پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      
کد خبر: ۳۳۲۹۴
تاریخ انتشار: ۲۲ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۲۳:۳۰
در پایان پنجاه و یکمين نشست ستاد اطلاع رساني و تبلیغات اقتصادي كشور اعلام شد؛
وزیر کشور و رییس ستاد اطلاع رسانی و تبلیغات اقتصادی کشور تاکید کرد: بازار سرمایه در کشور در شرایط کنونی فرصت مناسبی برای رونق تولید و شرایط اقتصادی کشور است و همه نظام باید برای پاسخ به استقبال مردم از این حوزه پای کار بیاید.
به گزارش گیتی آنلاین به نقل از پايگاه اطلاع رساني وزارت كشور، دكتر «عبدالرضا رحماني فضلی» عصر امروز دوشنبه پس از شرکت در پنجاه و یکمین نشست ستاد اطلاع رسانی و تبلیغات اقتصادی که با حضور نمایندگان دستگاههای مختلف و مسئولان سازمان بورس و اوراق بهادار تهران در سالن پیامبر اعظم (ص) وزارت کشور برگزار شد، در جمع خبرنگاران گفت: در جلسه امروز، موضوع بازار، قيمت ها و تحولات بازار بورس و سرمایه مورد بحث و بررسی قرار گرفت و استقبال گسترده مردم از حضور در این بازار از ابعاد مختلف ارزیابی شد.
وی افزود: تاكيد همه كارشناسان و متوليان امر بر اين است كه بازار سرمايه در شرايط كنوني براي كشور فرصت بسیار مناسبي را فراهم ساخته است و در این شرایط، نه تنها دولت بلکه همه نظام باید پاي كار بيايند تا با توجه به گرایش و استقبالي خوبی كه در طرف تقاضا در بازار سرمايه ايجاد شده است، در طرف عرضه آن هم بتوانیم با ارايه سهام شناور ، عرضه هاي اوليه و ایجاد تغييراتي در تامين سرمايه از طريق اين بازار به شكل ارائه پروژه ها و دیگر راهکارهای اقتصادی پاسخ شایسته ای به این استقبال بدهیم و استفاده لازم را از آن براي اقتصاد كشور داشته باشيم.
وزير كشور با بیان اينكه جمع بندي جلسه امروز به سران قوا ارسال خواهد شد، تصریح کرد: باید بتوانیم با مدیریت دقیق شرايط موجود بازار هم در بخش عرضه و هم تقاضا از فرصتی که ایجاد شده است، برای تقویت ثبات و استمرار رونق اقتصادی در کشور بهره بگیریم.
رحمانی فضلی خاطرنشان کرد: یکی از موضوعات مهم این جلسه به تناسب موضوع آن که بعد رسانه ای است، موضوعات و دغدغه هایی بود که در چند بعد در حوزه رسانه ای بازار سرمایه مطرح شد و مقرر گردید تصمیماتی در این زمینه اتخاذ شود.
رییس ستاد اطلاع رسانی و تبلیغات اقتصادی کشور با بيان اينكه در این حوزه ما با دو دسته از رسانه ها سرو کار داریم، توضیح داد: یک گروه از رسانه ها، آنهایی هستند که با مبنا و ريشه خارج از كشور فعاليت دارند. رويكرد عمده اين رسانه ها، برخورد منفي به منظور تضعیف بازار سرمایه است. آنها با پخش اطلاعات، سینگالها و داده هایی تلاش دارند این بازار را بی ثبات نشان دهند.
رحمانی فضلی گفت: در این جلسه، مقرر شد نسبت به اينگونه رسانه ها اقدامات قانوني صورت گيرد.
وي دیگر گروه فعال در حوزه اطلاع رسانی در باره بازار سرمایه را «کانالها و رسانه های داخلی» بیان کرد و اظهارداشت: این رسانه ها بعضا در حوزه اطلاع رسانی و آگاهی بخشی هماهنگی لازم را با سازمان بورس و وزارت امور اقتصادی و دارایی ندارند و متناسب با سیاستها اقدام نمی کنند.
رییس ستاد اطلاع رسانی و تبلیغات اقتصادی کشور گفت: در این زمینه بنا شد سیاستهای رسانه ای مناسبی تدوین و به همه رسانه ها ابلاغ شود تا بتوانند ضمن ایفای رسالت حرفه ای خود، نسبت به تقويت بازار سرمایه و هدايت و مديريت افكار عمومي در این زمینه نقش آفرینی کنند.
وزير كشور یکی دیگر از مسائل مهم در حوزه بازار سرمایه را موضوع آموزش کسانی دانست که به تازگی وارد این بازار شده اند.
رحمانی فضلی گفت: در حال حاضر 11 ميليون نفر وارد بازار سرمايه شده اند. هر روز نیز تعداد زیادی كد بورسي درخواست مي شود و سرمایه های زیادی به بورس می آید. علاوه بر آن، با ورود سهام عدالت، شاهد رونق بيشتر این بازار هم خواهيم بود.
وي افزود: با این حال، افرادي كه با سرمايه خرد وارد بازار بورس شده اند به سبب اينكه از آموزش كافي برخوردار نيستند، در معرض ریسک بالایی قرار دارند. به همین دلیل، مقرر شد با همكاري همه رسانه ها به ویژه سازمان صداوسیما و سازمان بورس و اوراق بهادار تهران، مجموعه ای از بسته هاي آموزشي را براي استفاده مردم منتشر کنیم تا آنها بتوانند تصمیمات درست و منطقي در بازار سرمایه داشته باشند.
وزير كشور با تاكيد بر اينكه بايد با كمك یکدیگر تلاش كنيم كه بازار سرمايه به بازار خوبي براي تامین مالی طرحهای بخش خصوصي و دولت به ویژه در بخش تولید تبديل شود، خاطرنشان کرد: بايد منابع حاصله از بازار سرمايه صرف توليد و گسترش فعالیتهای تولیدی در کشور شود تا چرخه اقتصادي در كشور به نحو شایسته ای به جريان بيفتد.
بر اساس این گزارش، در پنجاه و یکمین نشست ستاد اطلاع رسانی و تبلیغات اقتصادی کشور که بیش از سه ساعت به طول انجامید، شماری از مسئولان و متخصصان حوزه بورس و سرمایه و کارشناسان رسانه و ارتباطات به بیان دیدگاههای خود در باره تحولات بازار سرمایه در ماههای اخیر و آینده آن پرداختند.
«حسن قالیباف اصل» رییس سازمان بورس و اوراق بهادار تهران در این نشست، با ارایه گزارشی از روند روزافزون رشد بورس در کشور، از « استقبال گسترده مردم از سرمایه گذاری در بورس»، «پذیره نویسی صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله موسوم به (ای تی اف)» و « آزادسازی سهام عدالت» به عنوان سه رویداد بزرگ در بازار سرمایه در سال جاری نام برد و بر لزوم ارتقای سطح آموزش و آگاهی مردم در این زمینه تاکید کرد.
وی گفت: یک تحول بزرگ و تاریخی در استقبال مردم از بازار سرمایه صورت گرفته و ارزش کل این بازار را به بیش از پنج هزار هزار میلیارد تومان رسانده است تا نقش بورس در اقتصاد ایران پر رنگ شود.
رییس سازمان بورس و اوراق بهادار تهران افزود: ما باید کاری کنیم تا مردم با آگاهی و شناخت کافی وارد این بازار شوند و از ظرفیت صندوقهای سرمایه گذاری، شرکتهای مشاوره و سبدگردان ها برای سرمایه گذاری استفاده کنند تا میزان ریسک پذیری آنها کاهش یابد.
«محمدرضا پورابراهیمی» نماینده کرمان و رییس سابق کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی هم از استقبال چشمگیر مردم از سرمایه گذاری در بورس به عنوان یک موقعیت استثنایی و «عالی ترین فرصت برای نظام اقتصادی کشور» نام برد و خواستار هدایت سرمایه ها به سوی طرحها و بنگاههای واقعی اقتصادی و واگذاری شرکتهای دولتی شد.
«علی آقامحمدی» عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام هم با بیان اینکه دولت برنامه های مدون و منسجمی برای استفاده از ظرفیتهای بازار سرمایه تدارک دیده است و هیچ نگرانی در این زمینه وجود ندارد، تاکید کرد: ترساندن مردم از حضور در این بازار اقدامی غیرکارشناسی و نادرست است.
«محمد خدادی» معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز بر لزوم تدوین پیوست رسانه ای برای برنامه های بازار سرمایه و ارتقای آگاهی های عمومی در این زمینه تاکید کرد.
همچنین شمار دیگری از اعضا دیدگاههای خود را از زوایای مختلف در باره تحولات بازار بورس بیان کردند.
انتهای پیام/
نویسنده:اکرم سادات حسینی شبستری
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: