پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      
کد خبر: ۳۳۸۰۷
تاریخ انتشار: ۲۳ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۲
"اکنون زمان محاکمه و صدور حکم علیه آمریکا همان طور که علیه کشورهای دیگر صورت گرفته، فرا رسیده است".
این عبارت را ائتلاف حقوق بشر آمریکا اخیرا در نامه خود به شورای حکام سازمان ملل نوشت. ائتلاف حقوق بشر آمریکا در نامه خود از سازمان ملل خواست در باره سرکوب خشونت بار پلیس آمریکا علیه تظاهرکنندگان نشست اضطراری برگزار و این حادثه را مورد رسیدگی قرار دهد. در این نامه نیز تاکید شد، سازمان ملل باید از درخواست جامعه بین المللی حمایت کند و پیگیر پاسخگویی دولت آمریکا در برابر نقض حقوق بشر باشد.

طی بیش از ده روز گذشته، جنبش حقوق بشر ناشی از کشته شدن جورج فلوید مرد آفریقایی تبار در سراسر آمریکا شکل گرفته است. روزنامه وال استریت و NBC آمریکا روز دوشنبه با انتشار نتایج نظرسنجی گزارش دادند که 80 درصد از آمریکایی ها بر این باورند که آمریکا از کنترل خارج شده است. یگانه ابرقدرت در جهان چطور به این وضعیت رسیده است؟ انجمن تحقیقات حقوق بشر چین روز پنج شنبه 11 ژوئن با انتشار مقاله ای تحت عنوان «شیوع کروناویروس بحران حقوق بشر در آمریکا را افشا کرده است» خاطر نشان کرد، دولت آمریکا در مقابله با شیوع کروناویروس، کوته بینی، ناکارآمدی عمدی و بی مسوولیتی داشته است که نه تنها سبب مبتلا شدن حدود 2 میلیون نفر از آمریکایی ها به کروناویروس و کشته شدن بیش از 110 هزار نفر شده، بلکه مشکلات در آمریکا مانند شکاف اجتماعی، فاصه میان جمعیت فقیر و ثروتمند، ناکامی در تضمین حقوق و منافع گروه ضعیف را نیز افشا کرده است. این منجر به بروز بلایای حقوق بشری جدی در آمریکا شده است.

ولی تراژدی این جاست که برخی از سیاستبازان و رسانه های گروهی آمریکا نه تنها درون نگری نداشته اند، بلکه دست به تشدید اختلافات نژادی در جامعه آمریکا هم زده اند. برای نمونه، رهبران آمریکا با استفاده از کلماتی مانند موجودی فرومایه، تظاهرات کنندگان را شکست خورده صدا می زنند.

سناتور تام کاتن در سخنرانی خود با عنوان «ارتش را اعزام کن» از دولت خواست با توسل به زور، دست به سرکوب تظاهرکنندگان بزند. تلویزیون فاکس نیوز حتی با انتشار چارت اشاره کرد که هدف قرار دادن خشونت آفریقایی- آمریکایی به رونق بازار سهام کمک می کند.

همه این ها باعث می شود که جهان با چهره واقعی سیاستبازان آمریکایی که خود را حافظ حقوق بشر می دانند، آشنا شوند. آنان در واقع ایجاد کنندگان بلایای حقوق بشری هستند. پایگاه اینترنتی روزنامه ایندیپندنت چاپ انگلستان با انتشار تفسیری آورد: آمریکا همواره درباره حقوق بشر اظهار نظر می کند، ولی وظایف خود در قبال حقوق بشر را نادیده می گیرد و نسبت به جان مردم بی توجه است.

وزارت امور خارجه روسیه با انتشار بیانیه ای خاطر نشان کرد: تظاهرات گسترده در آمریکا به طور روشن استاندارد دوگانه آمریکا در ارتباط با حقوق بشر را نشان داده است. این امر دیپلمات های آمریکایی را که همواره در حال معرفی دیدگاه ارزش آمریکا توام با آزادی، دموکراسی و حقوق بشر هستند، دچار دستپاچگی کرده است.

گفتنی این جاست که پمپئو به عنوان دیپلمات ارشد آمریکا همواره واژگانی مانند دموکراسی و حقوق بشر را در سخنان خود می آورد و درباره آن صحبت می کند و پیرامون مسایل کشورهای دیگر اظهار نظر می کند، ولی نسبت به تظاهرات ضد نژادپرستی در کشور خود ساکت مانده است. CNN روز سه شنبه گزارش کرد، پمپئو تاکنون درباره نابرابری میان نژادها در آمریکا اظهار نظر نکرده است، این باعث ناخرسندی شماری از دیپلمات های آمریکا شده است. آنان پمپئو را مورد انتقاد قرار داده اند که نمی خواهد به خودخواهی کاخ سفید اشاره کند. بر عکس، او در نشست خبری روز چهارشنبه بار دیگر به آزادی اعتقادات مذهبی کشورهای دیگر حمله کرد و گفت: کشور ما بسیار ویژه و بزرگ ترین کشور در تاریخ تمدن بشری است؛ این سخنان وی مورد تمسخر کاربران اینترنتی قرار گرفت. کاربران نوشتند، آمریکا دارای بالاترین درصد ابتلا به کروناویروس در جهان است، این ویژه نیست؟ واقعا ویژه! نژاد پرستی ویژه!...

اکنون سراسر جهان آگاهند که پایمال کردن حقوق بشر دیگران برای پاسخگویی به خودخواهی های خود، از جمله موضوعات اصلی دیدگاه حقوق بشری برخی از سیاستمداران آمریکا است. حافظان مقدس نما، عجب چهره ای دارند، به بهانه آزادی و دموکراسی، دست به فریبکاری و دروغ گویی می زنند! آیا لااقل نسبت به اقدامات خود ذره ای شرم ندارند؟ باید به این گونه بازی استاندارد دوگانه که سبب ناآرامی جهان شده است، پایان داد.

نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: