پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      
کد خبر: ۳۴۷۴۵
تاریخ انتشار: ۰۸ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۵:۴۳
پس از شیوع کروناویروس جدید که در مقایسه با دیگر رویدادهای مربوط به بهداشت عمومی، سریع‎ترین و گسترده‎ترین میزان شیوع و دشوارترین مسیر مقابله را از زمان تأسیس جمهوری خلق چین داشته است.

چین تحت رهبری استوار کمیته مرکزی حزب کمونیست با محوریت دبیر کل شی جین پینگ توانست امنیت جانی و سلامت مردم را در جایگاه اول قرار دهد و برای نبرد عمومی پیشگیری و کنترل همه گیری بیماری تمام نیروهای کشور را بسیج کند و به خوبی مفهوم حقوق بشر با محوریت مردم را نشان دهد.

بعد از ظهر روز 16 آوریل، شو مینگ 95 ساله وارد شعبه "هان یانگ" بیمارستان طب چینی شهر ووهان شد و از جانگ جون معاون گروه مراقبتهای ویژه این بیمارستان و سایر کارکنان تشکر کرد. هنگامی که شو مینگ به این بیمارستان منتقل شد، سطح اکسیژن خونش بسیار پایین بود و به خاطر کاهش غلظت سدیم و کلرید در خونش، عوارض کرونا در بدنش در حال شدیدتر شدن بود. جانگ جون، معاون بخش مراقبت‎های ویژه بیمارستان با اشاره همین موضوع گفت: ما هیچ بیماری را رها نمی‎کنیم! سالخوردگان در ساختن کشور سهم زیادی داشته‎اند و ما حق نداریم به آنان بی توجه باشیم.

در مبارزه با همه‎گیری کرونا همواره حفظ سلامتی و جان مردم اولویت اصلی چین بوده است و در عمل مفهوم ارزش‎های حقوق بشری مبنی بر "اول مردم و اول زندگی " را به اجرا گذاشته است. به منظور جلوگیری از شیوع ویروس، روز 23 ژانویه، تردد وسایل نقلیه از جمله اتوبوس‎ها، متروها و کشتی های شهر ووهان به طور موقت به حالت تعلیق درآمد؛ فرودگاه‌ها و ایستگاه‎های راه آهن ووهان به طور موقت بسته شدند. به این ترتیب "دکمه ایست" در این شهر ده میلیون نفری که همواره یکی از محورهای اصلی تردد در چین بوده زده شد. بررسی‎های 15 موسسه برتر تحقیقاتی در جهان نشان می دهد که "قرنطینه شهری" ووهان بزرگترین قرنطینه در تاریخ بشر به شمار می‎رود و باعث شده از ابتلای بیش از هفت صد هزار نفر از جمعیت چین به کرونا جلوگیری شود. آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل متحد خاطرنشان كرد كه مردم چین "با فدا كردن زندگی عادی خود، توانستند در حفظ جان بشر سهم داشته باشند."

پس از قرنطینه ووهان، 346 گروه پزشکی شامل 42600 نفر پزشک و پرستار از مناطق مختلف کشور و ارتش به امدادرسانی در استان هو بِی شتافتند . 10 گروه برتر دانشگاهی چین در خط مقدم جنگیدند و تقریباً یک دهم نیروی اصلی مراقبت های ویژه در کشور به میدان نبرد رفتند. بهترین منابع و نخبه ترین نیروها در میدان جنگ متمرکز شدند و یک عامل نیرومند برای حفظ جان و سلامت بیماران به شمار می‎رفتند. به گفته اداره ملی بیمه پزشکی چین، میانگین سرانه هزینه های پزشکی بیماران بستری به 21 هزار و 500 یوان می‎رسد و میانگین هزینه سرانه درمانی بیماران حاد بیش از 150 هزار یوان بوده است. قسمتی از این هزینه ها توسط بیمه پزشکی باز پرداخت شده و بقیه نیز با یارانه دولت تامین می شود.

در سوی دیگر بسیاری از کشورهای جهان در مواجه با کرونا، لحظاتی بسیار تلخ و تاریک را تجربه کردند. تدابیر چین باعث شد بیشتر کشورها همان حسی را داشته باشند که مسافران یک قایق دارند و ناچار از کمک به یکدیگر هستند. چین بلافاصله وضعیت کرونا را به سازمان جهانی بهداشت گزارش داد و به سرعت اطلاعات خود درباره دنباله ژنتیکی ویروس را با این سازمان و سایر کشورها به اشتراک گذاشت و همکاری‎ با کارشناسان پیشگیری و کنترل بیماری‎های همه گیر از سراسر جهان را آغاز کرد... چین با خریدن زمان و دادن یک فرصت ارزشمند به دیگر کشورهای جهان، مسئولیت خود را به عنوان یک کشور بزرگ به خوبی انجام داد.

در شرایطی که چین سخت ترین لحظات مبارزه با کرونا را تجربه می‎کرد، بیش از 170 کشور جهان و بیش از 40 سازمان بین المللی و منطقه‌ای همدردی و پشتیبانی خود را از مردم چین اعلام کردند و از سراسر جهان با شیوه های مختلف به آنان روحیه دادند ... مردم چین این دست دوستی و صمیمیت را هرگز فراموش نخواهند کرد.

18 ماه مه، نشست ویدیویی هفتاد و سومین مجمع جهانی بهداشت برگزار شد. در این نشست ، چین با اتخاذ مجموعه‎‏ای از تصمیمات عملی متعهد شد که پس از ساخت واکسن برای کروناویروس جدید، این محصول را در اختیار تمام مردم جهان قرار دهد؛ در عین حال متعهد شد که یک انبار و مرکز برخورد با حوادث فوری بشردوستانه جهانی در چین راه‌اندازی و سازوکار همکاری میان 30 بیمارستان چین و آفریقا را برقرار کند؛ "پیشنهاد تعلیق بازپرداخت بدهی کشورهای کم‌درآمد" را مطرح کرد ... سفارت ایران در چین این ابتکارات را اقدامات کارآمد و عملی و نشانگر روحیه ارزشمند بشردوستانه بین المللی ارزیابی کرد.

چین به عنوان یک قدرت مسئولیت پذیر مانند گذشته برای حفظ و تضمین حقوق مردم و پیشبرد توسعه امور حقوق بشری تلاش خواهد کرد.

نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: