پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      
کد خبر: ۳۴۴۳۴
تاریخ انتشار: ۲۵ تير ۱۳۹۹ - ۱۶:۵۲
سید شمس الدین حسین و محمدحسین حسین زاده بحرینی درحالی نماینده مجلس در شورای پول و اعتبار شدند که پیش از این اقتصاددانان حوزه طرح بحرینی در مجلس دهم را رد کرده بودند.
به گزارش تحریریه، در رای گیری از نمایندگان مجلس یازدهم، از مجموع 167 رای ماخوذه سید شمس الدین حسینی عضو کمیسیون برنامه و بودجه با 159 رای و محمد حسین حسین زاده بحرینی عضو کمیسیون اقتصادی با 153 رای به عنوان ناظران مجلس در شورای پول و اعتبار انتخاب و تعیین شدند.

انتخاب دو نفر با دیدگاه های متضاد در شورای اعتبار نشان می دهد که انتخابی تخصصی و آگاهانه انجام نشده است.

بحرینی در مجالس قبل عملا در مرکز تدوین طرح تحول در نظام بانکی کشور قرار داشته است، اما نتوانست نمایندگان را نسبت به طرح خود اقناع کند.

اقتصاددانان حوزه و بزرگانی مانند دکتر ایرج توتونچیان اقتصاددان برجسته و متخصص پول و بانکداری اسلامی در نامه نگاری های مفصل نسبت به تبعات اجرای طرح بحرینی هشدار داده اند.(اینجا)

طرح بحرینی را اقتصاددانان و متخصصان پولی و بانکی بدتر از وضعیت فعلی و طرحی نوشته شده در خلا فکری می دانند که کمکی به بهبود اوضاع نمی کند.

حضور سید شمس الدین حسینی با سابقه اجرایی در سطح وزیر در دولت و عضویت در نظام بانکی می تواند به اصلاح طرح کمک کند، اما حضور همزمان دو دیدگاه متضاد در شورای پول و اعتبار از طرف مجلس یازدهم نشان می دهد که مدیریت مجلس کنونی کماکان رابطه خوبی با تخصص گرایی ندارد.

عدم پاسخگویی بحرینی به انتقادات اقتصاددانان حوزه نشان می دهد که این طرح به یک طرح شخصی تبدیل شده و خاصیت اقناع نخبگانی خود را از دست داده است.

باوجود اجماع بین اقتصاددانان مستقل درباره علی بودن وضعیت بانکی کشور در برابر معلول بودن بحران بی سابقه اقتصادی کنونی، مجلس می بایست به سرعت دست به کار شده و راه را برای اصلاح واقعی در نظام بانکی با استفاده از همه ظرفیت کارشناسی کشور فراهم کند.
نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: