پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      
کد خبر: ۳۴۱۸۸
تاریخ انتشار: ۱۲ تير ۱۳۹۹ - ۰۲:۱۷
حسین عباسی نسب
تروئیکای اروپا در موضوع تحریم های آمریکا علیه ایران به بهانه مساله هسته ای، متغیر مستقل و تاثیرگذار است و یا صرفا نقش اسب تروای آمریکا را بازی می کند.
ایالات متحده متن پیشنویس قطعنامه ای را در شورای امنیت سازمان ملل متحد را ارائه می کند که بر تمدید نامحدود تحریم تسلیحاتی ایران تاکید دارد. این اقدام کاخ سفید در تضاد کامل با متن توافق ناکام برجام و قطعنامه 2231 شورای امنیت قرار دارد. امضاکنندگان برجام در آن زمان قبول کرده بودند تحریم تسلیحاتی ایران 5 سال پس از امضای توافق هسته ای 2015 رفع شود و تهران قادر به حضور در بازار جهانی خرید و فروش تسلیحات متعارف می شود.

با اینحال آمریکا به دنبال قطع دسترسی تهران به نخستین و تنها دستاورد ملموس برجام است زیرا کاخ سفید می داند اگر رفع محدودیت را بپذیرد و تهران وارد بازار تسلیحات شود، در دوره های بعد هم واشنگتن باید دیگر بندهای غروب برجام را بدون چون و چرا بچذیرد. از آنجاکه هدف برجام به هیچ عنوان پذیرش قدرت، توانایی ها و حتی موجودیت ایران نبود بنابراین حفظ و ادامه بقای آن به صلاح آمریکا نیست. ترامپ فکر می کرد که خروج از برجام و از دست رفتن منافع اندک برجام، به صورت منطقی ایران را در مورد ماندن در آن مردد می سازد.

اعضای گروه 1+5 اکنون در حال تعیین موضع خود هستند. ایالات متحده که از سال 2018 تکلیف خود را با برجام یکسره کرد. دو کشور روسیه و چین که به عقد قراردادهای تسلیحاتی با ایران امیدوار هستند با طرح آمریکا مخالف هستند. اما به نظر می رسد که سه کشور اروپایی انگلستان، فرانسه و آلمان دیدگاه خود را به واشنگتن نزدیک کرده اند. براساس برخی تحلیل ها سه کشور اروپایی عضو برجام نقش اسب تروای آمریکا را در موضوع تحریم تسلیحاتی ایران را بازی خواهند کرد.

تارنمای تحلیلی «LobeLog» چند ماه قبل در مطلبی این گمانه زنی را مطرح کرد که سه کشور اروپایی(Eu3) مجری بالقوه تحریم های ایالات متحده علیه ایران خواهند بود.

طبق این تحلیل مسائل مربوط به ایران به تدریج در حال تبدیل شدن به یک بحران است زیرا همه تلاش های بین المللی برای کاهش تنش میان ایران و آمریکا نتیجه بخش نبوده است. تاکنون تلاش روسیه برای نشست امضا کننده برجام در کنار رایزنی های سوئیس، عراق و عمان، اقدامات ژاپن و فرانسه و آلمان ناکام بود.

با اینحال براسا این تحلیل اروپا مسئولیتی ویژه در این پرونده دارد زیرا اکنون در حال تماشای از دست رفتن سرمایه گذاری 12 ساله سیاسی خود است که در نهایت به برجام منتهی شده بود.

چند روز گذشته سه کشور اروپایی بیانیه ای را در مورد برجام منتشر کردند و در آن از اجرای کامل تعهدات برجامی خود تمجید کردند. در این بیانیه ضمن اشاره تلویحی به خروج آمریکا از برجام و اقدامات این کشور در نقض تعهدات، از ایران خواستند که ترتیباتی را اتخاذ کند که به فروپاشی برجام منجر نمی شود.

در واقع برلین، پاریس و لندن با این اقدام توپ را به داخل زمین ایران فرستادندو اینگونه نشان دادند که حتی خروج آمریکا از توافق باعث نابودی آن نشد و اقدامات کنونی ایران است که اکنون موجب فروپاشی برجام می شود. این سه کشور به صورت غیرمستقیم احتمال، ارجاع پرونده به شورای امنیت را نتیجه اقدام ایران بیان کردند.

اگرچه اهداف قدرت ها در دوسوی آتلانتیک علیه ایران همیشه مشابه بود و آن ها تنها نسبت به روش های اجرا اختلاف نظر داشتند، در شرایط فعلی حمایت دولت آمریکا از بیانیه سه کشور اروپایی در کنار دیگر مسائل نشان می دهد که رویکردهای دو طرف در حال نزدیک شدن به یکدیگر است. ترامپ اکنون مطمئن شده است که در شورای امنیت از سوی کشورهای اروپایی مانعی را نخواهد دید.

بنا بر تحلیل مرکز پژوهشی «Global Research» در واقع اروپایی ها نه تنها به دلیل بی عملی خود در قبال نقض برجام از سوی آمریکا آن را ناکارآمد کردند بلکه اکنون با انتشار بیانیه ضمن همراهی تلویحی با واشنگتن، مسیر ترامپ را هموار ساخته اند و باعث شدند تا نجات توافق هسته ای سخت تر از هر زمان دیگر شود.

منبع: تحریریه
نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: