پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      
کد خبر: ۳۳۷۴۴
تاریخ انتشار: ۱۹ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۳:۲۸
گیتی آنلاین گزارش می دهد ؛
گیتی آنلاین - کرمانشاه - در سالهای اخیر با افزایش نرخ تورم ، بالا رفتن افسارگسیخته قیمت کالا و خدمات و به تبع آن افزایش فقر و بیکاری و کاهش قدرت خرید مردم ، پدیده ای بنام زباله گردی به شدت و به وفور در جامعه ایرانی نمود پیدا کرده است و تبدیل به یک معضل خطرناک شده است.

محمد حقیقی راد - گیتی آنلاین - کرمانشاه
-  متاسفانه با ظهور ویروس منحوس کرونا و در سایه افزایش فقر در کرمانشاه شاهد بالا رفتن آمار زباله‌گردها در سطح استان هستیم معضلی که خود می‌تواند زمینه‌ساز بروز مشکلات بسیار جدی برای کرمانشاه و خود این افراد شود چرا که در بسیاری از موارد این دسته از افراد بر این باور هستند که جامعه حق آنها را خورده است و روزی حق خود را خواهند گرفت که این خود می‌تواند عاملی مهم برای افزایش خشم در میان افراد جامعه شود که  در زمره دیگر معایب این پدیده قرار دارد. 
  طی چند ماه اخیر شاهد افزایش بی‌سابقه افرادی هستیم که به دلیل شیوع ویروس کرونا کار خود را از دست داده اند و از طریق جست‌و‌جو در زباله‌ها امرار معاش می‌کنند و این افزایش زباله‌گردها می‌تواند نشان از نامناسب بودن شرایط اقتصادی آنها داشته باشد چرا که این افراد تنها برای امرار معاش به زباله‌های شهر روی می‌آورند که این خود می‌تواند برای مردم و هم برای خود این افراد بسیار سخت و دردناک باشد.
در گذشته تنها معتادان و کودکان کار به زباله‌گردی مشغول بودند اما امروزه در این عصر کرونا شاهد روی آوردن بسیاری از افراد فارغ از اینکه در چه رده سنی و اینکه از چه جنسیتی برخوردار هستند، هستیم که این خود زنگ خطری جدی برای جامعه محسوب می‌شود و متاسفانه امروزه شاهد این هستیم که دختران نیز برای تامین معیشت خود و خانواده به زباله‌گردی روی می‌آورند که این خود نشان از بد بودن شرایط اقتصادی افراد دارد، چرا که باید یادآور شد حضور دختران بر سر سطل‌های زباله می‌تواند مقدمه‌ای برای به خطر افتادن امنیت جسمی و روحی آنها شود، اتفاقی اگر خدایی ناکرده رخ دهد تبعات آن بسیار بدتر از شرایط موجود خواهد بود.
 طبق مشاهدات میدانی به عمل آمده متوسط درآمد روزانه زباله‌گردها ۶۰ هزار تومان در روز است که این خود می‌تواند انگیزه بسیار قوی در افراد برای جذب به این کار شود و همچنین این افراد حق خود را این گونه نمی‌دانند و همیشه منتظر فرصتی برای احقاق حقوق خود هستند که این مهم می‌تواند باعث افزایش خشم در جامعه شود. 
حال با این اوصاف در دوران اپیدمی ویروس کرونا، هم‌چنان  زباله‌گردهای کرمانشاهی وارد سطل‌های بزرگ زباله یا دپوی زباله‌ها می‌شوند تا بتوانند سهمیه روزانه‌ای خود برای فروش به ضایعاتی ها فراهم کنند.
سطل‌های زباله‌ای که اغلب پر از شیرابه ‌های زباله‌ها و محل تجمع حشرات گوناگون است که حتی در شرایط عادی نیز محیط مناسبی برای رشد و انتقال انواع بیماری‌ها تلقی می‌شوند.
با این حال، موضوع  زباله‌گرد های کرمانشاهی که متشکل از همه سنین می باشد که از کودکان شروع میشود و به پیرها ختم می شود و  هم‌چنان بدون راه‌حلی جدی و عملی از سوی مسئولان باقی مانده است.
تا پیش از گسترش ویروس کرونا، مردم گاهی به این افراد کمک‌هایی می‌کردند. برای آن‌ها غذا یا لباس می‌خریدند، یا گاهی وسیله‌ای که برای زندگی آن‌ها کاربرد داشته باشد، فراهم می‌کردند؛ اما پس از شروع کرونا، همه از این افراد فرار می‌کنند.
ترس از سرایت کرونا باعث شده تا دیگر کسی به سراغ آن‌ها نرفته و کمک‌های مردمی کمتری به زباله‌گرد های کرمانشاهی برسد.
در حالی که وزارت بهداشت به مردم توصیه کرده تا برای جلوگیری از سرایت کرونا در خانه بمانند،  زباله‌گردها تا پاسی از شب به دنبال یافتن یک قوطی فلزی بیشتر یا یک کاسه پلاستیکی، مدت طولانی در میان زباله‌های انباشته جستجو می‌کنند.
 زباله‌گرد هاساعت کاری ندارند و اگر نتوانند چیزی را جمع‌آوری کنند، احتمالاً با سرخوردگی شدید مواجه خواهند شد.
یکی از  زباله‌گردها می‌گوید:‌ «مگر اصلاً کار ما قانونی بود که حال غیرقانونی شده باشد؟» دیگری می‌گوید:‌ «شنیده ام  فقط آدمهای ضعیف کرونا می‌گیرند!»
 یکی از کودکان زباله‌گرد می‌گوید: «کار ما کثیف است؛ اما نه آن‌قدر که بخواهد ما را بکشد؛ از مرگ نمی‌ترسم، اما از اینکه کارم باعث شود به وسیله ویروس و بیماری روی تخت بیمارستان بمیرم، می‌ترسم.»
وقتی به کودک زباله‌گرد دیگری که بدون دستکش و ماسک، در جست‌و‌جوی زباله‌ها است، در مورد کرونا توضیح داده می‌شود، می‌گوید: «ببین، کار من با آشغال است، از اینجا کثیف‌تر؟ چندین سال است که این کار را می‌کنم و با همین آشغال‌ها و محیط کثیف سروکار دارم؛ اگر قرار بود بمیرم تا الان خلاص شده بودم.»
در روزهایی که کرونا به دغدغه اصلی سلامت کل شهروندان تبدیل شده، واضح است که زباله‌گرد های کرمانشاهی ، هدف نخست مواجهه با خطر ابتلا به کرونا هستند. از آنجا که برای آزمایش به جایی مراجعه نمی‌کنند یا اساساً امکان و توان مراجعه به پزشک ندارند؛ مشخص نیست چند نفر از آن‌ها به کرونا آلوده شده‌اند.
عامل اصلی زباله‌گردی در کرمانشاه فقر است و  تاکنون هیچ‌ اقدامی برای کنترل این پدیده انجام نشده است. بیش از ۱۵ سال از قانون ممنوعیت زباله‌گردی می‌گذرد اما امروز در کل  است

ان کرمانشاه با خطر بیماری همه‌گیر و مرگ و میر ناشی از زباله گردی روبه‌رو هستیم.
تنها یکی از نهادهای ثروتمند حمایتی، مانند کمیته امداد یا سازمان بهزیستی، با زیر پوشش گرفتن  زباله‌گرد های کرمانشاهی، می‌تواند جلوی این پدیده زشت را بگیرند؛ اما به نظر می‌رسد اراده‌ای جدی مبنی بر حل این معضل بزرگ  وجود ندارد و این رویکرد ادعای مستضعف‌پناهی آنها را زیر سوال می‌برد و در آخر امیدوارم چشمان مسئولین بینا و دستان شان توانا تا دیگر شاهد این نباشیم که درد کرمانشاهی، خشم شود!!!

خبرنگار : محمد حقیقی 
دبیر سرویس اجتماعی: سید محمد موسوی
نویسنده:محمد حقیقی راد
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: