پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      پایگاه خبری گیتی آنلاین نمایندگی استانی می‌پذیرد  09191910422       پایگاه خبری گیتی آنلاین خبرنگار می‌پذیرد  09191910422       
کد خبر: ۳۴۷۷۶
تاریخ انتشار: ۱۰ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۵:۴۳
اخیراً برخی سیاستمداران آمریکا از جمله مایک پمپئو وزیر خارجه و کریستوفر ری رییس اداره تحقیقات فدرال و اوبراین مشاور امنیت ملی رییس جمهور آمریکا تهمتهایی به چین می زنند و برای سیاهنمایی چین سخنرانی میکنند.
دولت آمریکا حتی سرکنسولگری چین در هیوستن را بست که به شدت روابط دو کشور را خدشه دار کرده است.

مضحک این است که سیاستمدارانی که خود به دروغگویی، فریب و دزدی اعتراف کرده اند و در سراسر جهان در پی جاسوسی و سرقت بوده اند و در راه توسعه علمی و فنی دیگر کشورها مانع تراشی کرده اند، برای سیاهنمایی چین، امریکا را مظلوم نشان میدهند.

زدن اتهام «سرقت حق مالکیت معنوی» و «نفوذ جاسوسان چین در جامعه آمریکا» به چین موضوع جدیدی نیست و در سالهای گذشته نیز آمریکا از اتهامات مشابه به عنوان بهانه برای حمله به چین استفاده کرده است. اما این بار، سیاستمداران آمریکا با سیاسی و ایدئولوژیک کردن این موضوعات در صدد ایجاد جو ضد چینی در جهان هستند.

با این حال، این سیاستمداران برغم تکرار ادعاهایشان، هیچ مدرک مستدلی ارائه نمی کنند که انتقاد گسترده صاحبنظران را در پی آورده است. در نشست استماع شواهد درباره افزایش تعرفه گمرکی بر کالاهای چین که ژوئن سال گذشته برگزار شد، بسیاری شرکتهای آمریکایی استفاده از بهانه حفاظت از حق مالکیت معنوی علیه چین را اشتباه توصیف کردند. پس از بستن سرکنسولگری چین در هیوستن نیز بسیاری رسانه های آمریکا گفتند که دلیل «سرقت حق مالکیت معنوی توسط چین» بسیار مشکوک است و دولت آمریکا با این اقدام قصد دارد توجه افکار عمومی را از ناتوانی خود در مقابله با شیوع کرونا منحرف و امتیاز بیشتری در انتخابات ریاست جمهوری آینده کسب کند.

همچنین، بسیاری از دانشجویان چینی که در امریکا تحصیل کرده یا میکنند، مورد بازرسی و بازپرسی بی دلیل مأموران قرار گرفته و حتی بازداشت شده اند و بسیاری از پروژه های همکاری علمی بین دو کشور متوقف شده است. برخی سیاستمداران امریکایی از جمله پمپئو درصددند چین را «دزد» معرفی و آن را سیاهنمایی کنند.

درهای باز، همکاری و جامعیت پایه پیشرفت بشر بوده و از جمله علل موفقیت آمریکا در گذشته بوده است. رویکرد پمپئو و برخی دیگر از سیاستمداران آمریکا عاقبت به خود آمریکا اسیب خواهد رساند.


«پایگاه خبری گیتی‌آنلاین درباره صحت یا رد ادعاها قضاوتی ندارد و مسئولیتی نمی‌پذیرد»
نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: