پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      
کد خبر: ۳۵۳۶۰
تاریخ انتشار: ۰۳ شهريور ۱۳۹۹ - ۰۲:۵۰
عملکرد بهزاد رضوانی مدیر سازمان فرهنگی، اجتماعی، ورزشی شهرداری خرم آباد با روایت ایشان


یکی از مسائل و مشکلات جامعه را می توان فقدان گفتگو بیان کرد و گفتگو پیرامون آسیب ها و مسائل اجتماعی و فرهنگی در سطح جامعه و کسب اطلاع و شناخت دقیق از آنها امری ضروری است.

▪️نگارنده در این مدتی که در سازمان فرهنگی، اجتماعی، ورزشی شهرداری توفیق خدمت پیدا کرده ام، یکی از برنامه هایم را  گفتگو با نهادهای علمی و مدنی در سطح شهر خرم آباد  دانسته ام.

 ▪️گفتگو با رئیس و اعضای انجمن جامعه شناسی شهر خرم آباد و بازدید میدانی از دفاتر تسهیلگری و توسعه محلی در سطح شهر خرم آباد از جمله برنامه هایی بوده که در این مدت انجام گرفته است. 

▪️دفاتر تسهیلگری به عنوان زیر مجموعه وزارت کشور در بسیاری از استان های کشور مشغول به کارند و از لحاظ حیطه کاری با دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری ارتباط نزدیکی دارند. دفاتر تسهیلگری با رویکرد مشارکت جویی و برنامه های اجتماع محور و سامان بخشیدن و پی گیری مطالبات و خواسته های اقشار و طبقات محروم جامعه و انتقال آنها به مسئولین ، پل ارتباطی بین مردم و دستگاه ها و نهادهای اجرایی محسوب می شوند.همچنین این دفاتر موجب ارتقای آگاهی افراد جامعه شده و زمینه تقویت سرمایه اجتماعی در محلات حاشیه ای می باشند. هر دفتر تسهیلگری از پنج کارشناس تشکیل شده است؛ کارشناس اجتماعی، اقتصادی، شهرسازی، مددکاری و حقوقی و مدیر دفتر.

▪️یکی از اهدف دفاتر تسهیلگری، بهبود کیفیت زندگی ساکنین و کاهش و کنترل آسیب های اجتماعی در سطح محلات است. در شهر خرم آباد به عنوان مرکز استان لرستان 8 دفتر تسهیلگری در 15 محله از جمله محلات دره گرم شرقی و غربی، فلک الدین و میدان تیر، جهانگیر آباد و پاچنار، اسدآبادی و کرگانه، کوی علی آباد و شمشیر آباد،  اسبستان و پشته مطهری، گل سفید و پشت بازار و ماسور فعالیت دارند. 

▪️بازدید میدانی از هر 8 دفتر تسهیلگری و گفتگو با مدیران و کارشناسان دفاتر تسهیلگری و همچنین گفتگو با اهالی و ساکنین این محلات، نشان می دهد که در زیر پوست شهر با حجم انبوهی از مسائل و مشکلات عدیده اجتماعی و فرهنگی مواجه ایم.

مسائل و مشکلات معیشتی و اقتصادی و فشار مضاعف تورم افسار گسیخته، عرصه را بر زندگی افراد جامعه به خصوص اقشار فرودست و آسیب دیده تنگ کرده است. حجم انبوهی از مسائل و مشکلات اقتصادی باعث شده است که در حوزه آسیب های اجتماعی به خصوص در محلات حاشیه ای  با مشکلات زیادی مواجه باشیم.
 
 ▪️بیکاری، فقدان تخصص و مهارت، اعتیاد، خشونت، خودکشی،  کودکان جا مانده از تحصیل، پدیده کودکان کار و خیابانی ، کودک همسری و تضعیف سرمایه اجتماعی تنها بخشی از مهمترین آسیب های اجتماعی در محلات حاشیه ای محسوب می شوند. 
▪️بر کسی پوشیده نیست که جامعه لرستان با درد، رنج و محرومیت عجین گشته است. اعتقاد دارم  هر نهادی در حیطه وظایف ذاتی خود  اگر جزئی از راه حل مسائل ذکر شده نباشد، خود  بخشی از مسئله است! برای کنترل و کاهش آسیب های اجتماعی و فرهنگی در سطح جامعه یک دستگاه و یا نهاد به تنهایی نمی تواند با این حجم انبوه از مسائل و مشکلات ذکر شده مقابله کند. 

▪️لذا می بایست دستگاه های متولی و مسئول، تشکل ها و ان جی  اوها، صاحب نظران و نخبگان، اهالی رسانه و خیرین همگی با همدلی و همیاری و با هم افزایی  و کار و روحیه جهادی به مقابله با مشکلات ذکر شده پرداخته  و رویکرد و نگاه ویژه ای به محلات محروم و حاشیه ای داشته باشند.

امید که همه ما به عنوان شهروندان این شهر و دیار، نسبت به مسائل و مشکلات ساکنین محلات حاشیه ای بی تفاوت نبوده و مشکلات آنها را در اولویت قرار دهیم.
نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: