پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      
کد خبر: ۳۴۵۵۰
تاریخ انتشار: ۳۱ تير ۱۳۹۹ - ۱۳:۴۶
دولت آمریکا در ماه جاری میلادی یعنی ژوئیه با خروج از سازمان بهداشت جهانی، اعمال فشار برای بازگشایی مدارس ابتدایی و متوسطه، برگزاری تجمعات گسترده و به چالش کشاندن متخصصان بهداشت عمومی باعث تشدید هرج و مرج در ایالات متحده در مسیر مبارزه با بیماری همه گیر کرونا شده و این اقدامات بر پیشگیری و کنترل اپیدمی جهانی کرونا نیز تاثیر گذاشته است.

روزنامه واشنگتن پست 20 ژوئیه (30 تیر) مطلبی با عنوان "بحرانی که جهان را تکان داد: واکنش آمریکا به کرونای جدید" منتشر کرد.

در این مقاله آمده است که در ماه های مبارزه با ویروس کرونا، بسیاری از کشورها این بیماری همه گیر را کنترل کرده اند، اما در ایالات متحده، شیوع این ویروس از کنترل خارج شده است. ایالت های آمریکا در مواجهه با بیماری همه گیر کووید-19 ناکارآمد بوده و پر از نفرت و شکاف سیاسی هستند. در این مقاله به صراحت بیان شده كه دولت آمریكا در مبارزه با کرونا ناکامی چشمگیری را از خود نشان داده است.

واشنگتن پست در ادامه آورده است برخورد ضعیف و غیرحرفه ای آمریکا با مقابله با ویروس کرونا امری تصادفی نیست. شکست دولت آمریكا در مبارزه با اپیدمی کرونا، عدم وجود رهبرى منسجم كشور، دو قطبی سیاسی زجرآور، کمبود سرمایه گذاری در بهداشت عمومی و نابرابری مداوم اجتماعى - اقتصادى و نژادی را در معرض دید همه کشورها قرار داد. همه اینها موجب آلودگی میلیون ها انسان و کشته شدن صدها هزار نفر در ایالات متحده شده است.

کارشناسان بهداشت عمومی معتقدند یکی از بزرگترین اشتباهاتی که دولت ایالات متحده در حین اپیدمی کرونا مرتکب شد، عجله برای ازسرگیری فعالیت های اقتصادی بود آن هم در حالی که ویروس کرونا هنوز به سرعت در این کشور در حال شیوع است.

واشنگتن پست گزارش داد که پیش از شروع بیماری همه گیر کرونا، مؤسسات بهداشت عمومی در برخی مناطق ایالات متحده به دلیل آنکه سال ها به کارکنان کافی مجهز نبوده و بودجه شان کاهش یافته، آسیب های شدیدی را متحمل شدند.

براساس اعلام «انجمن ملی مأمورین بهداشت» که مقر آن در واشنگتن است، از سال 2008 به این سو آنها مجور شدند حدود 60 هزار کارمند خود را اخراج کنند و تقریباً یک چهارم نیروی کار را از دست داده اند. بودجه اضطراری مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری های ایالات متحده از سال 2003 تاکنون 30 درصد کاهش یافته است.

رسانه های آمریکایی اعلام کردند که این بیماری همه گیر در گرداب دو قطبی سیاسی آمریکا گیر افتاده است.

ترامپ بارها تهدید ویروس را کمرنگ کرده و اعلام کرده است که "99درصد موارد جدید مبتلایان کرونا کاملاً بی ضرر هستند" و تا 11 ژوئیه ماسک را در محل های عمومی استفاده نمی کرد.

وی همچنین در رسانه های اجتماعی اعتراض برخی از مردم به تعطیلی کارخانه ها که طبق دستور فرمانداران ایالتهای دمکرات اجرا شده بود را مورد تشویق قرار می داد.

واشنگتن پست همچنین نوشته بسیاری از آمریکایی ها با الگو قرار دادن دولت ترامپ بر این باورند كه دانشمندان و رسانه های جریان اصلی شدت این بیماری همه گیر را بزرگنمایی كرده و حتی آن را جعلی جلوه داده اند.

به نظر می رسد مقاومت در برابر کارشناسان علمی به یک تئوری توطئه مبدل شده و بخشی از دستور کار سیاسی کاخ سفید شده است.

سازمان بهداشت جهانی در ماه مه توصیه كرد كه دولت های كشورهای مختلف قبل از بازگشایی اقتصادی باید تضمین کنند میزان مثبت تست اسید نوكلئیك در طی 14 روز، 5 درصد یا كمتر خواهد بود. اما طبق آمار دانشگاه جان هاپکینز تا تاریخ 16 ژوئیه، نرخ مثبت تست در 33 ایالت آمریکا بالاتر از 5 درصد بوده است.

نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: