پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      
کد خبر: ۳۳۸۶۳
تاریخ انتشار: ۲۶ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۲:۱۸
درحالی گزیده ‌آمارهای اقتصادی بانک مرکزی برای اسفند ۹۸ منتشر شده که هنوز گزارش مربوط به بخش مالی و بودجه به روز نشده و آخرین آمار مربوط به آذر ۹۷ است.

به گزارش گیتی آنلاین, بانک مرکزی درحالی بعد از وقفه ی طولانی امروز گزارش جزئیات رشد اقتصادی 98 و گزیده آمارهای اقتصادی را منتشر کرد که جای گزارش مالی و بودجه در گزیده آمارها خالی است.

کارنامه دخل و خرج دولت که یکی از مهمترین آمار موردنیاز تحلیل‌ها و پژوهش‌های اقتصادی است که در همه کشورها حداکثر با تاخیر یکماهه منتشر می‌شود، این درحالی است که آخرین گزارش بانک مرکزی از عملکرد مالی و بودجه دولت مربوط به آذرماه 97 است!

بخش مالی و بودجه که نشان‌دهنده میزان کسری بودجه و درآمدهای نفتی است، از گزارش گزیده آمارهای اقتصادی بانک مرکزی حذف شده است! در واقع، هیچ اطلاعاتی از میزان کسری بودجه دولت بعد از آذر 97 در دست نیست.

در بخش مالی و بودجه، آمارهای مربوط به وضعیت بودجه عمومی دولت، درآمدهای نفتی، درآمدهای مالیاتی و پرداخت‌های عمرانی ارائه می‌شود. بانک مرکزی از آذر سال 97 به بعد آمارهای مربوط به وضعیت بودجه را منتشر نکرده و آمار مربوط به وضعیت بودجه دولت در دوره نه‌ماهه نخست سال 97 نیز در اواخر بهمن سال گذشته منتشر شده بود.

آخرین گزارش منتشرشده توسط بانک مرکزی نشان می‌دهد که میزان کسری بودجه در دوره 9 ماهه نخست سال 97، 45.1 هزار میلیارد تومان بوده است. بعد از این تاریخ، اطلاعی از میزان کسری بودجه و همچنین میزان درآمدهای نفتی در دست نیست.

گفتنی است، اطلاعات مربوط به بخش مالی و بودجه از سوی خزانه داری باید به بانک مرکزی ارائه شود؛ یکی از دلایل عدم به روز رسانی این بخش در گزیده آمارهای اقتصادی احتمالاً عدم ارائه این آمار از سوی وزارت اقتصاد است و این یعنی دولت بازهم اصرار به سانسور بخشی از آمارهای اقتصادی دارد.

منبع:تسنیم
نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: