پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      
کد خبر: ۳۵۴۲۵
تاریخ انتشار: ۰۵ شهريور ۱۳۹۹ - ۰۹:۰۳
روز 26 اگوست سال جاری برابر با چهلمین سالگرد تاسیس منطقه ویژه اقتصادی شن جن است. 
تنها در مدت زمان 40 سال، شن جن از یک دهکده کوچک ماهیگیری به یک شهر مدرن با جمعیتی بالغ بر 10 میلیون نفر تبدیل شد. در این مدت نیز شاهد تغییرات تاریخی پس از اجرای سیاست اصلاحات و گشایش در چین بوده است.

توسعه شن جن به عنوان اولین منطقه ویژه اقتصادی چین، تلاش و خرد چندین نسل از رهبران را یکپارچه ساخته است. در این راه، داستان های شناخته شده بسیاری از افراد وجود دارد.

اکنون، داستان شی جین پینگ دبیرکل کمیته مرکزی حزب کمونیست چین را در ارتباط با این منطقه روایت می کنیم.

مردم: "دبیر کل، سلام!"

شی: سلام بر همگی ، آیا شما در شن جن اوقات خوشی دارید؟

مردم: عالیست

شی: از خوشی شما خرسندم

هشتم دسامبر سال 2012 میلادی، شی جین پینگ که کم تر از یک ماه بود سمت دبیرکل کمیته مرکزی حزب کمونیست چین را برعهده گرفته بود، به کوه لیان هوا (نیلوفر آبی) رفت و به این ترتیب نخستین سفر داخلی وی از شن جن شروع شد که توجه داخلی و خارجی را به خود جلب کرد.

در کوه لیان هوا شی جین پینگ یک سبد گل به تندیس دنگ شیائوپینگ تقدیم کرد و شخصا یک درخت سپیدار کوهستانی کاشت. در باغ گیاه شناسی "دریاچه شیان هو" در شن جن یک سپیدار کوهستانی دیگر نیز وجود دارد که چندان از درختی که شی جین پینگ کاشت، دور نیست. آن درخت قدیمی تر توسط دنگ شیائوپینگ در سفر جنوبی اش در سال 1992 کاشته شده است. در همان سفر دور جدیدی از اصلاحات داخلی و خارجی و گشایش در چین راه اندازی شد.

شی جین پینگ به رفقای قدیمی خود که دنگ شیائوپینگ را در سفر جنوبی اش همراهی کرده بودند گفت که هدفش از نخستین سفر پس از تصدی در مقام دبیر کلی، بازدید از منطقه و شروع اصلاحات و گشایش چین است و قصد دارد ضمن مروری بر روند تاریخی این سیاست، روند این امر بزرگ را نیز به پیش سوق دهد.

در اکتبر سال 2018 به مناسبت چهلمین سالگرد اجرای سیاست اصلاحات و گشایش، شی جین پینگ بار دیگر به شن جن رفت. با توجه به افزایش عوامل نامشخص در محیط بیرونی و اصلاحات داخلی که وارد دوره کلیدی و به اصطلاح وارد "آب های عمیق و استخوان های سخت" شده بود، چین چه انتخابی می توانست داشته باشد؟

 

شی جین پینگ بار دیگر به جهانیان اعلام کرد: "اصلاحات چین همواره ادامه خواهد داشت و سیاست گشایش متوقف نخواهد شد."

وی گفت: "در 40 سال گذشته، دستاوردهای توسعه چین جهان را به حیرت انداخته است. از آن جا که وضعیت توسعه روز به روز بهتر می شود، چرا ادامه ندهیم؟ حتی اگر مشکلاتی از این سو و آن سو به ما برسد، همچنان باید به راه خود ادامه دهیم و در مسیر، مشکلات را حل و بر آن ها غلبه کنیم. ما باید قاطعانه راه اصلاح و گشایش را دنبال کنیم و در عین حال، باید پی در پی به سطوح بالاتر برسیم و این سیاست کشور را هرگز متوقف نسازیم! 40 سال آینده چین مطمئنا به دستاوردهای جدیدی می رسد که نگاه جهانیان را به سوی خود جلب خواهد کرد!

براساس برنامه ریزی و پیشبرد شخصی شی جین پینگ، سیاست اصلاحات و گشایش چین در عصر جدید با گام های استوارتر پیش می رود -از ساخت منطقه خلیج بزرگ گوانگ دونگ- هنگ کنگ- ماکائو تا ساخت منطقه تجارت آزاد هاینان؛ از اجرای کامل سیستم لیست منفی ورود به بازار تا گسترش "حلقه دوستان" در مسیر "کمربند و جاده"... حتی در بحرانی ترین مرحله پیشگیری و کنترل بیماری همه گیر، آهنگ اصلاحات و گشایش چین هرگز متوقف نشده است. یک سلسله اقدامات مربوط به اصلاحات و گشایش مانند حذف محدودیت سهام شرکت های خارجی نیز به طور جدی اجرایی شده است.

همان طور که وی مطرح کرده است: ساخت یک کشور مدرن سوسیالیستی و تحقق رستاخیز بزرگ ملت چین همچون مسابقه دو امداد است، «ما باید یک چوب را به نفر بعدی برسانیم و هر نسل باید برای نسل بعدی به نتایج خوبی دست یابد و بهترین ها را باقی بگذارد. تمامی اعضای حزب و مردم همه اقوام باید به هم نزدیک تر شده و در اطراف کمیته مرکزی حزب حلقه زده و متحد شوند و پرچم بزرگ سوسیالیسم با ویژگی های چین را بالا نگه داشته، آرزوی اصلی خود را فراموش نکنند. ما باید ماموریت اصلی را همواره در یاد داشته باشیم، سیاست اصلاحات و گشایش را همواره پیش گیریم، به تحقق آرزوی مردم برای زندگی بهتر ادامه دهیم و در عصر جدید، یک معجزه جدید و بزرگ تر برای ملت چین ایجاد کنیم!


نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: