پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      
کد خبر: ۳۴۳۷۷
تاریخ انتشار: ۲۲ تير ۱۳۹۹ - ۱۶:۱۶
صبح جمعه ۲۰ تیرماه طی قرار قبلی به همراه خانم حجازی مدیر امور اداری ، خانم گچکار کارشناس بازرگانی و سیامک کوهگردزاده مدیر روابط عمومی غله و خدمات بازرگانی استان لرستان جهت بازدید از روند خرید تضمینی گندم راهی شهرستان سلسله شدیم .


ابتدا به سیلوی شرکت صدف دانه طلایی سرکشی کردیم ، به قسمت توزین آن وارد شدیم و برای اولین بار باسکول دیجیتالی خرید گندم را دیدم که با آنچه در ذهنم تصور کرده بودم بسیار متفاوت بود ؛ سپس به آزمایشگاه ارزیابی کیفیت گندم رفتیم .

 خانم دولتشاه مسئول آزمایشگاه شرکت  صدف دانه طلایی گفت : از چند جای محموله ی تحویلی به شرکت با بمبوهای مخصوص ، گندم بیرون کشیده می شود و جهت آزمایش کیفیت به آزمایشگاه تحویل می دهند .

خانم دولتشاه بصورت عملی مراحل آزمایش گندم را به ما نشان داد؛ گندم را روی یک سینی ریخت و آن را به ۴ قسمت تقسیم کرد و از هر قسمت مقداری به مجموع  ۱۰۰ گرم برداشت ؛ به مدت ۳۰ ثانیه الک کرد و کاه، کل و گندم های شکسته و سنگ از الک بیرون ریخت و در مرحله بعد، آن ضایعات را به اُفت مفید و اُفت غیرمفید تقسیم نمود .

گندم شکسته هایی که جهت دانه مرغ می شد از آنها استفاده کرد را مفید خواند، سنگ و خاک و ... که استفاده ای از آنها نمی شد و در واقع پرتی بودند را غیر مفید برشمرد.

سپس ضایعات، وزن کِشی شد و در دو مرحله، اُفت مفید و افت غیر مفید را به ما یاد داد و چگونگی ارزیابی کیفیت گندم را عملا تشریح کرد .

خانم دولتشاه نکته قابل تاملی را بیان داشت : باید بسیار دقت کنیم زیرا در برخی محموله ها دانه هایی بنام سیاهک در  گندم وجود دارند که برای سلامتی انسان بسیار خطرناک هستند  این سیاهک موجب توقف رشد در کودکان شده و پوکی شدید استخوان را به همراه دارد .   

بعد از شنیدن تجربیات و عملکرد خانم دولتشاه بازدیدی از کندوی ذخیره گندم صورت گرفت و پای صحبت های شهریار ولی نژاد قائم مقام شرکت صدف دانه طلایی نشستیم که از زحمات و تلاش های چندین ساله پدرش جهت احداث و راه اندازی این سیلو در شهرستان سلسله گفت .

با خداحافظی از عوامل زحمتکش شرکت صدف دانه طلایی به سیلوی مرکز خرید گندم و کلزا سلسله رفتیم و مصاحبه ای ویژه با هادی امیری رئیس غله شهرستان سلسله صورت گرفت و صحبت های آقایان نظری کارشناس تطبیق مرکز سیلو سلسله و سالاری مسئول مرکز خرید سلسله را نیز شنیدیم  و برای نخستین بار، دانه های کلزا را در دستانم لمس کردم .

 بازدید از دو مرکز خرید تضمینی گندم در سلسله چند ساعتی بطول انجامید و سپس به همراه مهندس هادی امیری رئیس غله سلسله از نزدیک برداشت محصول با دستگاه کمباین را مشاهده کردیم که از توصیف زیبایی این گندم آبی و طلای ناب الشتر زبانم قاصر است .

بازدیدها و صحبت ها به خط پایان رسید و به امید سالی خوش و خرم برای مردم فهیم سلسله، این دیار کهن و باقِدمت را پشت سر گذاشتیم و راهی خرم آباد شدیم که جا دارد تشکر ویژه ای از زحمات نیروهای خدوم و زحمتکش اداره کل غله لرستان و مدیر محبوب و جهادی آن جناب حجت اله بیرانوند داشته باشم .

خبر :  مریم نظری 
مسئول پایگاه خبری گیتی آنلاین لرستان

نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: