پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      
کد خبر: ۳۴۶۹۲
تاریخ انتشار: ۰۶ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۷:۲۶
در میزگرد مسئولان گروه های جهادی گیلان مطرح شد: دانشگاه دانشجو را دیتا محور بار می آورد/ تفکر جهادی به سمت مطالبه گری سوق پیدا کرده/ گاهی مسئولین فراموش کار می شوند
مسئول عملیات جهادی بسیج دانشجویی گیلان،گفت یکی از بحث‌هایی که امروز مطرح است این است که نیروی تراز انقلاب اسلامی از دل کلاس درس در نمی آید بلکه تراز انقلاب اسلامی شامل یکسری مفاهیم و محتوا است که با کار برای قشر مستضعف ایجاد می شودفردی که در این شرایط قرار بگیرد اگر روزی دارای منصب و موقعیت خاصی شد می‌تواند با جنس جامعه خود ارتباط بیشتری برقرار کند

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی گیتی آنلاین در استان گیلان به نقل خبرنگار ۸دی، چند تن از مسئولان گروه های جهادی گیلان که در بحران ها و مسائل مختلف به خصوص بحران شیوع کرونا در استان فعالیت های گسترده ای داشتند با حضور در دفتر پایگاه خبری_تحلیلی ۸دی به بیان نکته نظرات خود در باب مسائل مختلف جامعه و تاکید بر داشتن روحیه مطالبه گری در حل مشکلات جامعه پرداختند.

"رضاسهیلی” مسئول گروه جهادی شهید زمانی دانشگاه گیلان در این میزگرد درباره دلایل ورود خود به کارهای جهادی اظهار کرد: امروز در جامعه‌ای زندگی می‌کنیم که دولت و مسئولین با وجود قشر ضعیف جامعه وظایف خود را انجام نمی‌دهند، اما زمانی که در یک جامعه مسئولی وظیفه خود را انجام نمی دهد این وظیفه از دوش بقیه افراد برداشته نمی شود.

وی با بیان اینکه دانشجو فردی است با حجم دیتای عظیمی که طریقه استفاده از آن را آموزش ندیده است افزود: فرهنگ جهادی در یک دانشجوی جهادی یعنی تک بعدی نبودن فرد، یک دانشجوی جهادی برای توسعه جامعه خود نیاز به آگاهی از مسائل روز، شناسایی مشکلات، چاره اندیشی برای حل آنها و در نهایت تجربه کردن که باعث شناسایی نقاط قوت و ضعف خود فرد میشود دارد.

 

مطالبه گری در روحیه جهادگران است

مسئول گروه جهادی شهید زمانی دانشگاه گیلان تصریح کرد: مطالبه گری در روحیه جهادگران است دانشجویان جهادی ابتدا به جمع‌آوری اطلاعات لازم درباره یک مشکل میپردازند، بعد به مسئول مربوطه مراجعه می کنند و می گویند من به عنوان یک دانشجوی متخصص به نظرم اگر فلان کار انجام شود یا جلوی کاری دیگر گرفته شود به این دلایل بهتر است، زیرا برخی مسئولین به دلیل فراموشی، کاهلی یا دیر وارد عمل شدن باعث بروز مشکلات و آسیب میشوند که نیاز است به آنها یاداوری کنیم.

 

تربیت شدن مسئولین در سیستم لیبرال غربی و نداشتن تفکر اسلامی

وی با اشاره به تربیت نشدن برخی مسئولین در فضای فرهنگی و گفتمان جهادی گفت: تربیت شدن مسئولین در یک سیستم لیبرال غربی که هدفمند کار نمیکنند، تفکر اسلامی و دغدغه حل مشکلات مردم را ندارند باعث بروز مشکلات متعددی می شود.

سهیلی تصریح کرد: با وجود اینکه هشدار بارش برف پارسال از یک هفته قبل توسط هواشناسی اعلام شده بود اما با دو روز بارش برف تمام جاده ها بسته شد همین امر باعث می شود بچه های تربیت شده تفکر جهادی وارد میدان شوند اول طعنه به مسئولین بزنند که بیدار شوید و در عین حال اعلام کنند که ما هم همراه شما پای کار و در میدان هستیم اما شما هم بیایید و وظایف خود را انجام دهید این حرکت هم مطالبه‌گری جهادی بود و هم یک عمل جهادی.

مسئول گروه جهادی شهید زمانی دانشگاه گیلان با بیان اینکه فقط تفکر جهادی می تواند یک مدینه فاضله بسازد گفت: تک تک اعضای جامعه در هر جایگاه و موقعیت اجتماعی که قرار دارند می توانند انتخاب کنند که نقش یک سوت زن را داشته باشند یا عملیاتی عمل کنند هر کس در هر جایگاه باید وظیفه خود را به درستی بشناسد و آن را به نحو احسن انجام دهد.

 

تغییر رویکرد گروه های جهادی به فرمایش رهبر معظم انقلاب

"شایان محمدنیا” مسئول گروه جهادی شهید عبدالله والی و مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد انزلی در این میزگرد با اشاره به شعار انقلاب اسلامی مبنی بر کمک به محرومین و مستضعفین اظهار کرد: با توجه به سیستم و روابط دولت فعلی تحقق این هدف چندان آسان نیست ولی با تمام توان خود در این مسیر هرگونه فعالیت جهادی در شاخه های مختلف نظیر سازندگی، فرهنگی و… را انجام می دهیم.

محمدنیا با بیان اینکه مجموع اقدامات گروه های جهادی در گذشته تحت عنوان مسائل فرهنگی و سازندگی بود گفت: با توجه به فرمایش رهبر معظم انقلاب بر حل مشکلات جامعه توسط دانشجوها بدلیل داشتن ظرفیت تئوری و اطلاعات علمی بالای آنها و تاکید ایشان بر مسئله محوری و حل ریشه ای مشکلات منطقه هدف، رویکرد گروه‌های جهادگری تغییر کرد.

 

افزایش هسته های مسئله محور و تحقیق و پژوهش در گروه های جهادی

مسئول گروه جهادی شهید عبدالله والی و مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد انزلی ادامه داد: گروه های جهادی در هر منطقه ای که وارد میشوند علاوه بر خدمات سازندگی در بحث کارهای فرهنگی، محیط زیست و…ورود میکنند‌ و درصددیم که هسته های مسئله محور و تحقیق و پژوهش را برای حل مشکلات افزایش دهیم.

وی با بیان اینکه در بحث پاکسازی تالاب انزلی با دست خالی ورود کردیم گفت: وقتی دیدیم معیشت عده ای از مردم به تالاب انزلی بستگی دارد و به دلیل گیاه سنبل آبی وضعیت این تالاب روز به روز بدتر میشود و سازمان های مرتبط مانند محیط زیست کاری انجام نمی‌دهند، با کمک تعدادی از دانشجوهای رشته های مختلف و با دست خالی بخشی از سنبل آبی را از تاالاب جمع اوری کردیم تا به مسئولان نشان دهیم که مشکلات را میتوان حل کرد حتی با دست خالی.

محمدنیا با تاکید بر اینکه تفکر جهادی افراد را توانمند میکند افزود: در مواجه با مشکلاتی که مسئولین مربوطه با امکانات و بودجه دولتی انجام نمیدهند، انتخاب بهترین تصمیم با حداقل امکانات و هزینه ها باعث کسب تجربه های عمیق و مهمی در تمام عرصه های زندگی بچه های جهادی می شود.

 

تحصیلات دانشگاهی مکمل تفکر جهادی

مسئول گروه جهادی شهید عبدالله والی و مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد انزلی تصریح کرد: تحصیلات دانشگاهی مکمل تفکر جهادی است و دانشگاه شخص را تجربه محور نمیکند بلکه دیتا محور بار تربیت میکند.

 

سوءمدیریت، کوتاهی و قصور مسئولین در حل مشکلات مردم

وی‌با اشاره به فرمایش رهبر معظم انقلاب مبنی بر اینکه ما انقلاب اسلامی کردیم ولی نظام سازی انقلابی نکردیم افزود: بیشترین عامل در عدم حل مشکلات مردم سوءمدیریت و کوتاهی و قصور مسئولینی است که سیستم اداری آنها منطبق بر سبک زندگی نظام اسلامی نیست و رهبر انقلاب فرمودند که ما انقلاب اسلامی کردیم ولی نظام سازی انقلابی نیست.

محمدنیا در ادامه گفت: در ۴۰ساله اول انقلاب مشکلات و افرادی بودند که مانع سرعت و پیشرفت انقلاب میشدند اما در چهل ساله دوم انقلاب با رویکرد جدیدی که در پیش گرفتیم قطعا اتفاقات خوبی توسط جوانان حزب اللهی و انقلابی خواهد افتاد.

 

منشاء‌ کار جهادی، تفکر جهادی است

"امیر نجار سلطانی”، مسئول گروه جهادی شهید اصغری خواه دانشگاه علمی کاربردی قوه قضاییه با بیان اینکه کار جهادی یک تفکر جهادی است اظهار کرد: زمانی که تفکر جهادی وجود داشته باشد سبک زندگی جهادی میشود و نباید دیواری بین درس و کارهای جهادی کشید.

وی خاطرنشان کرد: تفکر جهادی یک وظیفه شرعی، عرفی و فطری است و در هرجای دنیا پدید می آید گاهی میشود شهید چمران که در امریکا تحصیل میکرد و گاه در یک دانشجوی دانشگاه گیلان متبلور میشود.

مسئول گروه جهادی شهید اصغری خواه دانشگاه علمی کاربردی قوه قضاییه با اشاره به خلع های موجود در کشور گفت: هر کسی در هر موقعیت و شغلی میتواند یک جهادگر باشد و در مواجه با مشکلات وارد عمل شود و منتظر نباشد که سیستم لیبرال غربی برای پر کردن خلع های موجود وارد عمل شود.

وی ادامه داد: دانشجویان جهادی همزمان که در دانشگاه دروس تئوری خود را پاس میکنند با قرار گرفتن در فضای کارهای جهادی آموزش لازم جهت یک زندگی سالم و انقلابی را پیدا میکند.

 

هرکسی که در نظام جمهوری اسلامی وظیفه ای قبول کرده موظف به پاسخگویی است

نجار سلطانی با تاکید بر اینکه امروز تفکر جهادی به سمت مطالبه گری سوق پیدا کرده است افزود: بچه های جهادی دیگر صرفا بدنبال ساخت منزل یا پاک سازی تالاب نیستند، تفکر جهادی به سمت مطالبه گری جهادی میرود و همه مسئولین موظف به پاسخگویی هستند، کسی که در نظام جمهوری اسلامی وظیفه ای قبول کرده موظف به پاسخگویی است.

مسئول گروه جهادی شهید اصغری خواه دانشگاه علمی کاربردی قوه قضاییه ادامه داد: تفکر جهادی بیش از هرچیزی باعث خودسازی خودمان میشود، کسی که در زندگی با این تفکر و در جمع مومنانه جهادگران کار میکند، درس میخواند زندگی به مراتب موفق تری خواهد داشت.

 

 

دانشجو مؤذن جامعه است

وی با اشاره به سخنی از شهید بهشتی که دانشجو موذن جامعه است گفت: مجموع بسیج دانشجویی و هرجوانی که دغدغه مند است باید روحیه موذن بودن را داشته باشد گاهی مسئولین فراموشکارند و ما باید به آنها کارهایی را یاداوری کنیم.

نجار سلطانی با بیان اینکه ما دچار خلع های قانونی هستیم و به طرح هایی که از ما حمایت کند نیاز داریم افزود: مثلا در مسائلی مانند کوه و زمین خواری ما از قدرت کافی برای مقابله با این افراد برخوردار نیستیم و فقط بعنوان فردی دغدغه مند از این نظام میتوانیم روشنگری و پیگیری کنیم و از دادستان بخواهیم جلوی چنین فسادهای اقتصادی را بگیرد.

مسئول گروه جهادی شهید اصغری خواه دانشگاه علمی کاربردی قوه قضاییه در ادامه با اشاره به مسئله نفوذ که چندین سال است مورد تاکید رهبر معظم انقلاب است گفت: بنا به فرموده مقام معظم رهبری چندین نوع نفوذ داریم که یکی از آنها، نفوذ در تصمیم گیری است که بارها مورد تذکر رهبر معظم انقلاب قرار گرفته است.

عدم تفکر جهادی عامل مشکلات امروز

وی با بیان اینکه از جمله دلایل مشکلات امروز عدم تفکر جهادی است ادامه داد: تفکری که ما را در ساختار و فضای منفعل اداری نگه دارد جهادی نیست، آیا جامعه اسلامی و قانون ما به معنای واقعی اسلامی است؟! یا پوسته اسلامی دارد فقط؟! این مسائل باید بصورت عمیق بررسی شود.

نجار سلطانی خاطرنشان کرد: قطار اسلام از زمان صدر اسلام با وجود دست اندازها به سرعت در حال حرکت است، اگر کسی جا بماند قطار منتظر وی نمیماند، که در واقع به نوعی تمرین برای رسیدن به تمدن اسلامی است.

"سیدمحمدحسین جعفری” مسئول عملیات جهادی بسیج دانشجویی استان گیلان در این نشست با اشاره دیدار جمعی از اعضای گروه‌های جهادی جوان با رهبر انقلاب در تاریخ ۱۰ مردادماه ۹۸اظهار کرد: ایشان فرمودند جهادگران از خدمت‌رسانی‌های ابتدایی و یَدی، غافل و دور نمانید تعمیر دیوار و بام و خانه‌ی آن پیرزن روستایی، به شما و کارهای بزرگتان برکت و نورانیّت می بخشد.

وی از هجرت پیامبر اسلام به جهت صدور مفاهیم اسلام از مدینه به عنوان اولین حرکت جهادی در تاریخ صدر اسلام یاد کرد و گفت: تاریخ اسلام نشان می‌دهد هجرت پیغمبر اولین حرکت جهادی در صدر اسلام است.

مسئول عملیات جهادی بسیج دانشجویی استان گیلان با بیان اینکه حرکت جهادی یک مانیفست و مبنای فکری مشخصی دارد افزود: در سالهای گذشته کارهای بسیج سازندگی و جهادی فقط در ابعاد کارهای عمرانی و بلایای طبیعی بود ولی امروز بصورت مسئله محور و بنا بر منویات رهبرمعظم انقلاب اقدام میکنیم.

 

اقدامات جهادی با سمت و سوی نگاه اقتصادی

وی تصریح کرد: با توجه به تاکید مقام معظم رهبری بر اقتصاد مقاومتی، رونق تولید و امسال جهش تولید بخشی از کارهای جهادی در سمت حرکات و بنگاه های اقتصادی زود بازده و عامل منفعه نظیر ایجاد کارگاههای قالیبافی و…است.

جعفری با اشاره به اقدامات گروه های جهادی در ایام کورونا گفت: قشر بهداشت و درمان بر اساس یک قاعده و اصول مشخصی کار میکند، ما نیز در بخش بهداشت و درمان دارای سه گروه تخصصی جهادی از فارغ التحصیلان تا دانشجویان پزشکی دانشگاه علوم پزشکی هستیم.

مسئول عملیات جهادی بسیج دانشجویی استان گیلان ادامه داد: گروههای جهادی ما در اوج پیک کار در شب های عید