پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      پایگاه خبری گیتی آنلاین نمایندگی استانی می‌پذیرد  09191910422       پایگاه خبری گیتی آنلاین خبرنگار می‌پذیرد  09191910422       
کد خبر: ۳۴۱۲۰
تاریخ انتشار: ۱۰ تير ۱۳۹۹ - ۰۱:۵۳
مدیرکل مرمت و حفاظت سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران مطرح کرد:
مدیرکل مرمت و حفاظت سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران از آمادگی این سازمان برای ارائه خدمات مشاوره جهت حفاظت و مرمت از اسناد و نسخ خطی به سازمان ها و خانواده ها خبرداد.

به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، محمد حدادی در توضیح مشاوره برای حفاظت از اسناد به سازمان ها و خانواده ها گفت: یکی از فعالیت‌های مهم اداره کل مرمت و حفاظت سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران؛ مرمت منابع، اسناد و نسخ خطی است که این خدمات به صورت درون سازمانی و برون سازمانی، براساس تعرفه سازمانی و برنامه ریزی مشخص انجام می‌شود.

وی ادامه داد: در این راستا با توجه به تجارب گذشته و با وجود کارشناسان متخصص در این اداره کل، آمادگی لازم برای ارائه خدماتی نظیر مشاوره، حفاظت، نگهداری و مرمت اسناد و کتب خطی که در اختیار نهادها، کتابخانه‌ها و موزه‌ها است؛ را داریم.

حدادی تصریح کرد: همچنین خانواده‌هایی که دارای اسناد و کتب با ارزش قدیمی و عقدنامه‌های نفیس هستند، می‌توانند برای دریافت خدمات مرمت و مشاوره حفاظت و نگهداری منابع در اختیار، به این سازمان مراجعه کنند و این امر بر اساس ضوابط و مقررات موجود انجام می‌شود.

وی با اشاره به تجهیزات تخصصی موجود در اداره کل مرمت و حفاظت سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران گفت: مرمت اسناد با اولویت حفظ اصالت و ماهیت اثر انجام می‌شود. براین اساس سالن‌های مرمت، آزمایشگاه‌های تخصصی شیمی و بیولوژی و دستگاه آفات زدایی و ضدعفونی اداره کل مرمت و حفاظت سازمان و همچنین استفاده از مواد مرمتی همخوان با ساختار منابع مورد تاکید است تا اثر مرمت شده تحت تاثیر منفی مرمت قرار نگیرد.

حدادی با اشاره به برخی آثاری که به شیوه‌های غیراصولی مرمت شده اند و برای مرمت به اداره کل مرمت و حفاظت سازمان آورده می‌شوند، توضیح داد: مرمت نامناسب باعث آسیب بیشتر به آثار می‌شود و مرمت مجدد آن اثر نیز دشوارتر می‌شود و صرف وقت و هزینه‌های بسیاری را در برخواهد داشت، بنابراین در این اداره کل، مرمت اسناد و کتاب ها براساس استانداردها و حفظ جنبه‌های زیباشناسی و تاریخی اثر، حفظ محتوا و ماهیت آن صورت می‌پذیرد.

مدیرکل مرمت و حفاظت سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران تصریح کرد: البته تاکید ما بر روی رعایت حفاظت پیشگیرانه و تامین شرایط نگهداری مناسب برای آثار است تا ضمن نگهداری اصولی، از وارد شدن آسیب به آنها و نیاز به مرمت‌شان جلوگیری شود.

حدادی در پایان صحبت های خود گفت: اسناد و کتب این سازمان، به همراه اسناد و کتب نهادها و سازمان های دیگر و همچنین اسناد خانوادگی در جامعه؛ به عنوان میراث ملی این کشور محسوب می‌شوند و در این راستا در سال 98 حدود 30 هزار برگ سند به همراه 70 جلد کتاب آسیب‌زدایی و مرمت شده است و حدود 30 میلیون برگ سند نیز ضدعفونی شده است.

پایان خبر//

«پایگاه خبری گیتی‌آنلاین درباره صحت یا رد ادعاها قضاوتی ندارد و مسئولیتی نمی‌پذیرد»
نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: