پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      
کد خبر: ۳۴۰۱۶
تاریخ انتشار: ۰۵ تير ۱۳۹۹ - ۱۹:۳۷
مدیرکل زندان های لرستان :
مدیرکل زندان های لرستان در نشست خبری _ مطبوعاتی با اصحاب رسانه گفت : تاکنون یک مورد ابتلا و یا مشکوک به کووید ۱۹ در بین زندانیان لرستان مشاهده نشده است .

عبدالمجید کشوری با تبریک هفته قوه قضائیه و دهه کرامت و با گرامیداشت یاد و خاطره شهید دکتر بهشتی و ۷۲ تن از یاران باوفایش ، بیان داشت : در حوزه زندان ها می توان به سه هدف تشکیل سازمان زندان ها اشاره کرد که اصلی ترین هدف آن حفظ و نگهداری مجرمین و اعمال مجازات قانونی است و در پی این هدف نهایی یک هدف تحت عنوان پیشگیری فردی وجود دارد که افراد دیگر مرتکب جرم نشوند و درس عبرتی برای جامعه باشند و هدف سوم ، پیشگیری عمومی یعنی جلوگیری از ناهنجاری های اجتماعی و پاک نمودن جامعه از افراد مخل نظم و آسایش عمومی است .

وی در پاسخ به سوال خبرنگاران خاطرنشان ساخت: سرقت با ۳۲ درصد بالاترین رده جرم در استان لرستان است و مواد مخدر با ۲۸ درصد دومین رتبه را دارد ؛ در گذشته مواد مخدر بالاترین رده را داشت و به دلیل سختگیری ها در بحث مجازات ها به رتبه پایین تری نزول کرد اما با توجه به تجربیات، معتقدیم چون حکم اعدام را از مواد مخدر برداشته اند به احتمال قوی تا چند وقت دیگر به جایگاه نخست خود در استان لرستان برگردد.

مدیرکل زندان های لرستان به فرار زندانیان در شب عید ۹۹ گریزی زد : زندان ها استاندارد نیستند و ضعف ساختاری دارند به همین دلیل هم با توجه به سهل انگاری زندانبانان ۲۳ زندانی که همه زندانیان مواد مخدر بودند توانستند از زندان فرار کنند .

وی ادامه داد: از این تعداد ۱۳ نفر به زندان برگشتند و چون همکاری کرده بودند مجازات ۳ تا ۵ سال حبس برای آنها قید نشد و تخفیفی نیز در حکم زندانشان بوجود آمد و با اینکه زندانبانان هیچ گونه نقشی تعمدی در فرار آنان نداشتند یکماه در بازداشت به سر بردند .

بالاترین مقام مسئول زندان های لرستان گفت : این زندانیان از اعتماد زندانبانان سوء استفاده کرده و ۶ دقیقه طول کشیده بود که از آموزشگاه فنی حرفه ای فرار کنند و هیچ زندانی خطرناک و جرائم سنگین در بین این افراد نبود و همگی خرده فروش مواد مخدر بودند .

عبدالمجید کشوری به مجازات های جایگزین حبس و دستبند و پابندهای الکترونیک هم اشاره ای کرد : در حال پیگیری مجازات های جایگزین حبس هستیم و تاکنون چندین مورد نیز داشته ایم ؛ در بحث دستبندهای الکترونیک ۳ مورد زندانی داریم تا ۵۰ مورد کنترلش با انفورماتیک تهران است و اگر بالای ۵۰ مورد داشته باشیم کنترلش را به استان می دهند که باید زیرساخت فراهم کنیم ، این دستبندها به زندانیان تا ۵ سال حبس و یا زندانیان مالی تعلق می گیرد باید مبلغی تحت عنوان ودیعه به حساب دادگستری واریز کنند بخاطر اینکه آسیبی به دستبند وارد نکنند و روزانه ۱۰ هزار تومان یعنی ماهیانه ۳۰۰ هزار تومان نیز اجاره دستبند را پرداخت نمایند .

وی در تشریح واریز پسآب زندان مرکزی به روستای همجوار گفت : زندان مرکزی  در خارج شهر قرار گرفته و وصل کردن آن به شبکه سراسری هزینه بسیار زیادی را می طلبد ، سال گذشته به پیمانکار واگذار شد و تاکنون ۷۰درصد پیشرفت فیزیکی دارد و تا راه اندازی شود این پسآب ها را در یک نقطه جمع آوری و تخلیه می کنند . 

مدیرکل زندان های لرستان به طرح توسعه زندان های استان هم ورود کرد : سرانه استاندارد فضای زندان در جهان   ۱۴/۵ متر است که در کشور این مهم ۱۲ متر مربع است و در استان لرستان این رقم به ۱۰ متر می رسد .

وی به نکته قابل تاملی اشاره کرد : زندانیان زن فقط ۲ درصد از زندانیان را در استان تشکیل می دهند و این درصد پایین برگرفته از فرهنگ و روحیات عشایری است که در بین جامعه لرستان هنوز هم وجود دارد ‌.

عبدالمجید کشوری گفت : اگر امروز به جرات می گویم که تاکنون یک مورد ابتلا به ویروس منحوس کرونا نداشته ایم بخاطر زحمات همکاران ما و غربالگری هر روزه زندانیان و پخش مواد ضدعفونی و ماسک در بین زندانیان و زندانبانان بوده تا جایی که دکتر نیکبخت رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان لرستان که در بحث کرونا بسیار جدی است دو بار در طی دو جلسه رسمی از اداره زندانها تقدیر و تشکر نموده .

برای توانمند سازی زندانیان به  همکاری نهادهایی مانند فنی حرفه ای ، آموزش و پرورش ، نهضت سواد آموزی و میراث فرهنگی در بحث صنایع دستی نیازمندیم ؛ باید همینجا از سازمان فنی حرفه ای تشکر ویژه ای داشته باشم و همچنین از جناب افشار پدر بلوط که با کمک وی طرح هر زندانی یک درخت را در دست اجرا داریم و با کمک آقای افشار فرهنگ درختکاری در میان زندانیان لرستان رشد خوبی داشته ؛ و این فراز دیگری از سخنان عبدالمجید کشوری است . 

وی تشریح کرد : یک فاکتور ترقی و وجه تمایز در نظام زندانبانی اسلامی وجود دارد و آن بُعد تعلیم ، تربیت و اصلاح زندانیان است در هیچ کجای دنیا این بُعد اصلاحی و تربیتی وجود ندارد و یا بسیار کمرنگ است .

مدیرکل زندان های لرستان تاکید کرد : پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران حضرت امام خمینی (ره) با آرمان های بلندی که در اندیشه داشت به مبحث مهم زندان و زندانی ورود کرد و فرمود : زندان ها باید به دانشگاه تبدیل شوند؛ زندان های اسلامی و ایرانی با توجه به فرموده امام (ره ) با اقدامات تامینی و تربیتی به فکر اصلاح مجرمین هستند که این مهم در دنیا و کشورهای دیگر جایگاهی ندارد .

خبرنگار : مریم نظری
نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: