پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      
کد خبر: ۳۳۸۲۹
تاریخ انتشار: ۲۴ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۰:۴۰
مدیرکل غله و خدمات بازرگانی لرستان از خرید تضمینی ۳۰ هزار تُن گندم و ۲۰ تُن دانه روغنی کلزا تا ۲۴ خردادماه در استان خبر داد .


حجت اله بیرانوند در گفت و گوی اختصاصی با گیتی آنلاین  اعلام کرد : خرید گندم از ابتدای خرداد در مناطق جنوبی لرستان آغاز و تا امروز ۲۴ خردادماه ۳۰ هزار تن گندم مازاد بر نیاز کشاورزان خریداری شده است .

وی گفت : خرید گندم از کشاورزان شهرستان های پلدختر، رومشکان، کوهدشت ، چگنی و خرم آباد آغاز شده که با توجه به شرایط آب و هوایی، عملیات برداشت و خرید در شهرستان پلدختر رو به اتمام است .

مدیرکل غله و خدمات بازرگانی لرستان به نکته قابل تاملی اشاره کرد: بر اساس پیش بینی ها احتمال می دادیم در پلدختر نسبت به سال گذشته افزایش خرید داشته باشیم ولی متاسفانه در اواخر سال بارندگی مناسبی در این شهرستان صورت نگرفت بنابراین بیش از ۱۲ هزار تُن گندم در پلدختر خریداری نشد و نسبت به سال قبل ۵ هزار تُن کاهش خرید اتفاق افتاد .

وی گفت : ریسک کشاورزی در استان لرستان بسیار بالاست زیرا باران پاییز و بهاری برای کشت گندم بسیار حیاتی می باشد و اگر در اواخر سال باران های مناسبی به کشت های پلدختر می بارید اکنون شاهد این حجم بالای گندم با وزن پایین و سبک نبودیم .

حجت بیرانوند با اشاره به اینکه در شهرستان های چگنی ، خرم آباد ، کوهدشت و رومشکان خرید گندم به اتمام نرسیده و نمی توان در این مناطق اظهارنظری داشت ، تصریح نمود : تا به امروز در پلدختر حدود ۱۲ هزار تُن ، کوهدشت ۱۲ هزار تُن ، رومشکان ۲ هزار و ۶۰۰ تن، خرم آباد یکهزار و ۷۴۰ تن ، چگنی ۱۴۲ تن گندم مازاد بر نیاز کشاورزان خریداری شده .

وی اظهار داشت : در شهرستان ازنا  یکهزار و ۸۱۰ تن گندم بذری سال گذشته کشاورزان خریداری شده که نسبت به سال قبل در همین مقطع کل گندم خریداری شده ۱۸ هزار و ۵۵۳ تن بوده و اکنون نسبت به سال گذشته پیشتاز هستیم .

مدیرکل غله و شرکت بازرگانی لرستان از خرید ۲۰ تن کلزا خبر داد و خاطرنشان ساخت : بیشترین خرید گندم در سه سال گذشته به شهرستان ازنا اختصاص دارد و در بحث دانه های روغنی شهرستان سلسله همچنان در مقام نخست می درخشد و از ۳ هزار تن دانه های روغنی که خریداری می شود بیش از نصف آن به شهرستان الشتر تعلق دارد. 

 حجت اله بیرانوند از نظارت بر خرید گندم و دانه های روغنی نیز گفت : بصورت مستمر و بطور روزانه از مراکز خرید بازدید بعمل می آید تا دریابیم که دستورالعمل ها رعایت می شود و در حق کشاورز اجحافی صورت نمی گیرد و از آنطرف چون متولی خرید هستیم به شدت مراقبت می کنیم که بیت المال تضییع نشود و افت واقعی برای محصول کشاورزان ثبت گردد.

مدیرکل غله و شرکت بازرگانی لرستان از تسویه نقدی خرید تضمینی گندم کشاورزان تا ۱۷ خرداد خبر داد و گفت : تا تاریخ ۱۷ خرداد ۹۹ مبلغ ۲۶ میلیارد و ۲۰۷ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان بصورت نقدی به حساب کشاورزان واریز شده است .

گفتنی است دستگاه های امنیتی، تعزیرات حکومتی ، سازمان صنعت ، معدن و تجارت ، بهداشت و استاندارد عضو کارگروه نظارت هستند که این اعضای کارگروه بر خرید گندم و دانه های روغنی نظارت مستمر دارند .


گفت و گو : مریم نظری 
نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: