پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      
کد خبر: ۳۳۹۸۶
تاریخ انتشار: ۰۴ تير ۱۳۹۹ - ۰۹:۵۰
صبح 23 ژوئن، آخرین ماهواره سامانه ناوبری ماهواره ای جهانی «بی دوئو 3» چین با موفقیت پرتاب شد که این امر، نشانگر تکمیل صور فلکی فضایی سامانه های ناوبری ماهواره ای جهانی بی دوئو است. این یک دستاورد تاریخی برای حوزه فضانوردی چین و حتی حوزه علمی و فنی کشور و پشتیبانی علمی و فنی قوی برای اقتصاد جهان به شمار می آید و حرکت جدید توسعه را تزریق می کند.

دکتر شن جون معاون مدیر مرکز همکاری های بین المللی دفتر مدیریت سامانه ناوبری جهانی ماهواره ای چین گفت: "در حال حاضر احساسات مختلف و بسیاری دارم". او گفت: «با گذشت 26 سال از آغاز تلاش های ما، نهایتا رویایمان تحقق یافته است. "

از زمان آغاز به کار رسمی تشکیل سامانه ناوبری «بی دوئو 1» در سال 1994 تا تکمیل سامانه ناوبری جهانی در سال 2020 این روند استراتژیک 26 ساله سه مرحله ای «ارایه خدمات به چین»، «ارایه خدمت به آسیا و اقیانوسیه» و «ارایه خدمات جهانی» را طی کرده و همانند سامانه جی پی اس آمریکا، سامانه گلوناس روسیه و سامانه گالیله اروپا، به یکی از سامانه های ناوبری ماهواره ای مطرح جهان تبدیل شده است.

ادغام خدمات مخابراتی و ناوبری یکی از نکات برجسته و بی نظیر سامانه «بی دوئو» نسبت به دیگر سامانه های مشابه به شمار می آید. تشکیل موفق این سامانه نشان دهنده دو عنصر اصلی نوآوری فنی چین یعنی خودکفایی و سیاست «درهای باز» است.

محققان سامانه ناوبری «بی دوئو» همواره به دنبال بومی سازی سامانه و اجزای اصلی آن بوده اند. به لطف تلاش آن ها، اکنون به کنترل مستقل دست یافته اند و صدر در صد از محصولات موجود در تمام ماهواره بومی سازی شده است. در عین حال، چین یک زنجیره کامل صنعتی بی دوئو، از محصول تا خدمات را به نحوی تشکیل داده است که همه دارای حقوق مالکیت معنوی مستقل است.

در عین حال، سامانه ناوبری «بی دوئو» که با روح سیاست باز ساخته شده است، به طور روزافزون با دیگر سامانه های ناوبری مطرح جهان سازگارتر و دارای اشتراکات بیشتر شده است تا استفاده کاربران جهان از یکی از این سامانه ها یا استفاده همزمان از چندین سامانه را تسهیل بخشد. بین سامانه ناوبری «بی دوئو» و سه سامانه مشابه دیگر جهان یک مکانیزم همکاری دو جانبه به منظور تقویت ارتباط و خدمات مشترک ایجاد شده است. همچنین، چین، فناوری، محصولات و طرح های کاربردی سامانه «بی دوئو» را با جامعه جهانی، از جمله کشورهای آسه آن و پاکستان و سایر کشورهای مسیر "کمربند و جاده" به اشتراک گذاشته است تا تعداد بیشتری از مردم جهان از خدمات سامانه بی دوئو بهره مند شوند.

دیوید ترنر مدیر دفتر فضا و فناوری پیشرفته وزارت امور خارجه آمریكا اظهار داشت كه سامانه بی دوئو قابلیت ناوبری ماهواره ای جهان را تقویت بخشیده و خدمات با كیفیت بالاتری برای کاربران جهانی ارایه داده است.

سامانه بی دوئو اولین زیرساخت بزرگ فضایی چین است که خدمات عمومی به جهان ارایه می دهد و تشکیل موفق این سامانه ناوبری جهانی نیز نقش مهمی در توسعه اجتماعی، رفع بلایا و تبدیل الگوی رشد اقتصادی در کشورهای مختلف ایفا خواهد کرد. در حال حاضر، بیش از نیمی از کشورها در جهان استفاده از سیستم بی دوئو را آغاز کرده اند. صنعت پیرامون سامانه ناوبری بی دوئو و صنایع مشتق از آن به طور موثر توسعه اقتصادی کشورهای مختلف را تحریک و زمینه جدیدی برای توسعه این کشورها هموار خواهد کرد.

به همین دلیل، تکمیل صور فلکی سامانه های فضایی «بی دوئو» توجه جامعه بین المللی را به خود جلب کرده است. دفتر امور فضایی سازمان ملل متحد ویدیویی را به منظور ارسال تبریک برای تکمیل سامانه بی دوئو ارسال کرده و سهم بزرگ سامانه بی دوئو در توسعه اقتصادی و اجتماعی جهان را مورد تایید قرار داده است. روزنامه "دیلی میل" انگلیس نیز سامانه بی دوئو را "یک شاهکار خارق العاده" خواند. سرگئی فیلیپینکوف کارشناس تحقیقات فضایی و سردبیر مجله «پانورامای هواپیمایی» روسیه اظهار داشت که خاور دور، خاورمیانه، آفریقای شرقی و حتی کل آفریقا به خدمات ارایه شده توسط سامانه ناوبری ماهواره ای بی دوئو چینی نیاز خواهند داشت.

سیستم بی دوئو یک راه حل جدید چین برای ناوبری بشر و معرف تمایل چین برای اشتراک گذاری نتایج علمی و فنی با کل دنیا است. همچنین، در عین حال که وارد یک دوره جدید می شود، عزم چین را در ارایه محصولات با کیفیت بالا به جهان و ایجاد انگیزه در توسعه جهانی، نشان می دهد. دستیابی به آینده ای بهتر برای بشر دقیقا نیروی محرکه غیر قابل انکار در زمینه علوم و فناوری چین است.

نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: