پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      
کد خبر: ۳۳۱۸۴
تاریخ انتشار: ۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۴:۴۶
طی روزهای اخیر فشارهای برخی سیاستبازان آمریکایی به نهادهای اطلاعاتی آمریکا که هرگز نتوانسته اند شاهد و مدرکی در پشتیبانی از نظریه آنان در منشاء شیوع کروناویروس جدید پیدا کنند، باعث تاسف عمیق طرفداران «نظریه توطئه منشاء کروناویروس جدید» شده است. 11 اردیبهشت/ ثور، 30 آوریل به وقت محلی، دفتر مدیر کل اطلاعات ملی آمریکا در پایگاه اینترنتی رسمی خود با انتشار بیانیه ای، موافقت این نهاد را با تفاهم گسترده در محافل علمی اعلام کرد؛ به این معنی که پذیرفت کروناویروس جدید ساخت انسان نیست و اصلاح ژنتیکی نشده است.

اما شامگاه همین روز وقتی خبرنگاری از دونالد ترامپ پرسید آیا شواهدی مبنی بر اینکه منشاء کروناویروس جدید، آزمایشگاه وو هان باشد، او همچنان اصرار کرد که «هست؛ مدرک دارم.» ولی وقتی دوباره پرسیدند چه مدرکی؟ ترامپ جواب داد: «اجازه ندارم بگویم.»

خب، بفرمایید ببینیم که اظهارات آشکار متخصصان، نهادهای معتبر و مجله های علمی مربوطه درباره شایعات منشاء کروناویروس جدید چطور است:

فضیله شعیب، سخنگوی سازمان جهانی بهداشت چندی پیش اعلام کرد که برخی مغالطه ها و نظریات توطئه درباره منشاء کروناویروس جدید که در رسانه های اجتماعی رواج پیدا کرده، درست نیست و بر اساس تمام شواهد موجود، منبع کروناویروس جدید در حیوانات (و به احتمال زیاد خفاش بوده) و محصول دخالت انسانی و یا ساخت انسان در آزمایشگاه نیست.

نظرات چندین نهاد تحقیقات پزشکی با سازمان جهانی بهداشت همخوانی دارد. یکی از گروههای تحقیقاتی از پژوهشکده اسکریپتس با انتشار مقاله ای تشریح کرد: برای اینکه ویروسی در آزمایشگاه ساخته شود، باید بر پایه بدنه اصلی یک ویروس موجود طراحی و ساخته شود؛ اما طبق نتایج تحقیقات، ساختار بدنه اصلی کروناویروس جدید با تمام ویروسهای شناسایی شده کنونی تفاوت دارد.

در 7 فروردین/ حمل، 26 مارس فرانسیس کالینز رئیس پژوهشکده ملی بهداشت آمریکا در مقاله ای داده های مقایسه ژنوم چند کروناویروس از سوی تیم بین المللی تحقیقاتی با پشتیبانی این پژوهشکده را نقل و همچنین از نتایج این تیم تحقیقاتی پشتیبانی کرد که طبق آن کروناویروس جدید در طبیعت به وجود آمده است.

در 6 اردیبهشت/ ثور، 25 آوریل به وقت محلی، یک کاربر اینترنتی در آمریکا توئیت کرد که تاسوکو هونجو، برنده جایزه نوبل پزشکی، استاد علوم پزشکی ژاپن گفته است که کروناویروس جدید «ساختار طبیعی» ندارد، بلکه «ساخت چین» است و در این توئیت خود افزود که استاد تاسوکو هونجو در گذشته در آزمایشگاه وو هان کار کرده است.

استاد تاسوکو هونجو پس از آن با انتشار بیانیه ای این توئیت را غلط و جعلی و به منظور تشدید گمراهی افکار عمومی توصیف و آنرا تکذیب کرد: «برخی شایعه پردازان با سوء استفاده از عنوان و آبروی من، اطلاعات اتهام آمیز و گمراه کننده ای پخش کرده اند؛ من از این اقدام بسیار احساس عصبانیت، غم و اندوه می کنم. ما باید تا حد امکان بر پیشگیری و مهار شیوع کروناویروس جدید تمرکز کنیم. پخش نظریات توطئه درباره منشاء کروناویروس جدید در چنین موقعیتی، برای پراکندن توجه عموم مردم، رفتار بسیار نامناسبی است.»

از طرفی این ادعا در توئیتهای مذکور که استاد تاسوکو هونجو در آزمایشگاه وو هان کار کرده نیز کاملا بی پایه و اساس است.

آنتونی فاوچی، کارشناس ارشد بیماریهای عفونی آمریکا و رئیس پژوهشکده ملی حساسیت و بیماریهای عفونی متعلق به پژهشگاه ملی بهداشت آمریکا نیز خاطر نشان کرد ژن کروناویروس جدید نیز نشان داده است که از حیوان به انسان منتقل شده و اصلاح شده در آزمایشگاه نیست.

تدروس آدهانوم مدیر کل سازمان جهانی بهداشت در اسرع وقت هشدار داد که بهره گیری از شیوع کروناویروس جدید برای کسب امتیازهای سیاسی، مانند بازی با آتش است. او گفت: «اگر خواهان دیدن کیسه های بیشتر حمل جسد نیستید، باید دست از سیاسی کردن شیوع بیماری بردارید.» در این موقعیت باید به جای صرف زمان برای پراکند نظریات توطئه درباره منشاء کروناویروس جدید، به مقابله با شیوع آن پرداخت و بهتر است دست در دست هم به کار پیشگیری و مهار شیوع بپردازیم تا جانهای بیشتری نجات یابند.

نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: