پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      پایگاه خبری گیتی آنلاین نمایندگی استانی می‌پذیرد  09191910422       پایگاه خبری گیتی آنلاین خبرنگار می‌پذیرد  09191910422       
کد خبر: ۳۳۱۰۷
تاریخ انتشار: ۱۱ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۰۱:۰۴
در یکصد و بیست و نهمین جلسه ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز مطرح شد؛
وزیر کشور بر لزوم تشویق و توسعه تجارت الکترونیک در کشور به ویژه در شرایط کنونی که ویروس کرونا سلامت جامعه را به مخاطره انداخته است، تاکید کرد اما گفت که در عین حال، خرید و فروش از طریق فضای مجازی باید به گونه ای ساماندهی شود که امکان فروش کالاهای قاچاق در آن وجود نداشته باشد.
به گزارش گیتی آنلاین به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور، دکتر «عبدالرضا رحمانی فضلی» که نماینده رییس جمهوری در ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز است، این مطلب را عصر امروز چهارشنبه در یکصد و بیست و نهمین نشست ستاد مرکزی مبارزه با  قاچاق کالا و ارز که به ریاست وی در سالن پیامبر اعظم (ص) وزارت کشور برگزار شد، بیان کرد.
یکی از موضوعات مهم مورد بررسی در این نشست، نحوه برخورد با عرضه کالاهای قاچاق در فضای مجازی بود.
وزیر کشور تاکید کرد: برنامه ریزی ها برای مقابله با عرضه کالاهای قاچاق در فضای مجازی بیش از آنکه به دنبال برخورد پس از وقوع جرم باشد، باید بر پایه پیشگیری از وقوع چنین جرایمی برنامه ریزی شود.
رحمانی فضلی در این زمینه بر لزوم توجیه کامل و اطلاع رسانی به مسئولان سایتها و پایگاههای فعال در زمینه خرید و فروش و عرضه کالا تاکید کرد.
وی گفت:  ما باید تجارت الکترونیکی را به گونه ای ساماندهی کنیم که در عین حال که مشکلی در زمینه توسعه آن در کشور نشود، امکان فروش کالاهای قاچاق نیز در آن وجود نداشته باشد.
وزیر کشور همچنین پس از استماع گزارش ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز در زمینه کشفیات قاچاق، دستور داد، این ستاد با انجام بازنگری های جدی در این روند، سهم «کالاهای استردادی» را کاهش دهد. 
 کالاهای استردادی آن بخش از کالاهایی را شامل می شود که از سوی دستگاههای ذیربط به ظن قاچاق و غیرقانونی بودن ضبط و توقیف می شود اما پس از بررسی های کارشناسی و قضایی، این موضوع به تایید نمی رسد و در نتیجه، به صاحبان آن مسترد می شود.
وزیر کشور با تاکید بر اینکه توقیف چنین کالاهایی، اقدامی بسیار ناپسند است و زیانهای گسترده ای برای افراد و جامعه در پی دارد، به ستاد مرکزی قاچاق کالا و ارز دستور داد کارگروهی را مامور رسیدگی به این موضوع کند.
رحمانی فضلی همچنین لزوم «کمی» و قابل محاسبه شدن اهداف و راهبردهای ستاد قاچاق کالا و ارز را خاطرنشان ساخت و از این ستاد خواست با برنامه ریزی روشن و زمان بندی مناسب، اهداف تعیین شده را محقق سازد. 
وزیر کشور همچنین در این نشست دستور داد استانداري ها و دستگاههاي مرتبط با موضوع تجارت ملوانی و کولبری بویژه استانهای جنوبی کشور كه از نزديك درگير اين موضوع هستند، همراه با ستاد مرکزی قاچاق کالا و ارز در اسرع وقت نسبت به عملیاتی کردن برنامه ساماندهي تجارت ملواني اقدام کنند.
«علی مویدی خرم آبادی» رییس ستاد مرکزی قاچاق کالا و ارز نیز در این نشست با ارایه گزارشی از فعالیت ها و اقدامات این ستاد، از تلاشهای دکتر «عبدالرضا رحمانی فضلی» وزیر کشور در «انسجام دهی و انضباط بخشی» به این ستاد و برنامه های آن قدردانی کرد و گفت: «در دو سال اخیر ما اشاهد اتفاق جدیدی هستیم که در نتیجه آن، ستاد به صورت منسجم، هدفمند و منظم جلسات خود را برگزار می کند و مصوبات آن نیز به اجرا درآمده است.»
وی افزود: در سالهای 97 و 98 تمامی جلسات ستاد مرکزی با حضور وزیر محترم کشور بموقع تشکیل شده و در سال 98 نیز ما نخستین نشست سال را در محضر ریاست محترم جمهوری برگزار کردیم و از این «رویکرد منظم و منسجم» دکتر رحمانی فضلی تشکر می کنیم.
«پایگاه خبری گیتی‌آنلاین درباره صحت یا رد ادعاها قضاوتی ندارد و مسئولیتی نمی‌پذیرد»
نویسنده:اکرم سادات حسینی شبستری
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: