پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      پایگاه خبری گیتی آنلاین نمایندگی استانی می‌پذیرد  09191910422       پایگاه خبری گیتی آنلاین خبرنگار می‌پذیرد  09191910422       
کد خبر: ۳۴۱۲۲
تاریخ انتشار: ۱۰ تير ۱۳۹۹ - ۱۰:۳۸
«مایک پومپئو» وزیر امور خارجه آمریكا که تبحری خاص در دروغگویی دارد، اخیراً با هیجانی خاص ادعای دیگری مطرح کرده است.

پئو» وزیر امور خارجه آمریكا که تبحری خاص در دروغگویی دارد، اخیراً با هیجانی خاص ادعای دیگری مطرح کرده است. وی در اظهاراتی غیرمسئولانه کمک های چین به آفریقا را "وعده پوچ" خواند و دستاوردهای اجلاس سران ویژه همبستگی چین و آفریقا برای مقابله با کرونا را ناجوانمردانه به باد انتقاد گرفت.

پومپئو در این شرایط بحرانی که تعداد مبتلایان به کرونا هنوز هم در ایالات متحده و در سراسر جهان هنوز در سطح بالایی قرار داد به جای اختصاص انرژی خود به مبارزه با شیوع بیماری کووید-19، همچنان رفتاری پست دارد و با نفاق افکنی و اتهام زنی به "عنصری نامطلوب " در همکاری جهانی مقابله با کرونا بدل شده است.

این سوال که چه کسی دوست واقعی و چه کسی طبل توخالی وعده و وعیدها برای آفریقاست را هیچ کس به مانند مردم آفریقا نمی تواند به روشنی پاسخ دهد.

تفرقه افکنی پومپئو به هیچ وجه در آفریقا خریدار ندارد و همانطور که رهبر چین اشاره کرد، چین همیشه دوست خوب، شریک خوب و برادر خوب آفریقا باقی خواهد ماند. روابط چین و آفریقا می تواند از آزمون تاریخ و زمان با موفقیت بیرون آید.

پس از شیوع ویروس کرونا، چین و آفریقا از یکدیگر حمایت کردند و برای هم سنگ تمام گذاشتند. چین به همان شیوه برخورد با اعضای خانواده خود از مهاجران آفریقایی در چین مراقبت کرده است. بیش از 3000 دانشجوی آفریقایی در هوبی و ووهان در سلامت در حال زندگی هستند به جز یک نفر که به کرونا مبتلا و به سرعت درمان شد.

به دنبال اپیدمی کووید-19 در آفریقا، چین به سرعت شروع به امدادرسانی كرد. چین کمک های پزشکی بسیاری را به بیش از 50 کشور آفریقایی و اتحادیه آفریقا ارسال کرد.

همچنین گروه های متخصصان پزشکی از چین به 11 کشور اعزام شدند و بیش از 30 کنفرانس ویدئویی توسط کارشناسان برگزار شد.

در این راستا همچنین 400 فعالیت آموزشی صورت گرفت و 46 تیم پزشکی چینی مقیم آفریقا با تلاش بسیار اقدامات ضداپیدمی کرونا را انجام دادند.

در اجلاس سران ویژه همبستگی چین و آفریقا برای مقابله با کرونا که چندی پیش برگزار شد، «شی جین پینگ» رئیس جمهور چین بر لزوم ایجاد جامعه مشترک بهداشتی چین و آفریقا و جامعه با مشترک سرنوشت تأکید کرد و چند طرح ابتکاری برای همکاری را در این زمینه پیشنهاد داد.

تعهد برای به اشتراک گذاری واکسن کرونا در کشورهای آفریقایی پس از اتمام تحقیق و بهره برداری آن، لغو بدهی وام کشورهای آفریقایی در چارچوب مجمع همکاری های چین و آفریقا و چند مورد دیگر از جمله طرح های پیشنهادی رهبر چین به شمار می روند.

این اقدامات عملی نشان دهنده تلاش های صادقانه چین برای حمایت از آفریقا در مقابله با کرونا و احیای اقتصاد است که به وضوح مفهوم «حقیقت و صداقت» با آفریقا را نشان داده و مورد تحسین و تمجید دوستان آفریقایی و نهادهای بین المللی قرار گرفته است. کمک های چین به آفریقا نه تنها مبتنی بر دوستی دوجانبه بوده بلکه مسئولیت پذیری در حوزه حفظ امنیت جهانی بهداشت عمومی محسوب را نیز به اثبات می رساند.

این دقیقا خلاف وعده های توخالی است که پومپئو بارها از آن دم زده و قول داده آمریکا در زمینه مبارزه با بیماری های همه گیر به جامعه بین المللی کمک می کند.

در همین راستا خبرگزاری آسوشیتدپرس اخیراً افشا کرده که بیش از 20 سازمان بین المللی طی نامه ای به ایالات متحده تاکید کردند «كمك های بشردوستانه آمریكا بسیار کم بوده یا حتی وجود ندارد .»

بسیاری از کشورهای آفریقایی همچنین گفتند که آنها هرگز مقادیر زیادی کمک پزشکی از ایالات متحده دریافت نکرده اند. این به اصطلاح "کمک آمریکایی" توسط جامعه جهانی عمیقاً مورد تحقیر واقع شده است.

هنگامی که دیپلماسی ایالات متحده توسط فردی مانند پومپئوها به ابزاری برای کسب منافع شخصی و نفاق افکنی به ابزار حرفه ای یک دیپلمات ارشد آمریکا تبدیل می شود، "اخلاق آمریکایی" دیگر یک شوخی بی مزه خواهد بود.

جالب تر اینکه پومپئو موضوع تبعیض نژادی در کشورش را نادیده گرفت یعنی نسبت به قتل دلخراش«جورج فلوید» مرد آریقایی-آمریکایی توسط پلیس آمریکا، سکوت کرد.

در مقابل اقدامات چین در مقابله با اپیدمی کرونا را به نژآدپرستی متهم کرد و به انتشار شایعاتی پرداخت مبنی بر اینکه چین با آفریقایی ها برخورد عادلانه ای نداشت است. با این حال یک نظرسنجی خبرگزاری فرانسه نشان داد که ویدیوهای ادعایی مرتبط با برخورد تبعیض آمیز با اتباع آفریقایی، جعلی است.

«موسی فکی محمد» رئیس کمیسیون اتحادیه آفریقا در این باره گفت: «آفریقا و چین دوستان نزدیک هستند. هیچ چیز نمی تواند روابط دوستانه بین آفریقا و چین را تغییر دهد یا به آن آسیب برساند.»

سخنان صادقانه این مقام اتحادیه آفریقا در واقع بیان کننده حس واقعی مردم آفریقاست و علاوه بر آن نشان داد تفرقه افکنی ناامیدانه پومپئو به هیچ وجه در آفریقا بازار ندارد

«پایگاه خبری گیتی‌آنلاین درباره صحت یا رد ادعاها قضاوتی ندارد و مسئولیتی نمی‌پذیرد»
نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: