پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      پایگاه خبری گیتی آنلاین نمایندگی استانی می‌پذیرد  09191910422       پایگاه خبری گیتی آنلاین خبرنگار می‌پذیرد  09191910422       
کد خبر: ۳۳۱۳۹
تاریخ انتشار: ۱۴ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۱:۳۵
محدودیت‌های رسمی،ارعاب یا انسداد سیاسی؛
فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران با انتشار نتایج نظرسنجی اخیر خود، که با شرکت هزار و ۳۰۸ روزنامه‌نگار از ۷۷ کشور جهان انجام شد، توجه‌ها را به وضعیت بحرانی روزنامه‌نگاران در مواجهه با مشکلات شیوع جهانی کرونا جلب کرد.
آنتونی بلانگر، دبیرکل فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران (IFJ)، در این زمینه گفت: «در شرایط بحران کرونا که اهمیت اطلاع‌رسانی و روزنامه‌نگاری با کیفیت بیش از پیش شده است، نتایج به دست آمده نشان دهنده کاهش آزادی رسانه‌ها و روزنامه‌نگاران است که حاکی از روندی نگران کننده است»
وی افزود روزنامه‌نگاری یک «کالای عمومی» است که سزاوار حمایت عمومی و عدم مداخله است.
بررسی نتایج این نظرسنجی که ۴۲ درصد شرکت کنندگان آن زن بوده‌اند، نشان می‌دهد از هر چهار روزنامه‌نگار سه نفر در جریان اطلاع رسانی در مورد کرونا، با محدودیت‌های رسمی، ارعاب یا انسداد سیاسی مواجه شده است.
نتایج این نظرسنجی که ۴۳ درصد شرکت‌کنندگان آن روزنامه‌نگار آزاد بوده‌اند نشان می‌دهد دو سوم کارمندان و روزنامه‌نگاران آزاد دچار کاهش دستمزد و یا از دست دادن درآمد و ضرر شغلی شده‌اند.
در حالی که بیش از نیمی از همه روزنامه‌نگاران از استرس و اضطراب رنج می‌برند، ده‌ها روزنامه‌نگار نیز بازداشت و یا دادگاهی شده‌ یا مورد حمله قرار گرفته‌اند.
اکثریت شرکت‌کنندگان گزارش کرده‌اند که وضعیت آزادی رسانه‌ها در کشورشان بدتر شده است.
آن‌ها برای ارزیابی فضای آزادی رسانه‌ها از کلماتی مانند «ناخوشایند»، «مشکل‌ساز»، «وحشتناک»، «بدتر»، «رو به کاهش» و «محدود» استفاده کرده‌اند.
«پایگاه خبری گیتی‌آنلاین درباره صحت یا رد ادعاها قضاوتی ندارد و مسئولیتی نمی‌پذیرد»
نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: