پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      
کد خبر: ۳۳۴۴۷
تاریخ انتشار: ۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۴:۵۱
میزان مصرف گاز و میعانات گازی در محصولات صادرات محور نشان می دهد که بار رشد اقتصادی در سال 1399 بر دوش بخش صادرات خواهد بود.
به گزارش تحریریه، رشد شش درصدی تولید در اوج کرونا که وضع اقتصاد را بدتر از قبل کرده است نشان می دهد پای متغیر دیگری در میان است.

در دورانی که رشد اقتصادی کشور برای سومین سال پیاپی منفی خواهد شد و شواهد نشان از رشد منفی 8 درصد در پایان سال 1399 دارد، بخش صادرات به کمک اقتصاد ایران آمده است.

محمدحسین ادیب معتقد است، میزان مصرف گاز، میعانات و دیگر انواع انرژی شاخصی است که وضعیت تولید در کشور را نشان می دهد سال ٩٨ معادل یک میلیون و ۶۴٠ هزار بشکه ارزش حرارتی نفت، انرژی در صنایع کشور مصرف شده است. مصرف انرژی در بخش تولید معادل ٧۵ درصد صادرات نفت قبل از تحریم است.

مصرف گاز در صنایع عمده شاخصی است که روند تولید «صادرات محور» در کشور را نشان می دهد مصرف گاز در فروردین ماه نسبت به معدل سال ٩٨ رشد ۶ درصدی را نشان می دهد، رشد ۶ درصدی بخش تولید صادراتی در اوج کرونا، تامل‌برانگیز است. تولید «صادرات محور» وارد فاز صعودی شده است.

بازارهای منطقه ای مقصد اصلی صادرات غیرنفتی ایران هستند و عراق در رتبه اول قرار دارد.

افغانستان، پاکستان و سوریه هم در سال گذشته به مقصد صادرات کالاهای ایرانی تبدیل شده اند.

به نظر میرسد که علیرغم سنگ اندازی نظام دولتی در راه صادرات غیرنفتی کشور، افزایش صادرات به دلیل فعالیت هموطنان مرزی بوده و به صورت خرده صادرات انجام شده است.

کارشناسان معتقدند که در دوره کاهش شدید درآمدهای نفتی کشور، صادرات غیرنفتی تنها ابزار در دسترس برای حفظ تعادل درآمدهای ارزی است.

در صورت کاهش آشفتگی در بخشنامه ها و قوانین صادراتی کشور و اتخاذ رویه شفاف، درآمد حاصل از صادرات غیرنفتی می تواند به بیش از 100 میلیارد در سال افزایش یابد.

با توجه به شواهد ذکر شده، انتظار می رود سال 1399 به دلیل وجود نرخ ارز بالا، صادرات کشور روند صعودی خود را حفظ کند.
نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: