پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      
کد خبر: ۳۴۰۳۸
تاریخ انتشار: ۰۶ تير ۱۳۹۹ - ۱۸:۰۳
از به کارگیری عبارت نژادپرستانه "کونگ فو آنفلوآنزا"(Kung Flu) برای توصیف بیماری کرونا توسط رییس جمهور آمریکا در یکی از کارزارهای انتخاباتی گرفته تا دروغ پردازی مدیر سیاست های تجاری و صنایع تولیدی کاخ سفید درباره محصول چینی بودن کروناویروس و ادعای کاخ سفید درباره ارزیابی اشتباهات مرکز پیشگیری و مهار بیماری های آمریکا در واکنش به این بیماری همه گیر... سیاستبازان آمریکایی بر اساس سناریویی مضحک تر و دیوانه وارتر از گذشته، بازی جدید «پرتاب گلدان» را آغاز کرده اند.
اما در شرایطی که بیمار کرونا هنوز در حال سرایت سریع است، این «گلدان» تنها سنگین و سنگین تر می شود طوری که احتمالا به هیچ وجه نخواهند توانست از شر آن خلاص شوند. سیاستبازان آمریکایی قرار است چه زمانی به عقل خود رجوع کنند؟

روزنامه «واشنگتن پست» اخیرا بارها با انتشار مقاله، از اقدام کاخ سفید برای ارتقاء سطح این بازی «پرتاب گلدان به سوی دیگران» انتقاد کرده است. این روزنامه در تحلیل دلایل این اقدام دولت خود نوشت: «این یک انتخاباتیست که برای به دست آوردن طرفدار حتی اشک دیگران را هم در آورده است». در مواجهه با کاهش نرخ حمایت، سیاستبازان مشتاق به ادامه دستوردهی از کاخ سفید خیلی نگران شده بودند اما هیچ راه حل موثری نداشتند جز این که «گلدان» را به سمت اهداف مختلف پرتاب کنند و دوباره به این حیله زشت و کثیف همیشگی خود روی بیاورند.

آمریکا نتوانست ناتوانی های خود در مقابله با کرونا را پنهان کند. نیز سیاست بازان آمریکایی نتوانستند مسوولیت رکود اقتصادی را بر گردن دیگران بیندازد. عوارض جانبی بازگشایی های زودهنگام که با ترویج و تشویق از سوی سیاستبازان ضمن بی اعتنایی به مخالفت کارشناسان بهداشتی آغاز شده، مورد مشاهده مردم آن کشور قرار گرفته است. به گفته رابرت ردفیلد مدیر مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های آمریکا در روز 25 ژوئن، ممکن است تعداد واقعی مبتلایان به کروناویروس جدید در این کشور 10 برابر تعداد گزارش شده باشد و به نزدیک 25 میلیون نفر برسد.

در مواجهه با وضعیت بسیار حاد اپیدمی و آمار بیش از 40 میلیون جمعیت بیکار، بحث های اقتصادی که سیاستبازان آمریکایی اغلب به آن می پرداختند دیگر به گوش کسی نمی رسد. اخیرا بانک جهانی و صندوق بین المللی پول جداگانه پیش بینی کرده اند که اقتصاد آمریکا امسال انقباض 6.1 و 8 درصدی خواهد داشت. این در حالیست که اعتراضات علیه نژادپرستی در سرتاسر ایالات متحده نیز کاخ سفید را سرگردان کرده است.

ژولیت كایم، مقام پیشین وزارت امنیت داخلی آمریكا به روشنی افشا کرده است كه علت اصلی ضعف آمریکا در مقابله با کرونا به واکنش نشان ندادن کاخ سفید به اپیدمی در ماه ژانویه برمی گردد. او گفت: «علت همه مسایل سیستماتیک به کوتاهی های کاخ سفید برمی گردد.»

در انجام بازی «پرتاب گلدان» هر قدر هم ماهرتر باشند، نمی توانند جلوی شیوع کرونا را بگیرند. در حال حاضر گزینه های قابل انتخاب برای دولت آمریكا بسیار مشخص است. تنها راه حل این است كه هرچه سریع تر به خویشتنداری رسیده و به علم و فناوری احترام گذاشته و فعالانه اقدامات پیشگیرانه و كنترل در پیش گیرند. همان طور که روزنامه «نیویورک تایمز» در سرمقاله خود نوشته است: وقت آن رسیده که دولت آمریکا این بحران را جدی بگیرد.

نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: