پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      
کد خبر: ۳۴۱۷۱
تاریخ انتشار: ۱۱ تير ۱۳۹۹ - ۱۶:۱۰
رئیس اداره فرش دستباف سازمان سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان در حاشیه جلسه کار گروه فرش استان گفت: باتوجه به افزایش تولید ، سالانه ۱۳ هزار و ۱۴ متر مربع فرش دستبافت دراستان تولید می شود
محمد اصل‌مرزی در جلسه کارگروه فرش استان که نهم تیرماه برگزار شد، اظهار داشت: هرساله برنامه‌هایی برای توسعه و حمایت از بافندگان فرش دستباف در نظر گرفته می‌شود و باتوجه به افزایش تحریم‌ها و بالا رفتن قیمت مواد اولیه سعی کردیم ظرفیت موجود در استان را حفظ کنیم.

وی ادامه داد: بازارچه دائمی فرش دستباف یکی از برنامه‌های ملی مرکز فرش است که به‌عنوان پایلوت در استان اجرا شده و تکمیل آن خواسته‌های ماست، این بازارچه درحال حاضر ۴۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و در انتظار تخصیص اعتبار جهت ادامه کار است.

رئیس اداره فرش دستباف سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان افزود: دوره‌های آموزشی فرش‌بافی در ۷۰ هزار و ۷۸ نفر ساعت آموزشی در قالب ۴۹ و ۲۹ دوره و با استفاده از اعتبارات استانی برگزار شده است که باتوجه به حجم آموزش‌ها اعتبارات اندک است.

وی افزود: نبود نقشه برای بافندگان ما یک خلاء محسوب می شد که با همکاری انجمن طراحان و با استفاده از اعتبارات استانی پنج نقشه ارائه و تأیید شده و اکنون روانه بازار شده‌اند که خودش قدم خوبی است.

اصل مرزی تصریح کرد: از طریق صندوق بیمه کشاورزان نیز وارد عمل شده‌ایم که اعلام کردن ۳۸۱ نفر را برای انجام امور بیمه‌ای به این صندوق معرفی کنیم که باتوجه به تعداد قالی‌بافان استان و گرانی نهاده‌های اولیه این کار، کفایت نمی‌کند.

وی با بیان این‌که تاکنون چهار هزار و ۷۰۰ مجوز مشاغل خانگی صادر شده، تصریح کرد: تنها ۴۰۰ نفر توانستند وام پنج میلیون تومانی خوداشتغالی را دریافت کنند این درحالی است که در حال حاضر هیچ صنعتی نمی‌تواند مانند فرش‌بافی بدون دردسر و با نیروی کار ارزان و فراوان ایجاد اشتغال کند.

رئیس اداره فرش دستباف صمت لرستان تأکید کرد: تولید ما در استان از ۱۰ هزار و ۴۶ مترمربع در سال به ۱۳ هزار و ۱۴ متر مربع در سال رسیده است.

وی با اشاره به ضرورت تشکیل تعاونی تأمین نیاز بافندگان، افزود: بازارچه دائمی فرش می‌تواند به‌عنوان یک کانون که صنایع دیگر را نیز حمایت می‌کند تأسیس شود همچنین می‌تواند موزه‌ای برای فرش‌های دستباف باشد که مشکلات این حوزه را تمام کنند.

خبر : ایرج دریکوند 
نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: