پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      
کد خبر: ۳۳۶۵۹
تاریخ انتشار: ۱۲ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۰:۴۹
رژیم بی مسئولیت (دولت آمریکا) بدنبال ناکامی هایی که در انجام وظایف خود در قبال مردم داشته، همواره به دنبال راه فرار بوده تا افتضاحی که به بار آورده است را پنهان کند؛ رویکرد اتهام زنی دولت ترامپ و رفتار بی شرمانه دولت آمریکا در فریب جهانیان ناکام مانده است و این ناکامی در آینده نیز ادامه خواهد داشت.

«سید عباس موسوی» سخنگوی وزارت خارجه ایران در تاریخ ۳۰ ماه مه (روز گذشته) در حساب کاربری خود در شبکه اجتماعی «توئیتر» متنی منتشر کرد و در قالب آن به افشای رفتار معمول و عادی سال های اخیر دولت آمریکا در جامعه بین المللی پرداخت.

«دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا در تاریخ ۲۹ ماه مه (۲ روز گذشته) به بهانه اینکه سازمان بهداشت جهانی از اجرای اصلاحات مورد درخواست واشنگتن ممانعت کرده است، از قطع روابط آمریکا با سازمان بهداشت جهانی خبر داد و گفت مبلغ پرداختی آمریکا به سازمان بهداشت جهانی را در مکان های دیگر هزینه خواهد کرد.

این اظهارات ترامپ همراه با اقدامات یکجانبه او، با محکومیت قاطعانه جامعه جهانی روبرو شده است.

حقیقت این است که دلیلی که سیاتمداران آمریکایی برای پایان دادن به روابط بین آمریکا و سازمان بهداشت جهانی مطرح کرده اند، منطقی و قابل دفاع نیست.

سازمان بهداشت جهانی به عنوان یک آژانس تخصصی تحت نظارت سازمان ملل، هیچ وابستگی ای به دولت فدرال آمریکا ندارد و این سوال مطرح می شود که آمریکا چه صلاحیتی دارد که از سازمان بهداشت جهانی بخواهد تا بر اساس خواسته های واشنگتن عمل کند و اقدامات ضد اپیدمی دولت ترامپ در برابر کرونا را که اقداماتی پوچ و غیرمعقول و پر از هرج و مرج است را تائید نماید و مسئولیت ناکارآمدی سیاستمداران این کشور در مقابله با کرونا را برعهده بگیرد؟!

آیا سازمان بهداشت جهانی نیز باید مانند آمریکا پیشنهاد مصرف خوراکی مواد ضد عفونی کننده را مطرح کند؟ (تا مطابق میل آمریکا رفتار کرده باشد؟).

سازمان بهداشت جهانی به عنوان معتبرترین و حرفه ای ترین نهاد بین المللی در حوزه امنیت بهداشت عمومی جهان، در ایجاد هماهنگی بین کشورهای مختلف جهت مقابله با اپیدمی ویروس کرونا نقش بسزایی ایفا کرده و جامعه جهانی کاملا قدردان تلاشها و مشارکت های این سازمان است.

«اورزلا فون در لاین» رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا و «جوزپ بورل» مسئول ارشد سیاست خارجی و امنیتی اتحادیه اروپا روز گذشته (شنبه) با صدور بیانیه ای مشترک از آمریکا خواستند تا تصمیم قطع همکاری واشنگتن با سازمان بهداشت جهانی را مورد تجدید نظر قرار دهد.

در متن این بیانیه مشترک آمده است که در شرایط کنونی ادامه مسیر مبارزه با ویروس کرونا در سراسر جهان، وظایف عمده همگان نجات جان بشر و کنترل و مهار شیوع بیشتر این بیماری همه گیر است؛ اتحادیه اروپا همچنین از تلاش سازمان بهداشت جهانی در مقابله با کرونا حمایت کرد و سرمایه های اضافه ای در اختیار این سازمان قرار داد.

«ینز اشپاهن» وزیر بهداشت آلمان نیز روز گذشته (شنبه) با انتشار پستی در رسانه های اجتماعی و به زبان های انگلیسی، آلمانی و فرانسوی نوشت که این اقدام دولت ترامپ مبنی بر قطع همکاری با سازمان بهداشت جهانی، یک «عقب ماندگی» ناامید کننده در مسیر تامین بهداشت جهانی به حساب می آید.

در حال حاضر تعداد مبتلایان قطعی به کرونا در آمریکا نزدیک به یک میلیون و ۸۰۰ هزار نفر رسیده و آمار تلفات در این کشور نیز نزدیک به ۱۰۴ هزار نفر گزارش شده است.

مردم آمریکا تصمیم ترامپ برای قطع همکاری آمریکا با سازمان بهداشت جهانی را مورد سرزنش قرار داده اند و بر این باورند که این حرکت آمریکا، به منزله سخت تر شدن هرچه بیشتر شرایط و مسیری است که آمریکا در مبارزه با اپیدمی کرونا در پیش دارد.

«نیتا روی» رئیس کمیته تخصیص بودجه مجلس نمایندگان اعلام کرده است که اپیدمی کرونا تا کنون به مرگ ۱۰۰ هزار آمریکایی ختم شده است و تهدید ترامپ به قطع کمک به سازمان بهداشت جهانی، آمریکا را در معرض خطر بیشتری قرار خواهد داد.

روند همکاری های جهانی جهت مقابله با کرونا گسترده و در جریان است و سازمان بهداشت جهانی به دلیل عقب نشینی آمریکا از همکاری ها در این مسیر، فعالیت و عملکردش را متوقف نخواهد کرد اما جان و زندگی مردم آمریکا به دلیل این نوع دیوانگی ها و کوته فکری های ترامپ و تصمیمات خودخواهانه سیاستمداران آمریکایی، قطعا در معرض خطر بیشتری قرار خواهد گرفت.

آیا زمان آن نرسیده است که سیاستبازان آمریکایی که پر از ادعای حقوق بشری هستند، چشمان خود را به روی حقیقت بگشایند؟

نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: