پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      
کد خبر: ۳۳۴۰۸
تاریخ انتشار: ۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۲:۲۴
مدیر منطقه ۲ شهرداری خرم آباد :
گفت و گوی ویژه خبرنگار گیتی آنلاین با داریوش بارانی مدیر منطقه ۲ شهرداری خرم آباد

نظرم را مصاحبه ی اخیرش جلب کرد و حس کنجکاوی به سراغم آمد؛  آیا نظر مساعد و دفاع از مدیریت فعلی شهرداری خرم آباد می تواند به این مسئله مرتبط باشد که داریوش بارانی خود بخشی از این مدیریت است یا نه دلایل قانع کننده ای خواهد داشت؟ به ساختمان شهرداری منطقه ۲ وارد می شوم ساختمانی که تازه احداث و مورد بهره برداری قرار گرفته است.

شهردار منطقه ۲ خرم آباد صمیمانه ما را به حضور پذیرفت و در ابتدای کلام، شهادت مولی الموحدین علی بن ابیطالب (ع) را به عموم مسلمانان جهان بویژه مردم صد در صد شیعه استان لرستان تسلیت و تعزیت گفت .

داریوش بارانی کلامش را اینگونه آغاز کرد : ‌ما در جامعه ای زندگی می کنیم که در آن دولت، کشور را با مالیات و فروش نفت و شهرداری ها شهرها را با عوارض و جرائم اداره می کنند که این یک استراتژی کاملا غلط و منسوخ شده است.

وی با بیان اینکه اداره کشور باید به پشتوانه تولید باشد و از راه تولید، مالیات هم وصول شود، افزود: نگاه مدیریت شهری نیز می بایست به سمت توسعه پایدار برود و ارزش افزوده ناشی از توسعه پایدار خودبخود شهرها را ثروتمند خواهد کرد.

شهردار باتجربه منطقه ۲ خرم آباد که مسئولیت ها و عملکردهای مثبت فراوانی در کارنامه خود دارد؛ شفاف بیان داشت: پاسخ به این سوال که چگونه می توانیم یک شهر ثروتمند باشیم بدواً نیازمند پاسخ به یک سوال دیگری است، ابتدا باید پرسید ما بر چه بسترهای درآمدی می توانیم متمرکز شویم؟ یعنی باید اول کشف کنیم که چه ظرفیت ها و پتانسیل هایی داریم.

وی در ادامه به نکته قابل تاملی اشاره کرد: در طی سالیان گذشته در خصوص داده ها و ستانده هایمان در مدیریت شهری به نتایج فوق العاده مایوس کننده ای می رسیم، اینکه چه چیزی داده ایم و چه چیز را به دست آورده ایم؟ بصورت مثال : ما چندین هکتار پارک آماده ارائه خدمات، با کیفیت تقریبا مناسب را داده ایم و در ازای آن، یک هتل ناقص الخلقه ی همواره نیمه تمام به عنوان یک زایده ی شهری را به دست آورده ایم و مثال های دیگری که به وضوح در شهر خرم آباد دیده می شود .

داریوش بارانی گفت: در حال حاضر در برهه ای از مدیریت شهر هستیم که مشکلات زیادی دارد. ما در شهری زندگی می کنیم که یک شهر پسا بحران در خصوص سیلاب و همزمان با بحران در خصوص کرونا است و رکود گسترده اقتصادی نیز در حیات این شهر هم موثر بوده و این رکود به تمام لایه های اقتصادی سرایت کرده و گریبان شهرداری را نیز گرفته است.

 کارشناس و  پژوهشگر مسائل شهری در دفاع از عملکرد مدیریت فعلی شهرداری به دو آرزوی دیرینه شهروندان و مدیریت شهری خرم آباد گریزی اجمالی زد و تصریح کرد: پیاده محور کردن پهنه ی مرکزی شهر خرم آباد و بکارگیری آب در فضاهای شهری در جهت ارتقاء کیفیت فضاها و ایجاد سرزندگی دو آرزوی شهروندان و مدیریت شهر خرم آباد در طی سالیان متمادی بوده، که این دو آرزو یعنی پیاده محور کردن برخی خیابان ها و بکارگیری آب که بخشی از هویت طبیعی شهرخرم آباد است در مدیریت فعلی شهرداری در حال تحقق می باشد؛ 

بارانی یادآور شد : بکارگیری آب در خیابان های آیت الله کاشانی و شهدا  در حال انجام و پیاده راه سازی محور سبزه میدان تا پل صفوی (گپ) در مرحله عقد قرارداد است؛ که این دو موارد هم هدف غایی و نهایی نیستند بلکه مواردی هستند که تاکنون مغفول مانده و می توانند الگویی برای ادامه مسیر صحیح مدیریت شهر باشند .

 وی پیاده راه سازی و ساماندهی آبهای سطح شهر خرم آباد را محرکی جهت سوق دادن بافت شهری به سمت یک پهنه ی گردشگردی برشمرد و خاطرنشان ساخت: مدیریت کنونی شهری علاوه بر اینکه به سمت این دو محور در حرکت است و اقدامات خوبی انجام داده رویکرد دیگری در خصوص پروژه های نیمه تمام در سطح شهر دارد .

مدیر منطقه ۲ شهرداری خرم آباد در تکمیل سخنان خود اذعان داشت : یک رویکرد سنتی در مدیریت شهر خرم آباد همواره وجود داشته مبنی بر اینکه اکثر مدیران شهری در گذشته به اقدامات مدیران و شهرداران قبل از خود اعتقاد و اعتنایی نداشته اند و این مسئله متاسفانه ناشی از یک خودخواهی و خودبینی است که تصور می کند پروژه های شهری اموال شخصی مدیران هستند. 

با توجه به اصول مرتبط با حقوق شهروندی، وی تکمیل پروژه های شهری را حق الناس برشمرد و عنوان کرد : تکمیل پروژه های شهری حق الناس است و خوشبختانه رویکرد فرا ادواری مدیریت فعلی موجب شد تا چندین پروژه نیمه تمام از جمله ساختمان اداری منطقه ۲ و پروژه چشمه شهوا به بهره برداری و سرانجام برسد و بسیاری از پروژه های نیمه تمام دیگر نیز در حال اتمام هستند .

داریوش بارانی به مرحله متقاعد کردن ما رسید و دفاعش از مدیریت فعلی را چه علمی و تخصصی تکمیل کرد : اگر بر این دو موضوع که ذکر شد بحث تقلیل حواشی مدیریتی و کاهش التهاب اجتماعی نسبت به مدیریت شهری را اضافه کنیم بنابراین می شود استنباط کرد که مدیریت فعلی شهر یک مدیریت قابل دفاع است .

وی تاکید کرد : با این حال فضای مدیریت شهری با ایده آل خود فاصله قابل توجهی دارد که نیازمند اصلاحات اساسی در همه ی زمینه هاست از نیروی انسانی گرفته تا نحوه ی نگرش به مدیریت شهرها بر اساس مبانی معرفتی نوین و همچنین بازنگری در رویه های سنتی ناکارآمد و فرسوده که همه ی این موارد لازم است همزمان در دستور کار قرار گیرد تا مدیریت شهری بتواند به آرمان های خود و شهروندان دست یابد .


گفت و گو : مریم نظری 

نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: