پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      
کد خبر: ۳۳۳۰۰
تاریخ انتشار: ۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۷:۴۱
تی یری میسان
آمریکا با خروج نظامیان خود از عربستان؛ طرح سعودی کاهش قیمت نفت را تلافی می کند و در جنگ یمن هم قبایل طرفدار سعودی را در برابر حوثی ها تنها گذاشت.
به گزارش تحریریه، هنگامی که بیشتر مردم جهان درگیر در تقسیم اوقات خود به هنگام بیماری همه گیر شده اند، عربستان سعودی، نیروی ایالات متحده که محافظ آنها ست، زیر سوال می برد. نمایش قدرت میان ریاض و واشنگتن که هم اکنون اقتصاد جهان را با گسترش ویروس کورونا نامتعادل ساخته، در جریان است. پرزیدنت ترامپ قصد دارد کنترل نفت عربستان و ونزوئلا را به دست بگیرد، از این رو متحدان دیگری برای خود تراشیده است.

برای دونالد ترامپ زمان افشای حقیقت فرا رسید
از سه سال گذشته، پرزیدنت ترامپ و مایک پمپئو، رئیس سازمان سیا که سپس وزیر، امور خارجه ی ایالات متحده گشت، خواهان ترک روش امپریالیستی کشور خود بودند تا آن را با استراتژی اقتصادی جایگزین سازند. اما به شرطی که واشنگتن بتواند همچنان رهبر جهان باشد و از ارتش قوی و استقلال در حوزه ی انرژی برخوردار باشد.

دونالد ترامپ اجازه ی استخراج مناطق محافظت شده را صادر کرده و به گسترش لوله های نفتی و ادامه ی ماجراجویی های خود در حوزه نفت شیل می باشد، با اینکه این حوزه طبیعتی زود گذر دارد. تحول سیاسی در عربستان سعودی با بلند پروازی های ولیعهد این کشور محمد بن سلمان که با اخاذی مبالغ هنگفت برای یکایک هذیان های خود اقدام کرده، سرانجام با درگیری هایی مواجه شده است.

محمد بن سلمان جنگ آشکاری نه تنها علیه روسیه ، بلکه علیه صنعت نفت شیل ایالات متحده آغاز کرده. او خود خواسته نرخ هر بشکه نفت را از ۷۰ دلار به زیر ۳۰ دلار رسانده. این درگیری ها به طور غیر منتظره ای با بیماری همه گیر کورونا-۱۹ مرتبط شده است که نتیجه ی آن کاستن از مصرف سوخت در جهان می باشد. این بیماری در ایالات متحده نیز آغاز شده و در آن بخشی از مقامات ارشد نظامی، خواهان اعلام حکومت نظامی می باشند تا به معضل ترامپ پایان دهند.

این سه واقعیت (استراتژی انرژی پرزیدنت ترامپ، نافرمانی در عربستان، بیماری کورونا) در تلاقی با یکدیگر می باشند. برای تحلیل این موضوع، ما باید آنها را از یکدیگر جدا سازیم و بدانیم هر منطقی می تواند ناگهان با محاسبات منطق اجزای دیگر مختل شود.

JPEG - 45.9 kb
RCGS Resolute کشتی جاسوسی پرتقالی باعث غرق شدن کشتی مراقبت ساحلی ونزوئلا به وسیله یخ شکن خود شد. وجود ناو یخ شکن در دریای کارائیب امری است نا متعارف
استراتژی اقتصادی
در برابر فروپاشی قیمت نفت، پرزیدنت ترامپ تصور کرده که باید به بزرگترین مخزن نفتی جهان یورش ببرد: و آن مخازن کشور ونزوئلا می باشد. از سال ها پیش سازمان سیا و ساوت- کام با پیاده کردن طرح رامسفلد- سبروسکی، نامتعادل ساختن این کشور را پیش گرفتند و خواهان فروپاشی زیر ساخت های دولتی حوزه ی دریای کارائیب شدند. کشور ونزوئلا به نقطه ای رسیده که حذف احتمالی پرزیدنت نیکولاس مادورو می تواند به صورت عکس العمل سال۱۹۸۹ مردم پاناما با حذف مانوئل نوریگا باشد.

ایالات متحده توانسته اتحادیه ی اروپا را در این عملیات متحد خود نماید. به صورتی که پرزیدنت نیکولاس مادورو و دیوزدادو کابه لو را کنار بگذارد. انگلستان، فرانسه، اسپانیا، پرتقال و هلند (که مجموعه ی کشورهای استعمارگر گذشته بودند) داوطلبانه حاضر به شرکت در این عملیات شدند.

- در ۲۶ ماه مارس، وزارت دفاع ایالات متحده دادخواست پی گرد قانونی و جایزه برای ربودن پرزیدنت مادورو که متهم به قاچاق مواد مخدر می باشد، در نظر گرفت.

- در ۳۱ ماه مارس وزارت امور خارجه ایالات متحده در کادر انتقال دموکراتیک حکومت ونزوئلا چارچوبی را منتشر ساخت که در آن پرزیدنت نیکولاس مادورو و رئیس جمهور خود خوانده آن گوایدو را کنار بگذارد [1]

- در ابتدای ماه آوریل، کشتی جاسوسی پرتقالی توانست کشتی مراقبت ساحلی ونزوئلا را که قصد داشت آن را به فرار تحریض کند غرق نمود و زیر پرچم هلند در کورآچاوو پهلو گرفت. فرانسه و انگستان به این منطقه دو کشتی جنگی و ناو حامل بالگرد ( دیکسمود) و یک کانتینر ( ار اف آ) آرگوس را برای انتقال اسلحه و مهمات ( زیر پوشش داروی ضد کورونا ) به منطقه فرستادند [2] . ناوشکن ایالات متحده و چندین کشتی نیروی دریایی این کشور تحت فرمان آژانس مبارزه با مواد مخدر قرار گرفتند.

اما این عملیات به علت گسترش بیماری همه گیر متوقف ماند.

JPEG - 49.1 kb
پادشاه سلمان که از بیماری آلزایمر رنج می برد، در قصری حوالی جده به سر می برد. مرگ احتمالی او می تواند به جنگ وحشتناکی برای جایگزینی سلطنت منجر شود.
شورش در عربستان سعودی
خاندان سعود در فرهنگ بیابانی خود لنگر انداخته است. نحوه اداره ی این کشور با جهان مدرن متفاوت است، مانند بریدن سر رهبر مخالفان سیاسی ( شیخ نمر بکر ال نمر ۲۰۱۶ ) ، دستگیری کلیه شاهزاده های خانواده سلطنتی و ربودن ثروت آنها (۲۰۱۷) ، همچنین تکه تکه کردن یکی از اعضای کشورشان در سال ۲۰۱۸ . بنا بر این فرهنگ ، خودکشی برای انتقام در این کشور بلامانع است. پس از آنکه ولیعهد این کشور به دست جارد کوشنر و دونالد ترامپ با بی احترامی و فریب مواجه شد تصمیم گرفت انتقام خود را با نابود سازی صنعت نفت شیل ایالات متحده نشان دهد، این صنعت با قیمت زیر سی و پنج دلار نمی تواند به حیات خود ادامه دهد.

از آنجاییکه امکان نصیحت عربستان سعودی وجود ندارد، ترامپ تصمیم گرفت تا در چاه های نفتی این کشور خراب کاری نکند ، بلکه ولیعهد این کشور را با شکست کوبنده ای در یمن مواجه سازد. حمله هم زمان قبایل مورد حمایت ایران، امارات متحده عربی، توانست قبایل مورد حمایت عربستان را نابود سازد. هم زمان انگلستان جزیره ی سوکوترا در ورودی دریای سرخ را اشغال کرد . ریاض برای محافظت تنها متکی به نیروی هوایی خود می باشد [3].

در این نقطه نیز عملیات به علت بیماری همه گیر متوقف ماند، و می توان گفت راه فرار برای عربستان باقی گذاشت. پس از دو هفته معطلی پاسخ به تقاضای رئیس سازمان ملل داده شد،‌ آتش بس یک طرفه اعلام شد تا خدمات بهدشتی برای نجات بیماران کورونا از راه برسند. در واقع کشور سعودی هرگز در برابر دشمن و گرسنگی مردم غیر نظامی کوتاه نیامده است. در حالی که پایگاه های نظامی خود را در یمن از دست داده و درخواست صلح حوثی ها با بی توجهی کامل پاسخ داده است.

چنانچه توافق قبلی میان واشنگتن، ابوذبی و تهران علیه ریاض وجود داشت، شاهد اتحاد نوینی می شدیم و اختلاف ساختگی میان سنی و شیعه کنار گذاشته می شد. با این وجود، امارات متحد عربی در این معامله ی جدید برندگان برتر بودند. هم اکنون بحرین کشور سوریه را به صحنه بین المللی باز می فرستد.

واشنگتن با بازی هویج و چماق وارد صحنه شده. هویج عبارت است از کاهش ارادی تولید نفت، و چماق تصرف آرامکو می باشد که تنها منبع درآمد سعودی هاست. رابرت او-برایان مشاور امنیت ملی ایالات متحده ، ویکتوریا کواتز را برای اقامت به ریاض فرستاده، بی آنکه یقین کامل به عمل خود داشته باشد.

جای تاسف است که خاندان سعود در وضعیت ضعف قرار دارد: بیماری همه گیر به طرز شدیدی ۱۵۰ شاهزاده خاندان سلطنتی را در گیر کرده، همچنین حاکم ریاض زیر دستگاه های تنفسی قرار دارد. سیستم ژئوکراتیک متزلزل شده است.

اما یک راه حل موقت در نهم ماه آوریل یافته شد، اوپپ اعلام کرد تولید نفت به زیر ده میلیون بشکه در روز در ماه های مه و ژوئن خواهد بود، همچنین هشت میلیون بشکه برای ثلث دوم سال ۲۰۲۰، و شش میلیون بشکه برای ۱۶ ماه پس از آن [4] . اما این تصمیم ناگهانی می تواند تنها یک سوم سقوط مصرف جهانی نفت را به هنگام بیماری همه گیر جبران کند.

این تصمیم تنها با توافق اکثریت اعضاء و شرکا می تواند عملی شود. اما مکزیک تنها به کاهش صد هزار بشکه در روز به جای چهار صد هزار بشکه موافقت کرده. پرزیدنت ترامپ پیشنهاد داده تا تولید نفت ایالات متحده به دویست و پنجاه هزار بشکه اضافی برای جبران نفت مکزیک اقدام کند، اما هنوز این عدد به میزان مطلوب نرسیده است.

نشست وزرای حوزه ی نفت گروه ج-.۲- عدم امکان اجرایی شدن این توافق را خاطر نشان کرد

JPEG - 39.4 kb
کاپیتان کروزیه، نابهنگام کشتی تئودور روزولت را ترک می کند، در حالی که خدمه آن به او احترام می گذارند.
بیماری همه گیر ویروس کورونا
بسیاری از ایالات تصمیم گرفتند تا زمان انتشار بیماری را عقب بیاندازند و با آن مبارزه نکنند چرا که اقتصاد آنها قربانی می شد .اما آنچه پیش آمد، تورم بی اندازه ی بدهی آنها .و رکود اقتصادی در جهان بوده است.

در ایالت متحده، بخشی از افسران ارشد که قصد سرنگونی ترامپ را با موضوع روسیا گیت و سپس اوکراین گیت را داشتند، تصور کردند می توانند با بر قراری حکومت نظامی در سطح دولت فدرال، علیه بیماری مبازه کنند، در حالی که مطابق با قانون اساسی این کشور تنها ایالات فدرال می توانند در این باره تصمیم بگیرند [5]. از این رو با فرستادن نیروی نظامی به ونزوئلا مخالفت کردند . این تنها مورد سرپیچی از قانون در تاریخ ایالات متحده بوده است.

درخواست کمک فنی فرمانده ناو هواپیما بر تٓئودور روزولت برای پیاده کردن افراد خود به علت عدم توانایی نگهداری از بیماران در عرشه [6]، به صورت ترک موضع قدرت سیاسی به حساب آمد. اما احترام هم زمان سربازان به فرمانده خود باعث شد تا پرزیدنت ترامپ وزیر نیروی دریایی را قربانی کند و او را مرد غیر قابل انعطاف و بی رحم بنامد. سه ناو هواپیما بر در همین وضعیت قرار گرفتند.

نمایش قدرت میان ایالات فدرال و دولت فدرال و نظامیان در جریان است. در صورت حکومت نظامی، افسران ارشد می توانند بی طرفی خود را در شکاف های سیاسی اعلام کنند و تنها خواسته خود را سلامتی همشهریان معرفی کنند.

JPEG - 53.1 kb
از نیم قرن پیش، ایالات متحده که به لحاظ اقتصادی خود را لیبرال معرفی می کند، بازار نفت جهانی را از طریق کارتل اوپپ میسر ساخته. اینگونه شوک نفتی سال ۱۹۷۴ تنها بر اروپا و نه ایالات متحده تاثیر گذاشته است
به سمت تغییر سیاست انرژی در ایالات متحده
پس از گفتگو با وزیر نفت عربستان، ۱۱ سناتور جمهوری خواه ایالات نفت خیز دو طرح قانونی ارائه دادند تا به این وسیله سربازان ایالات متحده را از عربستان خارج سازند. با این تصمیم آنها تغییرات عظیمی را نوید دادند.

از این رو پرزیدنت ترامپ قصد دارد سیاست حوزه انرژی کشور خود را بر این دو نکته تغییر دهد:

او سیاست ریچارد نیکسون (با توصیه های مشاور کارزار انتخاباتی خود کوین فیلیپس ) را کنار می گذارد ، و به مصرف کنندگان بر پایه ی شغل امتیاز می دهد . اینگونه می تواند حقوق گمرکی بالایی برای واردات نفت ارزان وضع کند تا صنعت نفت شیل نجات پیدا کند .

اوسیاست جرالد فورد را کنار می گذارد ( با توصیه های وزیر امور خارجه ی او هنری کیسینجر ) که مدعی بازار آزاد بود و اجازه می داد اوپپ کارتل علیه کشورهای اروپایی تشکیل دهد. ناگهان کنگره، قانون سال ۲۰۰۷ را پذیرفت که در آن اعضای اوپپ متهم به اعمال غیر رقابتی شدند. No Oil Producing and Exporting Cartels Act – NOPEC

ترجمه توسط سیلویا بیژنیان
نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: