پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      پایگاه خبری گیتی آنلاین نمایندگی استانی می‌پذیرد  09191910422       پایگاه خبری گیتی آنلاین خبرنگار می‌پذیرد  09191910422       
کد خبر: ۳۵۳۱۴
تاریخ انتشار: ۰۱ شهريور ۱۳۹۹ - ۰۷:۳۴
رییس سازمان جهادکشاورزی استان هرمزگان در نشست خبری انلاین بمناسبت هفته دولت؛
علی باقرزاده همایی در یک گفت‌وگوی رسانه‌ای آنلاین ضمن تبریک به مناسبت هفته خبرنگار وآغاز هفته دولت و انجام فعالیت های زیربنایی اظهار کرد: در این دولت بالغ بر دو هزار میلیارد تومان در بخش‌های زیرساختی حوزه کشاورزی و دامپروری در استان هزینه شده است. که بیش از 60 درصد منابع دولتی و 40 درصد باقی مانده آورده بخش خصوصی می باشد.

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان هرمزگان گفت:ما در سال 92 بالغ بر 3400 تن ظرفیت تولید داشتیم که اکنون به 33 هزار تن رسیده است و 13 هزار هکتار اراضی جدید را نیز واگذار خواهیم کرد که اتفاق بسیار بزرگی در استان بشمار می‌رود.

وی بیان داشت: این اقدام در راستای جهش تولید است که 200 هزار تن ظرفیت تولید برای ما ایجاد می‌کند که یک میلیارد دلار ارز آوری برای کشور بدنبال خواهد داشت.

رییس سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان با اشاره به وجود 8 هزار سازه آبخیزداری در هرمزگان، عنوان کرد: در سال 98 بالغ بر 600 میلیارد تومان تسهیلات در بخش کشاورزی توزیع شده است که اشتغالی معادل 4800 نفر را بدنبال داشته است.

باقرزاده درباره پروژه‌های هفته دولت امسال نیز گفت: 152 پروژه در بخش کشاورزی با 240 میلیارد تومان اعتبار شامل صنایع تبدیلی، سامانه‌های آبیاری تحت فشار، شبکه روستایی، جاده بین مزارع 18 کیلومتر، کانال‌های آبیاری، احیای قنوات، واحد تولید پرورش شتر و بز با اشتغال 620 نفر در استان مورد بهره‌برداری قرار خواهد گرفت.

وی خاطرنشان کرد: اجرای 500 هکتار گلخانه در استان را در دستور کار داریم و این ها موجب جهش‌های خوبی در زمینه تولید بخصوص با رویکرد صادرات خواهد شد.

رییس سازمان جهاد کشاورزی درباره اقدامات بزرگ انجام شده در زمینه توسعه زیرساخت‌ها در زمینه کشاورزی گفت: در این دولت بالغ بر دو هزار میلیارد تومان در بخش‌های زیرساختی حوزه کشاورزی و دامپروری در استان هزینه شده است. 1600 هکتار از اراضی استان تحت آبیاری مکانیزه قرار گرفته است.

باقرزاده ادامه داد: در میناب بحران کشاورزی حاکم بود و کشاورزان گرفتاری‌های زیادی در زمینه آب داشتند اما با همت دولت در این راستا، اتفاقات بسیار خوبی در میناب رخ داده و ما توانستیم با افتتاح سامانه آبیاری در میناب و افزایش تخصیص آب از سد استقلال به این منطقه، شاهد رشد بزرگی در زمینه تولید در این منطقه باشیم.

تولید سالانه 2.9 میلیون تن محصولات کشاورزی در هرمزگان

وی در ادامه، اظهار کرد: میزان تولید در بخش کشاورزی و باغداری در هرمزگان به 2.9 میلیون تن رسیده است.

این مسؤول با بیان این که با اجرای روش‌های علمی، مشاوره در زمینه کشت و آموزش کشاورزان توانسته‌ایم رکورد تولید 160 تن گوجه در هکتار را بشکنیم و در زمینه پیاز نیز به 120 تن تولید در هر هکتار در استان رسیده‌ایم، خاطرنشان کرد: منفعت این رشد تولید متوجه کشاورزان و تولیدگران است.

باقرزاده درباره توزیع یارانه نهاده‌های دامی گفت: در سویا و ذرت و جو توزیع یارانه دامی داریم که جامعه هدف ما مشخص است. این توزیع بر پایه سامانه‌ای که در وزارتخانه تعریف شده است، صورت می‌گیرد و اگر فرد جوجه‌ریزی نکرده باشد، نمی‌توانیم سویا و ذرت در اختیار آنها بگذاریم و ما مکلف به رصد آنها هستیم و برای رساندن این نهاده‌ها به تولیدکننده اصلی تلاش می‌کنیم.

حرکت هوشمندانه فرمانداری میناب و صنف کشاورزی مانع ریزش قیمت لیمو شد

رییس کل جهادکشاورزی هرمزگان اضافه کرد: در بحث لیمو دو کارخانه در میناب و رودان داشتیم که اکنون در چرخه بهره‌برداری نیستند ولی کار خوبی که امسال توسط فرمانداری میناب صورت گرفت، ساماندهی کارگاه‌های بسته‌بندی بود که محصولات با کیفیت پایین به بازار نرسد و راهی مراکز آبلیموگیری و خشک‌کنی شود.

وی گفت: امسال رشد تولید لیمو به میزان 100 هزار تن در استان داشتیم اما با همت خوبی که صورت گرفت، موجب شد تا قیمت این محصول به کمتر از 7500 تومان نرسد.

باقرزاده عنوان کرد: خسارت سیل در سال گذشته بسیار زیاد بود. در دی 98 و فروردین 99 مجموعا 20 هزار اراضی ما را خسارت وارد کرد که 282 میلیارد تومان خسارت ثبت شد و دولت دو مصوبه داد که مبلغ 136 میلیارد تومان اعتبار از تسهیلات و کمک بلاعوض و توسعه زیرساخت‌ها به استان تخصیص یافت.

رییس سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان یکی از تمهیدات وزارت جهادکشاورزی را تلاش برای تولید کودهای فسفاته به مانند کود اوره در کشور است که بتوان کمبود آن را جبران و مانع از بروز کمبود در بخش کشاورزی شود. با افزایش تولید داخلی می‌توان این نهاده‌ها را تأمین و مشکل کشاورزان را حل کرد. تا زمان رسیدن به توان تولید داخلی مقرر شده برای تأمین نهاده‌ها از تسهیلات بانک کشاورزی استفاده شود تا بتوانیم به نقطه مناسبی در تولید داخل برسیم.

باقرزاده بیان داشت: نصب آبشیرین‌کن بر چاه‌ها با محیط زیست و آب منطقه‌ای است و وزارت نیرو متولی این بخش است. آب شور برای خاک مضر است و کیفیت آب هرچه بالاتر برود برای کشاورزی مفیدتر است و خاک در امان می‌ماند و محصول بیشتری تولید می‌شود. رعایت شرایط زیست‌محیطی و بررسی وضعیت پساب آن ضروری است و افت کیفیت آب در سال‌های اخیر در استان سبب شده تا کشاورزان به سمت استفاده از آبشیرین‌کن حرکت کنند.

وی توصیه کرد: افرادی که برای این منظور اقدام می‌کنند، لازم است تا وارد توسعه برنامه‌های گلخانه‌ای شوند تا به برداشت کمتری نیاز باشد و محصول بهتری نیز تولید شود. البته وزارت نیرو در مواردی به جز گلخانه، برخورد می‌کند و آبشیرین‌کن‌ها را جمع‌آوری می‌کند. با این روش در منطقه کهورستان بیش از 100 هکتار مجوز برای ایجاد گلخانه داده شده است و مردم راغب به تولید در بخش گلخانه شده‌اند

«پایگاه خبری گیتی‌آنلاین درباره صحت یا رد ادعاها قضاوتی ندارد و مسئولیتی نمی‌پذیرد»
نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: