پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      
کد خبر: ۳۴۸۱۱
تاریخ انتشار: ۱۱ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۸:۳۳
سرپرست انجمن زوران کشور :
گیتی آنلاین - کرمانشاه: ورزشهای روستایی و بازیهای بومی محلی از جمله رشته های جذاب و پر طرفدار در شهرها و روستاهای کشور هستند که در بسیاری از این مناطق دسترسی مناسب به امکانات مدرن ورزشی و مکانهای برای سرگرمی وجود ندارد از اینرو بسیاری از جوانان با استعداد و توانمند این شهرها و روستاهها می توانند با پرداختن به ورزشهای بومی و محلی علاوه بر حفظ فرهنگ و سنن گذشته خود انگیزه های لازم برای ورود به ورزش حرفه ای و دنیای قهرمانی را کسب کنند. در همین راستا فدراسیون ورزشهای روستایی و بازیهای بومی محلی با هدف گسترش چنین برنامه های تاسیس شده است که هیئت های زیر مجموعه این فدراسیون می توانند نقش بسزایی در ایجاد نشاط و انگیزه در بین جوانان روستایی ایفا کنند. بهرام بهرورش رئیس هیئت ورزشهای روستایی و بازیهای بومی محلی استان کرمانشاه که به تازگی از سوی رئیس فدراسیون بعنوان سرپرست انجمن زوران کشور انتخاب شده است از جمله افرادی است که تلاشهای فراوانی برای گسترش ورزشهای سنتی انجام داده است . ثبت زوران بعنوان ورزشی که خواستگاه آن استان کرمانشاه است از جمله نتایج این پیگیریها و تلاشها بود که زورا بنام کرمانشاه در کشوربه ثبت رسید ، بهروش در ماههای اخیر و رایزنی با مسئولان فدراسیون توانسته است نتایج مثبتی برای یک اقدام تاریخی یعنی ثبت جهانی زوران بنام کرمانشاه بدست آورد اما موانعی نیز بر سر راه این هدف بزرگ قرار دارد که مهمترین آن عدم دسترسی به زیر ساخت های مناسب این ورزش است
به گزارش گیتی آنلاین ، بهرام بهرورش در حاشیه مراسم تجلیل از ورزشی نویسان استان کرمانشاه که در روستای شبانکاره روانسر برگزار شد در گفتگو با خبرنگاران افزود :در مدت زمانی که افتخار مدیریت هیأت بومی محلی استان را داشتم خوشبختانه با تلاشهای فراوان توانستیم ورزش زوران را بنام کرمانشاه به ثبت برسانیم .
وی بیان کرد استانهای مانند ایلام و کردستان نیز در پی ثبت ورزش زورخانه بنام خودشان بودند که با ارائه‌ی مستندات لازم توانستیم کرمانشاه را بعنوان خواستگاه اصلی ورزش زورخانه برای مسوولان به اثبات برسانیم .
بهروش  با اشاره به وقفه های پیش آمده در برگزاری مسابقات و جشنواره های ورزشی بخاطر شیوع ویروس کرونا ،گفت: متاسفانه تعطیلی ورزش در ماه‌های اخیر ما را از برنامه پیش بینی شده دور کرد اما   در زمانی که ورزش ایران و جهان به واسطه شیوع بیماری کرونا تعطیل بود تمام تلاشمان را  بر بررسی شیوه ها و راهکارهای ثبت جهانی ورزش زوران متمرکز کردیم و با رایزنی  با مقامات فدراسیون ، مسولان ارشد استان و مدیر کل ورزش و جوانان خوشبختانه نتایج مثبتی بدست آمده است و امیدواریم که بتوانیم در آینده ای نزدیک کارشناسان یونسکو را به کرمانشاه بکشانیم تا  ورزش زوران را به نام این استان در جهان به ثبت برسانیم.
وی افزود : با توجه به اینکه ثبت جهانی هر رویداد ، مکان و یا ورزشی مستلزم ایجاد بسترها و زیر ساخت های مناسب و شاخصه های مربوط به آن است و کارشناسان یونسکو با نهایت دقت تمام عوامل را بررسی می کنند ، نبود زیر ساخت ها می تواند مانع ثبت جهانی زوران شود.
بهروش تصریح کرد در همین خصوص و با مطالعاتی که انجام گرفت مشخص شد که مهمترین لازمه برای ورزش زوران مکان اجرا و ارائه آن یعنی « گود زوران »  است که احداث آن به اعتباری حدود 7 میلیارد تومان نیاز دارد و اگر این مبلغ از سوی مسوولین تخصیص داده شود می توانیم گام بلندی در راستای ثبت جهانی زوران بنام کرمانشاه برداریم .
رئیس انجمن زوران کشور بیان داشت در همین خصوص  در دیدارهای که با مهندس هوشنگ بازوند استاندار محترم و ورزش دوست کرمانشاه و صابر رحیمی مدیر کل ورزش و جوانان استان 
داشته ام و با توجه به رویکرد مثبت این دو مسوول در  ثبت جهانی زوران رسیدن به این هدف بزرگ که می تواند برگ برنده ای برای رونق گردشگری ورزشی استان باشد دسترسی داریم و اگر اعتبارات لازم را بدست آوریم می توانیم این کار را انجام دهیم.
بهروش با اشاره به مستعد بودن دو شهرستان استان برای احداث گود زوران خاطر نشان کرد ؛ با توجه به علاقه شدید مردم شهرستانها و روستاهای استان به این ورزش بر آن هستیم که محل برگزاری مسابقات زوران را در شهرستانهای مستعد احداث کنیم و در همین راستا شهرستانهای کنگاور و اسلام آباد غرب آمادگی خود را برای این امر اعلام کرده اند.
بهروش مساعدت فرماندار کنگاور در تخصیص زمین مناسب برای احداث گود زوران را از دیگر اقدامات مسوولان در این خصوص دانست و افزود : خوشبختانه فرماندار کنگاور زمین بزرگی را برای احداث مجموعه مورد نیاز ورزش زورا ن در نظر گرفته است و اگر اعتبارات مالی این پروژه نیز فراهم شو د می توانیم به احداث گود زوران در این شهرستان اقدام کنیم.
رئیس هیات بومی محلی استان تاکید کرد مبلغ 7 میلیارد تومان می تواند یک مجموعه بزرگ با گنجایش 6 هزار تماشاچی را  احداث کند  که در آن بتوانیم مسابقات ملی و بین المللی را میزبانی کنیم.
رئیس انجمن زوران کشور افزود در زمینه طراحی لباس رسمی مسابقات زوران نیز که یکی دیگر از موارد ثبت جهانی این ورزش است افزود : از اساتید طراحی و دوخت دانشگاههای استان تقاضا کرده ایم که لباس مناسب این ورزش را که هم  بتواند جنبه های سنتی ورزش را حفظ کند و هم استانداردهای لازم را داشته باشد طراحی کنند تا روند ثبت جهانی زوران سرعت بیشتری بگیرد.
در ادامه این نشست بهروش به تشریح عملکرد هیئت بومی محلی استان کرمانشاه پرداخت و افزود در این مدت تعداد ورزشکاران سازمان یافته استان رشدی ۴۰۰ درصدی 
داشته اند و در برخی شهرستانها مانند اسلام آباد غرب که موفقترین هیئت ما در استان بوده است با رشدی هزار درصدی  توانسته ایم ، این ورزش را در دور افتاده ترین روستاها نیز گسترش دهد.
برگزاری چندین دوره مسابقه و جشنواره در روستاهای مختلف استان ، برگزاری کلاسهای مربیگری و داوری ورزش زوران در استان ، شناسایی بیش از ۱۱۰ بازی بومی محلی ، تدوین دایره المعارف ورزشهای بومی محلی و ایجاد بسترهای لازم برای این ورزشها از دیگر اقدامات مورد اشاره بهروش در جهت ارتقا بازیهای سنتی در استان بود.

ورزشهای بومی محلی می توانند نشاط را به جامعه برگردانند.

رئیس انجمن ورزش زوران کشور در ادامه این نشست با اشاره به معضلات اجتماعی و اقتصادی که گریبانگیر مردم خصوصا در روستاها شده است افزود : متاسفانه در سالهای اخیر شاهد مشکلات فراوانی در سطح جامعه خصوصا در مناطق کم برخوردارتر مانند روستاها بوده ایم که سبب شده است نشاط و سرزندگی تا حدودی کمرنگ شود  از اینرو گسترش و اشاعه ورزشهای مفرح بومی محلی ، افزایش جشنواره های سنتی و تشویق جوانان به اینگونه ورزشها که ریشه در
 سنت های دیرینه دارد می تواند نشاط از دست رفته را به جامعه برگرداند و جوانان را از آسیب های اجتماعی دور کند..
این مسوول ادامه داد ، بسیاری از ورزشهای بومی محلی و سنتی نیاز به امکانات آنچنانی ندارد از اینرو می توانیم با حداقل امکانات موجود مسابقات مفرح و شادی را در روستاها برگزار کنیم.
وی با اشاره به وجود بیش از ۲۰۰ خانه ورزش  در روستاهای استان  تاکید کرد، تلاش داریم که بزودی لیگ خانه‌های روستایی را با مشارکت حداکثری شهرستانهای استان راه اندازی کنیم ، و در بین همین مسابقات نیز می توانیم استعدادهای نهفته فراوانی را برای ورزشهای قهرمانی و حرفه ای شناسایی کنیم.
رئیس هیئت بومی محلی استان در پایان این نشست نیاز سنجی ورزشی را یکی از خواسته های ورزشکاران و روسای هیئت ها از مسوولان دانست و خاطر نشان کرد : متاسفانه شاهد آن هستیم که در برخی شهرستانها و روستاها مکانهای ورزشی با هزینه های سنگین احداث شده است که کارآیی چندانی در آن مکان ندارد و اگر مسوولان قبل از هزینه کرد و احداث این زیر ساختها بتوانند کارشناسانه تر تصمیم بگیرند و امکانات را با توجه به استعدادها و پتانسیل های موجود در شهرستانها و روستاها تقسیم بندی کنند می توانیم شاهد افزایش رشد و ارتقا بسیاری از ورزشها در دور افتاده ترین مناطق استان باشیم.
در پایان این نشست خبری مراسم تجلیل از ورزشی نویسان استان که به شکلی متفاوت برای دومین سال متوالی از سوی هیئت بومی محلی استان و اینبار در روستای زیبای «شبانکاره» روانسر تدارک دیده شد بود ، با اهدا لوح سپاس و هدیه برگزار شد

گزارش : سید محمد موسوی
تصاویر : مهدی حشمتی 
نویسنده:سید محمد موسوی
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: