پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      
کد خبر: ۳۴۷۱۲
تاریخ انتشار: ۰۷ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۰:۲۴
مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها در آمریکا (CDC) ، اخیرا گزارشی از تحقیقات خود منتشر کرده است که نشان می دهد توالی ژنوم ویروس کرونا در شهر نیویورک هیچ ارتباطی با نمونه توالی ژنوم این ویروس در شهر «ووهان» چین ندارد.

این مرکز در طول بازه زمانی یکم تا بیستم ماه مارس، اقدام به جمع آوری 544 نمونه از 6 بیمارستان در نیویورک کرده و روی آنها تحقیقات به عمل آورده است؛ در طول این تحقیقات، نتیجه تست ابتلا به کرونا ویروس در 36 نمونه جمع آوری شده مثبت اعلام شد.

از این 36 مورد ابتلا به ویروس کرونا، دو مورد ابتلا در گروه A دیده شده است که با ویروس کشف شده در ایالت واشنگتن مشابهت دارند؛ توالی ژنوم ویروس در 7 نمونه دیگر متعلق به گروه B است که با توالی ژنوم ویروس کرونا در «چین و سایر نقاط جهان» یکسان است.

27 نمونه باقی مانده نیز دارای توالی ژنوم منحصر به فردی است که در نیویورک و آمریکا گزارش شده اند؛ به عبارت دیگر، شیوع بیماری کرونا در نیویورک و آمریکا هیچ ارتباطی با این ویروس در ووهان چین ندارد.

این گزارش جدید مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها در آمریکا به طور عینی به چین کمک کرده است تا بی گناهی خود را در زمینه اپیدمی کرونا ثابت کند؛ با این حال با نگاهی دقیق تر به این گزارش می توان به این نتیجه رسید که گزارش اخیر مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های آمریکا دارای نتایجی از پیش تعریف و تنظیم شده است.

براساس این گزارش، مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها در آمریکا 6 بیمارستان را به عنوان مراکز جمع آوری نمونه تعیین کرده است اما در عین حال، 5 بیمارستان را به صورت ویژه در مناطقی انتخاب کرده است که بیش از 20 درصد از جمعیت ساکن آن مناطق، به زبان چینی صحبت می کنند.

به بیان دیگر باید گفت که مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها در آمریکا به شیوه ای هدفمند اقدام به انتخاب بیمارستان های جمع آوری نمونه کرده است و پیش فرض گزارش این مرکز تکیه بر این نتیجه بوده است که شیوع و گسترش ویروس کرونا در آمریکا با شیوع این ویروس در چین مرتبط است.

اما دقیقا همین تحقیقات مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها در آمریکا بود که نتایج غیر منتظره ای به همراه داشت.

علاوه براین، همانطور که در متن گزارش CDC آمده است، صرفا 7 مورد از 36 نمونه جمع آوری شده، با ژنوم ویروس های کشف شده کرونا در چین و دیگر مناطق جهان شباهت داشته اند که این نکته بسیار عجیب است زیرا اپیدمی کرونا در ماه مارس در سراسر جهان گزارش شده است اما در متن گزارش این مرکز در آمریکا از عبارت «چین و دیگر مناطق جهان» استفاده شده است؟!

سوالی که مطرح می شود این است که چرا در متن این گزارش صرفا از عبارت «دیگر مناطق جهان» استفاده نشده است؟ چرا باید اسم چین و باقی مناطق جهان در کنار یکدیگر در متن این گزارش آورده شود؟

همانطور که می دانیم این یک گزارش تحقیقاتی عملی است و نه یک بیانیه سیاسی از سوی کاخ سفید که نیازمند بازی با کلمات باشد؛ کاملا واضح است که موضوع سیاه نمایی علیه چین و بی اعتبار کردن پکن عمیقا در رویکرد آمریکا ریشه دوانده است.

علاوه براین، در این گزارش آمده است كه كاخ سفید از تاریخ 2 فوریه سال 2020 میلادی، ممنوعیت سفر برای شهروندان چینی به آمریکا را اعمال کرد اما تا 13 مارس، هیچ اقدام مشابهی در راستای اعمال ممنوعیت های مسافرتی برای مسافران کشورهای اروپایی به آمریکا نکرد.

اوج همه گیری کرونا در نیویورک دو روز قبل از تاریخ 13 مارس آغاز شده است؛ با این حساب، رسانه های آمریکایی بر این باورند که کاخ سفید در زمینه اعمال محدودیت ورود شهروندان اروپایی به آمریکا بسیار دیر عمل کرده است.

علاوه بر این، زمان انتشار این گزارش نیز بسیار جالب توجه است؛ جمع آوری نمونه ها و مطالعه آنها در ماه مارس تکمیل شده است و اگر مرحله تطبیق و مقایسه نتایج این مطالعات با نمونه های جمع آوری شده از دیگر مناطق جهان را لحاظ کنیم، طول زمان تحقیق در این زمینه، 3 ماه طول نکشیده است.

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها در آمریکا باید خیلی زودتر از اینها منشاء ویروس کرونا در آمریکا را شناسایی می کرد؛ سوالی که در اینجا مطرح می شود این است که چرا این مرکز انتشار گزارش در این زمینه را تا ماه ژوئیه به تاخیر انداخته است؟

باید توجه داشت که دولت ترامپ با هدف مسئولیت گریزی در زمینه مبارزه ناکارآمدش مقابل اپیدمی کرونا، نه تنها علیه چین، که علیه سازمان بهداشت جهانی، حزب دموکرات و مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها در آمریکا نیز وارد عمل شده است.

«پیتر ناوارو» مشاور امور تجاری ترامپ در تاریخ 17 ژوئیه، واکنش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها در آمریکا مقابل اپیدمی ویروس کرونا را محکوم و آن را ناامید کننده توصیف کرد؛ این در حالیست که سایر مشاوران ترامپ با توجه به انتقاداتی فراوانی که از واکنش دولت فعلی آمریکا به کرونا وجود دارد، به رئیس جمهور آمریکا توصیه کرده اند که تا پیش از زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در این کشور، به دنبال پیدا کردن یک سپر بلایی غیر از چین باشد.

در همین راستاست که دولت ترامپ و مقامات کاخ سفید، روی مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها در آمریکا متمرکز شده اند.

علاوه بر این، روزنامه آمریکایی «واشنگتن پست» در گزارشی با استناد به منابع خبری خاص و محرمانه، نوشته است که دولت ترامپ تلاش کرده است تا مانع دسترسی مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های آمریکا به بودجه ای ده ها میلیارد دلاری شود.

اینطور به نظر می رسد که علت اینکه گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها تا اواسط ماه ژوئیه علنی نشده است، درگیری های سیاسی داخلی در آمریکا بوده باشد؛ با این حال، با فرض اینکه این نوع درگیری های سیاسی داخلی در آمریکا وجود نداشته باشد، این سوال مطرح می شود که این گزارش که تائید کننده بی گناهی چین در زمینه اپیدمی کرونا است، تا چه زمانی ممکن بود در دست مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های آمریکا باقی بماند؟

این همان موضوعی است که باید با دقت در آن تامل کرد.

نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: