پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      
کد خبر: ۳۴۷۷۷
تاریخ انتشار: ۱۰ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۵:۴۷
نشست سالانه پنجمین شورای بانک سرمایه گذاری زیرساخت آسیا 28 ژوئیه (7 امرداد/اسد) به روش ویدیویی افتتاح شد.
شی جین پینگ رئیس جمهور چین در سخنان خود در این نشست تأکید کرد که «بانک سرمایه گذاری زیرساخت آسیا باید به بستر جدیدی برای پیشرفت مشترک اعضاء به منظور ایجاد جامعه ای با سرنوشت مشترک تبدیل شود.»

طی 4 سال از زمان تأسیس بانک سرمایه گذاری زیرساخت آسیا، تعداد اعضای این مؤسسه مالی چند جانبه نوظهور از 57 عضو به 102 عضو افزایش یافته و تا کنون در پروژه های عمران زیرساخت مجموعاً 20 میلیارد دلار سرمایه گذاری کرده است. از این پروژه ها می توان به پروژه بروزرسانی و نوسازی شبکه توزیع برق بنگلادش که تقریباً 12.5 میلیون جمعیت روستایی کشور را پوشش می دهد؛ پروژه نوسازی زاغه های اندونزی با همکاری با بانک جهانی به نفع 9.7 میلیون نفر از جمعیت آن کشور؛ ارائه وام به پاکستان برای پروژه بزرگراه «ام 4» آن کشور به منظور حل مشکلات حمل و نقل، اشاره کرد.

پس از شیوع کرونا نیز این بانک به سرعت «صندوق احیاء از بحران کرونایی» را با 10 میلیارد دلار سرمایه اولیه تأسیس کرد تا در زمینه های تامین بودجه و ایجاد نقدینگی به اعضای خود کمک کند. سرمایه این صندوق نیز به زودی به 13 میلیارد دلار افزایش یافت. فراهم کردن این منبع تأمین مالی فوق اضطراری انعطاف پذیری و کارآیی بانک سرمایه گذاری زیرساخت آسیا در برخورد با بحرانهای بهداشتی جهانی را نشان میدهد. همچنین یک بار دیگر این نکته را ثابت میکند که «انزواطلبی و یکجانبه گرایی» هیچ مشکلی را نمی تواند حل کند و حمایت متقابل و همبستگی و همکاری با همدیگر تنها راه غلبه بر بحرانهاست.

بانک سرمایه گذاری زیرساخت آسیا از زمان افتتاح در سال 2016همیشه در حال رشد بوده است. اعضای اصلی آن کشورهای در حال توسعه هستند و کشورهای توسعه یافته ای مثل انگلستان، فرانسه، آلمان و کانادا نیز به آن پیوسته اند. قابل پیش بینی است که در آینده، این بانک همکاری با کشورهای توسعه یافته بیشتری را آغاز خواهد کرد.

چین به عنوان سهامدار مهم بانک سرمایه گذاری زیرساخت آسیا و میزبان دفتر مرکزی آن، مثل گذشته با اعضای خود همکاری خواهد کرد تا این بانک را نماد چندجانبه گرایی کند و برای ایجاد اتصال و ارتباط بیشتر میان کشورهای آسیا و جهان و توسعه و احیاء و بازیافت اقتصاد جهان و ایجاد جامعه ای با سرنوشت مشترک مورد استفاده قرار دهد.


نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: