پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      
کد خبر: ۳۳۵۱۱
تاریخ انتشار: ۰۴ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۱:۳۰
هنگامی که استان لرستان در سکوی نخست و نامیمون فلاکت ایستاد، مریم نظری مدیرمسئول هفته نامه چی دا نوشت :


وقتی به مقام نخست و نامبارک فلاکت رسیدیم و خواستم مطلبی در مورد آن بنویسم اولین کلمه ای که نوشتم فلاکت بود ، اندکی به صفحه مانیتور خیره شدم و به عمق این کلمه نامیمون و نافرجام فکر کردم. 

فلاکت شاخصی اقتصادی است که از افزودن شاخص‌های بیکاری و تورم به دست می‌آید و بیانگر وضعیت اقتصادی و اجتماعی یک جامعه می باشد.
 
تورم یک شاخص اصلی در حوزه اقتصاد است و بیکاری هم شاخصی از وضعیت اجتماعی و اقتصادی می باشد و زمانی که این دو با هم جمع زده می شود وضعیت اجتماعی و اقتصادی یک جامعه رقم می خورد . 
پس به این نتیجه رسیدم که در لرستان تورم و بیکاری با هم تبانی کرده اند و فلاکت ما رقم خورده . 

باز هم برای چندمین بار جدول شاخص را عمیقا نگاه کردم دیدم در رتبه پایین تر، همسایگان غربی ما قرار گرفته اند ، کردستان مقام دوم ، چهارمحال بختیاری مقام سوم و کرمانشاه در سکوی چهارم قرار داشت . 

آیا این مقام های فلاکت در غرب کشور می تواند اتفاقی باشد ؟ 

وضعیت نامطلوب اشتغال و تورم رو به رشد لرستان شرایطی نامناسب را در این استان رقم زده است، زمانی که مشاهده می شود همسایگان کنار دستی و غربی ما هم حال و روزشان وخیم تر از ماست پس چاره ای ندارند جوانان با استعداد لرستان غیر از اینکه فرسنگ ها از شهر و دیار خود دور شوند و به کلان شهرهایی مهاجرت کنند که کارگران افغانی حرمت و دستمزدشان از لرها و کردهای غیور و همیشه در صحنه انقلاب بیشتر است . 
و در این بین حق انتخاب از جوانان لرستان گرفته می شود و تنها گزینه پیش روی آنها مهاجرت به شهرهای دیگر است .
وضعیت اقتصادی در روستاها نیز نامطلوب ارزیابی شده و برنامه‌های اقتصادی مدیران برای رونق تولید در روستاها حال و روزی بهتر از شهرهای استان ندارد . 
لرستانی که قرار بود به واسطه انتخاب شدنش به عنوان پایلوت اقتصاد مقاومتی شاهد ایجاد تحولی شگرف در حوزه اقتصاد و اشتغال باشد امروز با چشمانی غمبار خود را در سکوی نخست فلاکت می بیند . 

آیا عملکرد ضعیف مسئولین لرستان ، ارائه آمارهای دروغین، تعطیلی کارخانجات قدیمی مانند پارسیلون، ماشین‌سازی، سیمان خرم‌آباد، ذوب آهن ازنا و ... تاثیری در این مهم داشته است؟
 
مسئولین لرستان کلاهتان را بالاتر بگذارید. 

مریم نظری  
مدیرمسئول هفته نامه چی دا
مسئول پایگاه خبری گیتی آنلاین
نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: