پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      
کد خبر: ۳۴۱۸۷
تاریخ انتشار: ۱۲ تير ۱۳۹۹ - ۰۲:۱۶
قیمت دلار در روزهای اخیر از 20 هزار تومان هم بیشتر شد، اما فهم واقعیت های بازار و سیاست دولت در بازار ارز می تواند قیمت آتی دلار را به فعالان اقتصادی نشان دهد.
به گزارش تحریریه، قیمت دلار در بازار از 20 هزار تومان هم فراتر رفت و بازار را مجددا در شوک و حیرت فرو برد.

کشف برابری قیمت ریال با ارزهای خارجی برای فعالان اقتصادی حیاتی است و نوسانات زیاد باعث متوقف شدن فعالیت های اقتصادی می شود.

به همین دلیل، بازار گمانه زنی ها درباره پیش بینی آینده قیمت دلار داغ است و اظهارات مسئولان بانک مرکزی هم ابعاد جدیدی پیدا کرده است.

عبدالناصر همتی به صراحت از هزینه کردن 280 میلیارد دلار در بازار در 15 سال اخیر برای کنترل قیمت ارز انتقاد و اعلام کرد که به این سیاست پایان داده شده است.

معنای این گزاره روشن است و نشان می دهد که دلار دیگر روی تثبیت در برابر ریال را در بازار ایران به خود نخواهد دید و مانند سایر کالاها مشمول تورم سالانه می شود.

پیش بینی میز اقتصادی تحریریه این است که قیمت دلار در سناریوی خوشبینانه در 20 هزار تومان و در سناریوی بدبینانه 25 هزار تومان تا پایان سال 1399 خواهد شد.

بنابراین سرمایه گذاری در بازار ارز به هیچ وجه بهینه نیست و عایدی صفر تا معمول خواهد داشت.

بازار موازی

برای علاقمندان به سفته بازی؛ دلار نمی تواند جذاب و بدون ریسک باشد زیرا به شدت در معرض نوسان در بازه قیمتی 10 هزار تا 20 هزار تومان در یک سال اخیر بوده است.

باتوجه به اینکه طلا 30 درصد دیگر در بازارهای جهانی افزایش پیدا خواهد کرد و بدون توجه به نرخ برابری ریال با دلار برای سرمایه گذاری سودمند است و ریسک خاصی هم ندارد، در صدر انتخاب های سفته بازانه قرار می گیرد.

دولت با دلار 20 هزار تومانی و بدون پولی کردن کسری بودجه مشکلی نخواهد داشت و بودجه نسبتا متوازنی در پیش دارد.

بازگشت؛ حتی بخشی از؛ ارزهای صادراتی به کشور و گشایش کانال های جدید باعث متعادل شدن بازار شده و التهاب بازار را خواهد نشاند.

نتیجه اینکه، التهاب بازار ارز نمی تواند ادامه یابد و وعده های بانک مرکزی تحقق یافتنی است و بازار ارز را کنترل می کند.

پایان/
نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: