پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      
کد خبر: ۳۳۲۷۷
تاریخ انتشار: ۲۲ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۴:۲۱
احسان سلطانی
از اسفند 1398 تا اردیبهشت 1399 بیش از 60 هزار میلیارد تومان نقدینگی حقیقی وارد بورس شده که کمتر از 2 درصد ارزش جاری آن در 4 ماه اخیر است که از مردم در حباب سازی کنونی رفع اتهام می کند.
به گزارش تحریریه، ۶۰ هزار میلیارد تومان نقدینگی حقیقی به بورس تهران و فرابورس ایران در 15 ماه اخیر وارد شده است.

از ۲۲ اسفند ۱۳۹۸ تا ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۹ که حباب دارایی ها در بورس ایجاد شده، در مجموع ۶۰ هزار میلیارد تومان نقدینگی (توسط اشخاص) حقیقی به بورس تهران و فرابورس ایران وارد شده است. البته در شرایط عادی انتظار ورود حدود ۲۰ هزار میلیارد تومان نقدینگی حقیقی به بورس می رفت.

کل ورود نقدینگی حقیقی به بورس تهران و فرابورس ایران ۱.۲۶ درصد کل ارزش این بورس ها و حدود ۲ درصد افزایش ارزش جاری آنها در چهار ماه اخیر است که نمی تواند عامل صعود نامتناسب و غیرمنطقی ارزش بازار سرمایه باشد.

تشکیل ابرحباب دارایی ها در بازار سرمایه، در نتیجه مداخله بنگاه های خصولتی بورسی و بانکها و دست اندرکاران بازار سرمایه و با تبانی دولت صورت گرفته است.

حجم ناچیز ورود نقدینگی اشخاص حقیقی خیلی کوچکتر از آن است که منجر به تشکیل حدود ۲۵۰۰ هزار میلیارد تومان حباب دارایی (معادل حجم نقدینگی) در بورس شود.

آنچه تحت عنوان هجوم نقدینگی مردم عنوان می شود، فریبی نئولیبرال برای توجیه تخریب ساختارهای اقتصادی کشور جهت تامین منافع اقلیتی خاص بیش نیست.

پایان/
نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: