پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      
کد خبر: ۳۳۹۱۵
تاریخ انتشار: ۲۹ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۷
«شی جین پینگ» رئیس جمهور چین امروز 17 ژوئن (28 خرداد) در اجلاس فوق العاده چین و آفریقا با محور اتحاد علیه ویروس کووید-19 که به صورت مجازی برگزار شد، با اشاره به دوره حساس مبارزه جهان علیه ویروس کرونا، به بحث درباره واکنش های مشترک چین و آفریقا در مهار این ویروس و تجدید و احیای اتحاد میان این دو کشور پرداخت.

رهبر چین با تشکر از حضور «کریل رامافوسا» رئیس جمهور آفریقای جنوبی و «مکی سال» رئیس جمهور سنگال در این نشست مجازی، ضمن اشاره به اینکه حمله ناگهانی ویروس کرونا خسارات سنگینی را بر کشورهای سراسر جهان تحمیل کرده و تاکنون بیش از صدها هزار قربانی گرفته است، از شرکت کنندگان در این کنفرانس مجازی خواست تا به احترام قربانیان این بیماری و ابراز همدردی با خانواده های آنها، یک دقیقه سکوت کنند.

وی گفت چین و آفریقا در مقابله با کرونا که یک چالش جدی است، مقاومت کرده اند و مردم چین تمام نیروی خود را برای مقابله با این ویروس به کار گرفته اند و فداکاری های زیادی به خرج داده اند تا شرایط در چین را تحت کنترل بگیرند اما با این حال، خطر شیوع مجدد این ویروس همچنان پابرجاست.

بر اساس اظهارات شی جین پینگ، دولت و مردم آفریقا نیز یک جبهه واحد تشکیل داده اند و با هماهنگی موثر و کارآمد ایجاد شده توسط اتحادیه آفریقا، توانسته اند اقدامات مهم و موثری برای کاستن از سرعت گسترش ویروس کرونا عملی کنند.

شی جین پینگ گفت که چین و آفریقا در مواجه با ویروس کووید-19 حمایت دو جانبه ای از یکدیگر به عمل آورده اند و شانه به شانه یکدیگر در مسیر مهار این ویروس جنگیده اند؛ چین باید حمایت بی دریغ و گرانبهای آفریقا در بحبوحه جنگ پکن علیه کرونا را به خاطر بسپارد.

رهبر چین گفت زمانی هم که آفریقا درگیر ویروس کرونا شد، چین اولین کشوری بود که به کمک آمد و با قاطعیت در کنار مردم آفریقا ایستاد.

شی جین پینگ با اشاره به این که اتحاد و دوستی و اعتماد دو جانبه میان چین و آفریقا در جریان مقابله با کرونا، افزایش پیدا کرد، گفت: اجازه بدهید بار دیگر بر تعهد چین در حفظ دوستی دیرینه اش با آفریقا تاکید کنم؛ تحولات بین المللی برای چین اهمیتی ندارد و آنچه مهم است، این است که چین هیچ گاه در تصمیم خود برای همبستگی و همکاری گسترده تر با آفریقا کوتاهی نخواهد کرد.

رهبر چین افزود که هنوز هم بسیاری از بخش های جهان تحت تاثیر ویروس کرونا قرار دارد؛ چین و آفریقا با وظیفه مهم ای در مسیر مبارزه با این ویروس و در عین حال ایجاد ثبات در نظام اقتصادی و حفاظت از معیشت مردم روبرو هستند.

رهبر چین بار دیگر بر ضرورت اهمیت دادن به مردم در جایگاه نخست تاکید کرد و گفت: ما باید منابع مورد نیاز را بسیج کنیم و با یکدیگر بیش از پیش همکاری داشته باشیم و هر کاری که برای حفاظت از زندگی مردم و سلامت آنها و متعاقب آن کاهش پیامدهای منفی ویروس کرونا لازم است را عملی کنیم.

وی با تاکید بر ضرورت تعهد به مقابله همگانی با ویروس کرونا، گفت: چین به انجام هر آنچه در مسیر حمایت از مقابله آفریقا با کووید-19 لازم است، ادامه خواهد داد و به روند تامین تمام منابع مورد نیاز، اعزام تیم های متخصص و کارشناس و تسهیل روند تهیه تدارکات درمانی برای کشورهای آفریقایی ادامه خواهد داد.

بر اساس اظهارات رهبر چین، پکن قرار است خیلی زودتر از تاریخ برنامه ریزی شده، ساخت مرکز کنترل و پیشگیری بیماری ها در آفریقا را در سال جاری میلادی آغاز کند و به ارائه خدمات درمانی کامل به مردم آفریقا و همچنین ساخت بیمارستان های دوستی مشترک چین و آفریقا سرعت بخشد.

رهبر چین تاکید کرد که پکن متعهد است به محض تولید واکسن ویروس کرونا، مردم آفریقا جزو اولین نفرهایی باشند که از آن بهره خواهند گرفت.

شی جین پینگ گفت که تقویت همکاری ها بر اساس ابتکار «جاده و کمربند» و تسریع پیگیری ها برای برگزاری نشست مجمع همکاری های چین و آفریقا در پکن، جزو اقدامات ضروری در مسیر کاهش تاثیرات منفی کووید -19 محسوب می شوند.

وی گفت چین می تواند با ارائه وام های دولتی بدون بهره که سر رسید آنها تا پایان سال 2020 میلادی تعریف شده است، از بدهی کشورهای آفریقایی صرف نظر کند.

بر اساس اظهارات رهبر چین، پکن در نظر دارد برای آن دسته از کشورهای آفریقایی که خسارت زیادی از کرونا به آنها وارد شده است و با بحران مالی سنگینی روبرو شده اند، از طریق همکاری با جامعه جهانی حمایت بیشتری به عمل آورد؛ از جمله این حمایت ها، تمدید دوره تعلیق بازپرداخت بدهی این کشورها است.

شی جین پینگ در ادامه سخنان خود، نهادهای مالی چین را به اجرای طرح تعلیق بدهی که توسط گروه 20 ارائه شده است و همچنین ارائه مشاوره های دوستانه به کشورهای آفریقایی بر اساس اصول بازار و با هدف تدوین ساز و کارهای مربوط به ارائه وام های تجاری با تضمین های دولتی ترغیب کرد.

رهبر چین نسبت به همکاری هر چه بیشتر و جدیت جامعه بین المللی و به ویژه کشورهای پیشرفته و نهادهای مالی چند ملیتی، در مسیر تسویه و تعلیق بدهی کشورهای آفریقایی ابراز امیدواری کرد و گفت که کشورش با سازمان ملل، سازمان بهداشت جهانی و سایر شرکای بین المللی برای کمک به آفریقا در مقابله با ویروس کووید-19 همکاری خواهد کرد.

شی جین پینگ با تاکید بر تعهد پکن بر حفظ چند جانبه گرایی و اشاره به اینکه همکاری و اتحاد قدرتمندترین سلاح در مقابله با کرونا محسوب می شوند، گفت که پکن مخالف هر گونه بازی سیاسی و سوء استفاده از ویروس کووید-19 است و در عین حال با هر گونه تبعیض نژادی و تعصب های ایدئولوژیکی نیز مخالفت می کند و حامی برابری و عدالت در جهان است.

رئیس جمهور چین در پایان این اجلاس ابراز امیدواری کرد که بشریت نهایتا می تواند بر ویروس کرونا پیروز شود و روزهای بهتری در انتظار مردم چین و آفریقا خواهد بود.

نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: