پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      
کد خبر: ۳۳۹۷۳
تاریخ انتشار: ۰۲ تير ۱۳۹۹ - ۱۳:۳۸
در نشست خبری مدیر کل اداره بازرسی استان کرمانشاه مطرح شد؛
گیتی آنلاین – کرمانشاه – محمد جهانیان بازرس کل قوه قضاییه در استان کرمانشاه از پیگیری تخلفات مدیران دولتی استان خبر داد و گفت تا کنون بیش از 140 پرونده در این خصوص در اداره بازرسی استان کرمانشاه در دست بررسی است .

صبح امروز یکشنبه دوم تیرماه نشست خبری مدیر کل بازرسی استان کرمانشاه با اصحاب رسانه بمناسبت هفته قوه قضائیه در سالن جلسات این اداره کل به منظور تشریح اقدامات انجام شده این نهاد در سال گذشته و برنامه های پیش رو در سالجاری تشکیل شد.

به گزارش خبرنگار گیتی آنلاین از کرمانشاه ،در این نشستبازرس کل قضایی استان کرمانشاه محمد جهانیان رئیس بازرسی قوه قضاییه استان کرمانشاه از ورود این سازمان به تخلفات مدیران دولتی خبر داد و افزود :در حال حاضر پرونده بیش از ۱۴۰ مدیر مختلف در سازمان بازرسی در دست بررسی است و گزارش آن بزودی منتشر خواهد شد.

وی افزود: شکایات مردمی و از برخی کم کاریهای مدیران دولتی باعث شده است که بازرسی استان به این مسئله ورود پیدا کند و عمده تخلفات صورت گرفته توسط این مدیران تا کنون اثبات شده است.

وی با بیان اینکه بازرسی یک سازمان نظارتی زیر مجموعه قوه قضاییه است که هدف اصلی آن توجه به اجرای صحیح قوانین است، اظهار داشت: در قانون اساسی کشور این سازمان وظیفه مبارزه با فساد را بر عهده دارد و بر همین مبنا و بطور قطع تمام تلاشمان را خواهیم کرد که در تمامی تخلفات وارد شویم.

وی با اشاره به اولویت‌های اداره کل بازرسی افزود: پرداختن به آسیب‌ها و چالش‌ها در زمان‌بندی مشخص، حمایت از تولید و کارآفرینی، شناسایی ساختارهای فسادزا، افزایش اعتماد عمومی، تامین حقوق دولت و مردم و توجه به پیشرفت فناوری اطلاعات از مهمترین اولویت‌های ما است که باید با همکاری و همدلی سایر دستگاه‌ها در این مسیر تلاش خود را مضاعف کنیم.

جهانیان با اشاره به اینکه مقابله با فساد امری همگانی است گفت: چنانچه برای مقابله با فساد برنامه‌ریزی نشود در جامعه تسری می‌یابد و شفافیت در ادارات اصل انکارناپذیر است و با وجود شفافیت در ادارات فساد ایجاد نمی‌شود.

جهانیان با بیان اینکه سازمان بازرسی براساس قانون تنها واحد نظارتی است که ریشه قانون اساسی دارد اظهار کرد: وظیفه این نهاد نظارت بر اجرای صحیح اداری و مبارزه با مفاسد است که در قالب فعالیت‌های منظم و هدفدار انجام می‌شود و بعضاً در راستای پیشگیری و مبارزه با موارد خلاف انجام وظیفه می‌کند.

وی با اشاره به اینکه وظیفه سازمان بازرسی نظارت بر تمام دستگاههای اجرایی است افزود: براساس قانون مقوله پیشگیری بهتر از درمان است و یکی از وظایف پیشگیری است و با همکاری و همسان بودن با ادارات اجرایی از طریق پیشگیری برای اجرای قانون تلاش شود.

جهانیان انواع بازرسی تعریف شده در این سازمان را سه نوع بیان کرد و افزود : در حال حاضر سه نوع بازرسی مستمر، موردی و فوق العاده داریم، که در سال گذشته حدود ۳۴ بازرسی مصوب مستمر داشتیم که با ۶ برنامه پیشنهادی ۴۰ برنامه مستمر رسیدگی کردیم.


معرفی 244 نفر از استان به دایره تخلفات اداری

مدیرکل بازرسی استان کرمانشاه گفت: در سال گذشته از مجموع گزارش‌های بررسی شده در سال گذشته300 مورد گزارش اختصاصی ، تخلفات و تخلفات کیفری داشتیم که از این مجموع ۲۲۴ نفر به تخلفات اداری معرفی شدند و 92 نفر نیز برای سیر مراحل قضایی به دادسرا معرفی شدند.

وی عمده پرونده های دولتی در استان در سال گذشته را معاملات دولتی از قبیل مناقصات و مزایدات دولتی دانست و خاطر نشان کرد: در سال گذشته 1405 فقره معاملات دولتی در استان نظارت شده که از این تعداد 90 فقره در زمینه مناقصه و در زمینه مزایده دولتی 48 فقره تجدید و لغو شده است.

محد جهانیان تصریح کرد در سال گذشته 88 مورد بازرسی موردی، ۹۹ مورد گزارش اصلاحی، ۲۲ گزارش تعقیب کیفری، ۱۵۵ گزارش تحقیقاتی، ۳۲۶ فقره گزارش اثربخش که منجر به عودت وجوهی به بیت‌المال شد، نظارت بر۸۸۲ مناقصه و ۵۰ مزایده، ۷۵۰ اعلان و ثبت یک هزار و ۳۵۶ شکایت مردمی در سامانه ۱۳۶ از جمله اقدامات این اداره کل در خصوص تخلفات در استان بوده است

مدیرکل سازمان بازرسی استان کرمانشاه افزود در سال گذشته 63 فقره نامه هشداری مفید و اثر بخش به ادارات استان کرمانشاه ابلاغ شده و همچنین 762 فقره گزارش اصلاحی در باره ادارات استان کرمانشاه وجود داشته است.

بازرس ویژه قوه قضائیه در استان از راه‌اندازی سامانه ثبت حقوق و مزایا توسط دستگاه‌ها براساس ماده 29 قانون برنامه ششم توسعه خبر داد و عنوان کرد: بر اساس این قانون از روزهای نخست سال 88 اطلاعات حقوق و مزایای مدیران، مسئولان و مقامات باید به دیوان محاسبات و سازمان بازرسی اعلام شود.

وی با اشاره به اینکه سامانه 136 شکایات بانام و اعلانات یا بی‌نام را ثبت می‌کند عنوان کرد: در سال گذشته در سامانه شکایات بیش از 1300 فقره شکایات و اعلامیه ثبت شده که در این زمینه استان رتبه هفتم یا هشتم کشور و فراوانی متعادلی را دارد و این میزان در سه ماه ابتدای امسال 360 فقره بوده است.

فرار مالیاتی یکی از مهمترین معضلات کشور و استان کرمانشاه

محمد جهانیان در ادامه این نشست با اشاره به لزوم تشکیل بانک‌های اطلاعاتی توسط دستگاه‌های مرتبط در استان به منظور جلوگیری از فرار مالیاتی گفت: یکی از مهمترین معضلات استان کرمانشاه مقوله فرار مالیاتی است که باید اصلاح شود و در سال گذشته به طور جد این موضوع بررسی و رسیدگی به یک فقره فرار مالیاتی 600 میلیون تومانی نیز از جمله این پرونده‌ها بود.

وی افزود فرار مالیاتی و گمرک از پرونده‌های خاص سال گذشته در استان بودند که البته این معضل در کل ایران به مراتب وجود دارد و یکی از چالش‌های موجود مبارزه با قاچاق و بهینه کردن زیرساخت‌های گمرک است.

جهانیان یکی دیگر از وظایفی را که سازمان بازرسی بر عهده دارد نظارت بر استفاده از منابع دولتی در ادارات در انتخابات است افزود : در راستای تخلفات انتخاباتی وظیفه اداره بازرسی هشدار به ادارات در زمینه استفاده از امکانات و زمان ادارات بود که بطور مستمر این رویکرد در انتخابات گذشته توسط این اداره کل انجام شده است .

شفافیت و نظارت الکترونیک سرلوه سازمان بازرسی

بازرس کل استان کرمانشاه دستیابی به شفافیت، مبارزه با فساد و شناسایی گلوگاه‌های مالی ادارات و سازمان‌ها را از مهمترین وظایف اداره کل بازرسی استان دانست و گفت: برای نیل به این اهداف، زیرساخت‌های فناوری و دولت الکترونیکی تقویت می‌شود و در سال‌جاری نظارت الکترونیک را سرلوحه کار خود قرار می‌دهیم.

این مقام قضایی ممترین و مناسبترین راهکار برای جلوگیری از فساد در زمینه منابع ملی طبیعی را هوشمند سازی مالکیت زمینهای کشاورزی و منابع ملی دانست و افزود ، طرح کاداستر یا همان حدنگار در خصوص زمینهای دولتی می تواند در زمینه جلوگیری از اینگونه تخلفات و زمین خواری بسیار مفید واقع گردد ولی متاسفانه چندین سال است که این طرح به دلایل مختلف از جمله نبود بودجه کافی و برخی زیرساخت ها به کندی پیش می رود و انتظار داریم از ارگانهای دخیل در این مورد هرچه سریعتر نسبت به افزایش ضریب آن اهتمام به خرج دهند.

وی در پایان اولویت های اصلی این سازمان در سال پیش رو را احیای حقوق عامه دانست و افزود مبارزه با فساد در ارگانهای مختلف دولتی ورورد و پیگیری تخلفات مدیران و مسئولیین نسبت به حقوق مردم و همچنین حمایت قاطع از تولید داخلی در جهت تحقق شعار سال و جهش تولید و جلوگیری از واردات و قاچاق از مهمترین اولویت‌های ما خواهد بود .نویسنده:سید محمد موسوی
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: