میز خودرو تحریریه، گفت، سیاست کشور در صنعت خودرو از ابتدا اشتباه بود و به جای قطعه سازی به سمت مونتاژ و تولید رفتیم که در نهایت در هیچ کدام موفق نبودیم.

معاون اسبق وزارت صمت معتقد است، نه با توجیه میزان اشتغال و نه با توجیه توان طراحی داخلی، قطعه سازی یک اولویت است و سازمان گسترش و نوسازی صنایع بهتر است پاسخ دهد تاکنون برای به روزرسانی صنعت قطعه سازی کشور چه کرده است.

درحالیکه دو خودروساز زیان ده کشور یعنی ایران خودرو و سایپا همواره در بین 50 خودروساز پرتیراژ جهان حاضر بوده اند، اما هیچ قطعه ساز ایرانی در بین 100 قطعه ساز برتر دنیا حضور ندارد.

این مهم نشان می دهد که صنعت با ارزش افزوده بالا را رها کرده و سراغ صنعت تولید اتومبیل رفته ایم که در آن هم نتیجه قابل دفاعی به بار نیامده است.

پایان/

نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: