پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      
کد خبر: ۳۴۹۵۸
تاریخ انتشار: ۱۷ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۶:۴۲
در حالیکه تقاضای چینی ها برای مصرف آفلاین به دلیل تاثیرات منفی ناشی از شیوع کرونا در سال 2020 میلادی و متعاقب آن اجرای فاصله گذاری های اجتماعی، به شدت کاهش پیدا کرده است

اما با این حال، شرکت های خرده فروش و تولید کنندگان چینی، به برنامه های تبلیغاتی و فروش کالاهای خود از طریق پخش «لایو» (برنامه های زنده) در شبکه های اجتماعی سرعت بخشیده اند؛ در این بین، بسیاری از چهره ها و افراد تاثیرگذار شبکه های اجتماعی و مقامات دولتی و حتی کشاورزان عادی در چین، به منظور پیشبرد عرصه تبلیغ و فروش کالاهای خود و یا دیگران، در برنامه های پخش زنده شبکه های اجتماعی حضور پیدا کرده اند.

عکس: در تاریخ 16 آوریل سال جاری میلادی، «چو گوانگ چوان» مجری معروف تلویزیون ملی چین «سی سی تی وی» به همراه «لی جیا چی» یکی از چهره های معروف و تاثیرگذار شبکه های اجتماعی، با حضور در لایو شبکه اجتماعی، 16 نوع محصول کشاورزی استان «هو بی» از جمله نودل خشک گرم، سوپ رشته نیلوفر آبی و چای را تبلیغ کردند که در طول این پخش زنده 2 ساعته بود که این کالاها به ارزش 5.7 میلیون دلار به فروش رسید.

بر اساس آمار ارائه شده از سوی وزارت بازرگانی چین، به منظور تبلیغ کالاهای مربوط به تجارت الکترونیکی، بیش از 10 میلیون برنامه زنده در شبکه های اجتماعی پخش شده است؛ 400 هزار مجری در این برنامه ها حضور پیدا کرده اند و بیش از 50 میلیارد نفر مخاطب این برنامه ها بوده اند؛ در طول این پخش های زنده در شبکه های اجتماعی نیز بیش از 20 میلیون کالا به فروش رسیده است.

علاوه براین، این برنامه های زنده در شبکه های اجتماعی با تنوع بیشتری پخش می شوند و انواع کالاها و خدمات بیشتر از جمله تورهای گردشگری و کلاس های آنلاین نیز از همین شیوه، تبلیغ می شوند و به فروش می رسند.

به دنبال محبوبیت برنامه های لایو برای تبلیغ کالاها در شبکه های اجتماعی، واسطه گری جهت اجرای این نوع برنامه ها نیز به عنوان یک شغل کاملا جدی ظاهر شده است و همه اینها، با تکیه بر تکنولوژی مخابراتی نسل 5 و ترویج استفاده از اپلیکیشن های تلفن های هوشمند پیش می رود.

حجم عظیمی از عرضه محصولات و خدمات جدید در پخش های زنده شبکه های اجتماعی به راه افتاده است که نشان دهنده محبوبیت این برنامه ها و تجلی ارتقاء میزان مصرف شهروندان چینی و گسترش مداوم بازار تقاضای داخلی این کشور است.

چین به تازگی ایده های جدیدی را برای توسعه اقتصادی خود ارائه کرده و بر اساس آن، شعار تشکیل الگوی جدید توسعه اقتصادی متکی بر «چرخه داخلی به عنوان بدنه اصلی و چرخه های دوگانه داخلی و بین المللی با قابلیت تبلیغ متقابل» را سرداده است؛ این ایده جدید در داخل و خارج از کشور چین، مورد توجه زیادی قرار گرفته است.

در حالیکه برخی از تحلیلگران خارجی معتقدند که با توجه به انقباض اقتصاد جهان که ناشی از اپیدمی کرونا و ظهور حمایت گرایی تجاری در سطح جهان است، چنین رویکردی از سوی چین به منزله به کارگیری تدابیری کوتاه مدت در عرصه اقتصادی است، اما اقتصاددانان بر این باورند که ایده چرخه داخلی اقتصاد چین، نیازهای این کشور برای تغییر الگوی اقتصادی فعلی اش را تامین خواهد کرد و ایده ای به منظور تحریک و گسترش تقاضای موثر در داخل چین و وارد کردن اقتصاد چین به مسیر رشدی با کیفیت به شمار می رود.

«هوانگ چیون هوی» سرپرست پژوهشگاه اقتصاد آکادمی علوم اجتماعی چین معتقد است که چین برای تاکید بر محوریت چرخه داخلی اقتصادی خود، شرایط اساسی لازم را داراست.

چین از نظر تولید و عرضه، دارای کامل ترین و بزرگترین سیستم تامین صنعتی است و تنها کشوری در جهان محسوب می شود که دارای کلیه مقوله های صنعتی بر اساس طبقه بندی صنعتی سازمان ملل است؛ چین از دیدگاه تقاضای مصرف کنندگان نیز از بازار مصرف داخلی بزرگی با تقاضاهای متنوع برخوردار است که این جمعیت مصرف کنندگان یکی از پایه های تشکیل دهنده یک بازار مصرفی فوق عظیم به شمار می رود.

چین بازار بزرگی با جمعیت کل 1.4 میلیاردی و جمعیت افراد با درآمد متوسط 400 میلیونی دارد؛ با توجه به افزایش 10 هزار دلاری سرانه تولید ناخالص داخلی چین، این کشور هنوز پتانسیل های اقتصادی بالایی در اختیار دارد.

سال گذشته میلادی، میزان سهم هزینه های مربوط به مصرف نهایی در تولید ناخالص داخلی چین به 57.8 درصد رسید و به طور مداوم، به اولین نیروی محرکه رشد اقتصادی این کشور تبدیل شد.

با توجه به تجربیات سطح بین الملل، زمانی که یک قدرت اقتصادی بزرگ به مرحله خاصی در مسیر رشد خود می رسد، تدریجا به تحریک رشد اقتصادی با تقاضای داخلی روی می آورد؛ «لیو چون یوان» اقتصاددان و معاون رئیس دانشگاه مردم چین بر این باور است که: «چین به عنوان یک اقتصاد فوق العاده برتر، فاصله اش را با کشورهایی که سطح درآمد بالایی دارند، بیش از پیش کاهش داده است و بنابراین، نمی تواند صرفاً به یک الگوی اقتصادی با محوریت صادرات تکیه کند».

گسترش بازار داخلی چین و بهبود کیفیت این بازار نیز فرصتهایی را برای دیگر کشورها فراهم می کند؛ هم وارد شدن محصولات و خدمات با کیفیت به بازار چین و هم مشارکت با شرکت های چینی در عرصه تحقیق، طراحی و تولید، در مجموع می تواند به توسعه همزمان اقتصاد چین و جهان منجر شود.

نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: