پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      
کد خبر: ۳۴۴۶۰
تاریخ انتشار: ۲۷ تير ۱۳۹۹ - ۱۰:۵۷
رابرت اوبراین مشاور امنیت ملی آمریکا یکی دیگر از سیاست بازان مخالف چین مانند مایک پمپئو وزیر خارجه و ناوارو مشاور تجاری کاخ سفید، چندی پیش ادعا کرد که، حزب حاکم چین "تهدید بزرگ برای آمریکا و همپیمانان این کشور" است و نظام سیاسی چین را مورد نقد بدخواهانه قرار داد.

با این حال، صاحب نظران بر این باورند که این ادعا سرشار از تعصبات ایدئولوژیک افراطی و مک کارتیسم است، اما این تنها مجموعه ای دیگر از نمایشهای سیاستمداران کاخ سفید برای عبور از تضادهای داخلی و حفظ منافع خصوصی سیاسی است.

آمریکا اقداماتی از جمله برپایی یک جانبه اصطکاک تجاری، سرکوب شرکت های علمی و فنی چین، پخش ادعای قطع ارتباطات با چین، ایجاد محدودیت ها برای رسانه ها و رفت و آمدهای انسانی با چین و اتهام زنی و سیاه نمایی چین پس از شیوع کرونا را در پیش گرفته و گستاخانه در امور داخلی چین از جمله هنگ کنگ، شین جیانگ، تایوان و تبت دخالت کرده و در حال حاضر به جنجال سازی در دریای جنوبی چین پرداخته است.

در حال حاضر، آمریکا در زمینه های کنترل شیوع کرونا، توسعه اقتصادی، ایجاد اشتغال، مساله تعبیض نژادی، افزایش فاصله بین فقرا و ثروتمندان و شکاف سیاسی با مشکلاتی رو به رو شده و در حل و فصل آن ها دست و پای خود را گم کرده است. در چنین صورتی، این کشور با اتهام زنی علیه چین درصدد است افکار عمومی را منحرف کند.

از سوی دیگر، سیاستبازان آمریکایی همواره کشور خود را برنده و حکمفرمای جهان دانسته و با اندیشه کهنه بازی مجموعه صفر، نمی خواهد تغییرات اوضاع جهانی و رشد و توسعه چین را قبول کند.

گفتنی است که پیشرفت چین از یک کشور پرجمعیت عقب افتاده به دومین قدرت اقتصادی جهان به هیچ وجه مدیون صدقه آمریکا نیست، بلکه با اجرای سیاست اصلاحات و درهای باز، توسعه روابط با منافع مشترک با دیگر کشورها و سختکوشی مردم این کشور صورت گرفته است. چین که به طور صلح آمیز توسعه یافته، فرصت های زیادی را برای جامعه جهانی از جمله آمریکا فراهم کرده است.

چین هیچ قصدی برای جایگزینی آمریکا و یا به چالش کشاندن جایگاه آمریکا نداشته و به کشوری مثل آمریکا تبدیل نخواهد شد. هدف اصلی توسعه چین ایجاد رفاه برای مردم، تحقق رستاخیز ملت چین و حفظ صلح و ثبات جهان است و این کشور همواره خواستار گفت و گوی سازنده بین چین و آمریکا برای حل اختلافات بین دو کشور شده است.

هنری کیسینجر وزیر خارجه پیشین آمریکا با ابراز نگرانی شدید اعلام کرد: در رویارویی درازمدت بین چین و آمریکا هیچ برنده ای وجود نخواهد داشت. اگر راه حلی پیدا نشود، نتیجه آن از دو جنگ جهانی بدتر خواهد شد. افکار عمومی جهان نیز به روابط دو کشور بسیار توجه کرده و نگران بروز جنگ سرد جدید بین دو کشور و تاثیرات منفی آن در جهان است. این وضعیت توسط سیاستبازان آمریکایی مخالف چین ایجاد شده که ضمن تخریب پایه اعتماد متقابل سیاسی تهدید بزرگ برای جهان به شمار می روند.

نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: