پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      
کد خبر: ۳۴۱۷۸
تاریخ انتشار: ۱۱ تير ۱۳۹۹ - ۲۲:۵۰
مدیرکل غله و خدمات بازرگانی لرستان از خرید تضمینی ۹۰ هزار تن گندم و ۳۰۷ تن دانه روغنی کلزا تا ۱۱ تیرماه در استان خبر داد .


حجت اله بیرانوند در گفت و گوی ویژه با گیتی آنلاین ، اظهار داشت : از ابتدای خردادماه که برداشت محصولات کشاورزی مناطق جنوب استان آغاز شده تا به امروز ۱۱ تیرماه در مجموع ۹۰ هزار تن گندم مازاد بر نیاز کشاورزان استان را از طریق ۲۰ مرکزخرید، دریافت کرده ایم . 

وی افزود : در قالب ۱۸ هزار و ۵۷۲ محموله توسط ۹ هزار و ۱۵۸ کشاورز در ۲۰ مرکز به این رقم ۹۰ هزار تن دست یافته ایم .

مدیرکل غله و خدمات بازرگانی لرستان، رشد خرید گندم را نسبت به مدت مشابه سال گذشته  ۱۵ درصد عنوان و تشریح کرد : به استثنای پلدختر که در خبرهای گذشته نیز بیان شد در این شهرستان به دلیل بارش های نامناسب از ۱۷ هزار تن به ۱۳ هزار تن کاهش خرید داشته ایم  ، خوشبختانه در شهرستان های دیگر رشدی ۱۵ درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته کسب کرده ایم .

وی به مطالبات کشاورزان گریزی زد و گفت : از ابتدای خرید تضمینی تا تاریخ ۸ تیرماه تمام مطالبات کشاورزان که رقمی بیش از ۱۷۰ میلیارد تومان بوده به حساب آنها واریز شده، در واقع  تا به امروز بیش از ۹۵ درصد مطالبات کشاورزان پرداخت شده است .

 مدیر باتجربه غله و خدمات بازرگانی لرستان پرداخت به موقع مطالبات کشاورزان را یک اتفاق عالی برشمرد و اذعان داشت : امسال پرداخت به موقع  مطالبات کشاورزان یک اتفاق عالی بود که با مساعدت شرکت خدمات بازرگانی دولتی ایران و دولت تدبیر و امید صورت گرفت .

 
حجت اله بیرانوند به حوزه خرید دانه های روغنی نیز ورود کرد : در حوزه خرید دانه های روغنی تا به امروز ۱۱ تیرماه،  ۳۰۷ تن دانه کلزا از ۱۴۱ کشاورز در قالب ۱۵۵ محموله در ۷ مرکز خریداری شده که ان شاء الله این روند تا اواسط مهرماه ادامه خواهد داشت و پیش بینی شده جهت خرید مجموع گندم و کلزا بیش از ۵۰ مرکز فعال شوند .

تدابیری اندیشیده شد که سال جاری جهت خرید گندم بویژه در کوهدشت کمترین ازدحام را داشته باشیم زیرا در این شهرستان برداشت و تحویل گندم تقریبا در یک بازه زمانی ده روزه صورت می گیرد و هرساله ما شاهد صف های چند کیلومتری کامیون ها برای تحویل ۳۵هزار تن گندم بودیم ، امسال ترتیبی اتخاذ شد که با دو باسکول کار خرید انجام گیرد و در واقع دو مرکز خرید در کوهدشت داشتیم ؛ این فراز دیگری از سخنان حجت اله بیرانوند است .

وی کیفیت گندم سال زراعی جاری را بسیار مناسب ارزیابی کرد و میانگین اُفت مفید و غیرمفید آن را اینگونه برشمرد : میانگین افت مفید ۲/۲۵ و افت غیر مفید ۱/۸۵  و رطوبت ۹/۹ بود که تقریبا یک روند استاندارد است بر این اساس می توان دریافت امسال در بُعد کیفی وضعیت مناسبی داریم و لازم به توضیح است که اُفت مفید به مواردی مانند کاه و گندم های شکسته گفته می شود که برای مصارفی دیگر مورد استفاده قرار می گیرد و اُفت غیر مفید وجود سنگ و خاک  و.. در گندم است که هیچ گونه استفاده ای ندارند و پرتی محسوب می شوند .

حجت اله بیرانوند در پایان برای کشاورزان زحمتکش توصیه ای داشت : اگر کشاورزی بدون دغدغه و مشکل می خواهد به مطالبات ریالی خود برسد دو روز قبل از اینکه محموله را تحویل دهد به سامانه پهنه بندی و ثبت اطلاعات مراجعه کند ؛ اگر اطلاعاتش نقصی داشته باشد با مراجعه به خدمات مرکز روستا رفع نقص کند و اطلاعات را کامل نماید تا هنگام تحویل محموله بتوان کارهای بانکی این عزیز را به سرعت انجام داد و مطالبه اش را پرداخت نمود .

مدیرکل غله و خدمات بازرگانی لرستان شفاف تر بیان داشت : هر چند ما موظفیم هنگامی که کشاورز محموله را تحویل می دهد اگر اطلاعاتش هم در سامانه ناقص باشد باز محموله را تحویل بگیریم و رسید موقتی به وی بدهیم ولی به جهت اینکه عزیزان به پول خود برسند توصیه می کنیم دو روز قبل از تحویل محموله اطلاعات خود را در سامانه پهنه بندی تکمیل کنند . 

خبرنگار : مریم نظری 

نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: