پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      
کد خبر: ۳۳۴۰۲
تاریخ انتشار: ۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۱:۵۹
مدیرکل غله و خدمات بازرگانی لرستان:
مدیرکل غله و خدمات بازرگانی لرستان با اشاره به آغاز خرید تضمینی گندم در ابتدای خردادماه گفت : امسال نرخ خرید تضمینی گندم به سقف ۲هزار و ۵۰۰ تومان رسیده .
‍ 

حجت الله بیرانوند افزود: سال گذشته قیمت خرید گندم ۱۷۰۰ تومان بود و امسال قیمت تضمینی مناسب تر است و انگیزه لازم را به کشاورزان می دهد تا گندم را تحویل دولت دهند .

وی بیان داشت : سال جاری زراعی دولت دامنه ای برای خرید گندم تعریف کرده که گندم را با افت ۴ مفید و یک غیرمفید به قیمت ۲۵۰۰ تومان خریداری می کند و در بحث کیفیت گندم، دولت امتیازاتی داده و جرائمی نیز برای گندم غیراستاندارد در نظر گرفته است تا از کمیت به سمت کیفیت حرکت کنیم .

مدیرکل غله و خدمات بازرگانی لرستان تشریح کرد : اُفت مفید اُفتی است که قابل استفاده می باشد و وارد چرخه تولید می شود مانند گندم شکسته و اُفت غیرمفید اُفتی است که از گندم جدا و پرت می شود مانند کاه .

وی ظرفیت استاندارد ذخیره سازی گندم در استان را ۸۰۰ هزار تُن برشمرد و تصریح کرد: خوشبختانه ظرفیت زیرساخت های حوزه گندم و آرد و نان در استان بسیار خوب است و سیلوها و انبارهای مکانیزه استانداردی در لرستان وجود دارد .

حجت بیرانوند با بیان اینکه ریسک کشاورزی در استان لرستان بسیار بالاست ، خاطرنشان ساخت: بالاترین آماری که از خرید گندم در استان داریم ۵۱۰ هزار تُن است در حالی که ما گاها ۱۲ هزار تُن هم خریداری کرده ایم ، سال گذشته ۳۰۰ هزار تُن و سال ۹۷، ۳۶۰ هزار تُن خرید تضمینی گندم داشته ایم .

وی نیاز کل کشور به گندم را در سال جاری ۱۱ میلیون تُن دانست و بیان داشت : امسال نیاز استان لرستان ۲۵۰ هزار تن است و گندم مازاد بر نیاز کشاورز را خریداری می کنیم این در حالی است که استان در حوزه گندم مشکل خاصی ندارد و حتی یک انبار غله مناسب برای استان های همجوار می باشد .

مدیرکل غله و خدمات بازرگانی لرستان گفت : امسال با توجه به بارندگی های مناسب جهاد کشاورزی اعلام کرده بیش از ۴۰۰ هزار تن تولید گندم خواهیم داشت و خریدی که برای اداره غله پیش بینی می کنند ۳۶۰ تن است که اگر این اتفاق بیفتد نسبت به سال گذشته  ۶۰ هزار تن خرید ما افزایش پیدا می کند .

وی با اشاره به اینکه ۱۳ کارخانه آرد در استان وجود دارد ، اذعان داشت : متاسفانه کارخانجات استان توزیع مناسب جغرافیایی ندارند و در الیگودرز ۵ کارخانه آرد وجود دارد در صورتی که شهرستان های پلدختر ، رومشکان و الشتر فاقد کارخانه هستند .

حجت الله بیرانوند یادآور شد : در سال ۹۷_ ۹۸ ، ۳۲۰۰ تن دانه روغنی کلزا خریداری کرده ایم و بیش از یکهزار و ۵۰۰ تن از این رقم به شهرستان الشتر تعلق دارد و در سال گذشته حدود ۱۰۰ تن سویا خریداری شده که آن هم متعلق به شهرستان الشتر است .

وی به نکته قابل تاملی نیز اشاره کرد : تامین سه کالای عمده و اساسی برنج ، روغن نباتی و شکر در تعهد اداره غله و خدمات بازرگانی می باشد که می بایست وارد سیستم تنظیم بازار شود و به دست متولیان توزیع برسد.


خبرنگار: مریم نظری 

نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: