پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      پایگاه خبری گیتی آنلاین نمایندگی استانی می‌پذیرد  09191910422       پایگاه خبری گیتی آنلاین خبرنگار می‌پذیرد  09191910422       
کد خبر: ۳۴۱۷۲
تاریخ انتشار: ۱۱ تير ۱۳۹۹ - ۱۶:۱۶
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان درجلسه کارگروه فرش استان گفت: اولین تعهد ما تکمیل بازارچه دائمی فرش دراستان می باشد.

به گزارش گیتی آنلاین به نقل از  روابط عمومی رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان، جلسه کارگروه فرش استان صبح امروز نهم تیرماه به ریاست اسد عبدالهی معاون اقتصادی استانداری لرستان برگزار شد، محمدرضا صفی‌خانی در این جلسه اظهار داشت: پنج سال پیش استارت تحول بنیادین در فرش استان مطرح شد که در آن زمان با حضور مسئولان استانی جامعه هدف دعوت شده و یک سری تکالیف برای هرکدام مشخص شد.

وی با بیان اینکه فرش لرستان ریشه در تاریخ و فرهنگ این مردم دارد ، تصریح کرد:  بافندگان آن نیز مادران و زنان ما هستند که این هنر را نسل به نسل حفظ کرده‌اند و ما در شرایطی قرار داشتیم که فرشی به نام فرش لُری داشتیم اما نقشه آن تنها در ذهن مادران ما بود.

صفی‌خانی با اشاره به این‌که تمام سعی و تلاش ما این بود که فرش لرستان براساس مبانی علمی و فنی جایگاه خود را حفظ کند، عنوان کرد: در این راستا فرش لرستان ثبت جهانی شده‌است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان با اشاره به ثبت ملی نقشه فرش لُری با زحمات طراحان و بافندگان، افزود: تاکنون بافندگان، طراحان و فعالان بخش خصوصی به تعهدات خود عمل کرده اند اما باتوجه به مشکلاتی که وجود دارد دولت به تعهدات خود در این زمینه عمل نکرده است.

صفی‌خانی با اشاره به این‌که اولین تعهد ما تکمیل بازارچه دائمی فرش در استان است، ادامه داد: زمانی خرم‌آباد بارانداز فرش کشور بود اما اکنون در کل شهر دو فروشنده فرش دستباف نداریم این درحالی است که باید بتوانیم جشنواره فرش دستباف برگزار کرده و محصولات را در بازار ملی و جهانی عرضه کنیم.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان با اشاره به صادرات فرش دستباف لرستان برای اولین بار طی سال گذشته، افزود: جا دارد اعتباری برای تکمیل بازارچه دائمی فرش در نظر گرفته شود.

صفی‌خانی با اشاره به این‌که تسهیلات بانکی در حوزه فرش می‌تواند خیلی کمک کننده باشد، طرحی در نظر داریم که هر خانه یک فرش دستباف که در قالب آن و با کمک بانک قرض‌الحسنه مهر کارت خرید فرش دستباف به متقاضیان داده می‌شود و آن‌ها با حضور در فروشگاه های فرش دستباف طرف قرارداد می‌توانند از فرش‌های دستباف لُری خرید کنند.

وی با اشاره به اجرای طرح خوشه فرش در استان، عنوان کرد: این طرح آغاز شده و باید تا پایان ادامه پیدا کند چراکه ما در استان ظرفیت بالقوه ۲۳ هزار نفری از فرش بافان داریم که تنها ۱۳ هزار نفر از آن ها فعال هستند و ما می‌توانیم با اجرای این طرح ظرفیت بافندگان فعال را بالاتر برده و بافندگان غیرفعال را نیز وارد بازار کار کنیم.

خبر : ایرج دریکوند 
«پایگاه خبری گیتی‌آنلاین درباره صحت یا رد ادعاها قضاوتی ندارد و مسئولیتی نمی‌پذیرد»
نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: