پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      
کد خبر: ۳۵۶۲۵
تاریخ انتشار: ۱۸ شهريور ۱۳۹۹ - ۲۲:۴۲
شی جین پینگ طی مراسمی رسمی از قهرمانان خلق در مبارزه با شیوع کرونا و خادمان و منجیان جان مردم تقدیر و به آنان نشان ملی و قهرمان خلق اعطاء کرد.

سه شنبه 18 شهریور 1399. جلسه ای رسمی و بلندپایه با حضور شی جین پینگ رئیس جمهوری خلق چین در تالار بزرگ خلق در پکن. حدود هفت ماه تمام پس از شیوع کروناویروس جدید و فراز و نشیب بسیار این نخستین جلسه رسمی دولتی در چین است که همه مقامات بلندپایه بدون ماسک در آن حاضر شده بودند. اگر اخبار عادی شدن هر چه بیشتر زندگی در شهرهای چین یکی پس از دیگری برای بسیاری از ناظران بدبین باورنکردنی بود، این جلسه قبل از هر چیز نشانه ای از رسیدن وضعیت امنیت بهداشت عمومی در چین به سطحی ایمن و نزدیک به قبل از شیوع کرونا بود.

در اوایل شیوع کرونا و زمان کمبودها و دستپاچگیها، رسانه ها و مقامات بسیاری از کشورهای دارای بغض نسبت به چین، انتقادهای یکپارچه و وسیعی نثار چین و نظام و حتی مردمش کردند. بسیاری از چینی تباران و حتی شرقی تباران آسیا در دیگر کشورهای جهان مورد اذیت و آزار قرار گرفتند و به آنها به دیده ویروس و ناقل بیماری نگاه شد. مقامات بلندپایه برخی کشورها حتی همچنان به اطلاق نام چین به کروناویروس جدید ادامه میدهند و از آن در بازیها و رقابتهای سیاسی داخلی خود سوء استفاده میکنند، در حالیکه گزارشهای متعدد علمی و رسمی معتبر جهان گام به گام و لحظه به لحظه ردّ شیوع ویروس را پیگیری میکند و با گذر زمان ضمن تأیید اقدامات وسیع و بی سابقه و بی نظیر چین در تاریخ بهداشت عمومی جهان برای پیشگیری و مهار بیماری کرونای جدید و دستاوردهای روشن آن در مقایسه با دیگر کشورها، هر بار مهر مردودی بر نظریات رنگارنگ جانبدارانه، غیرکارشناسی و حتی متوهمانه میزنند.

در مقابل، چین با تکیه بر نظرات کارشناسان خود، برنامه دقیق و وسیعی برای عقب راندن و رفع این مشکل تنظیم و بی شبهه و تردید به اجرا گذاشت، به طوری که طبق پیش بینی دکتر جونگ نان شان، کارشناسی بیماریهای تنفسی و یکی از تقدیرشدگان و دریافت کنندگان نشان ملی، در اوایل شیوع بیماری، در صورت رعایت تمام اصول، قرنطینه و نکات اعلام شده برای مقابله با شیوع کرونا، این روند تا ژوییه یا اوت امسال میلادی پایان میپذیرفت؛ و امروز برگزاری این نشست بلندپایه در ایمنی کامل بهداشتی، حاکی از صحت محاسبات او و نتیجه بخش بودن تدابیر دولت و هماهنگی ملت یک میلیارد و چهارصد میلیونی چین در رعایت این تدابیر بود.

درسهایی که شیوع کرونا به ملت و دولت چین آموخت، آنها را به دوره ای فشرده از رزمایش اجتماعی و شهری و حتی نظامی برد که آنها را دهه ها بعد از جنگ مقاومت در برابر تجاوز ژاپن، یکپارچه و متحد و هم هدف کرد و اهمیت هماهنگی، نظم و ترتیب، رعایت اصول و نکات، رعایت بهداشت و آمادگی دفاعی ملی در برابر بلایای طبیعی گسترده را به آنها یادآوری کرد.

مردم چین در مقابله با شیوع کرونا همچون رژه های منظم و دقیق نظامیانشان و مانند ورزشکاران رزمی یکصدا و هماهنگ دستورالعلها را رعایت و زندگی روزمره خود را با تمام سختیها در شرایط جدید بازتنظیم کردند و چند ماه پس از سال نوی که نتوانستند در کنار خانواده و بستگانشان تحویل بگیرند، ثمرش را دیدند.

در اوایل سپتامبر مدارس و آموزشگاههای عالی چین باز شد و دانش آموزان و دانشجویان پس از ماهها خانه مانی و آموزش از راه دور، شادمانه راهی مدارس و دانشگاههایشان شدند. کوچه ها پر از دانش آموزان کوچک و بزرگ یکدست پوش و بازارها و رستورانها اماکن دیدنی شهرها پر از مردم شده است که لبخند به لب دارند و آسوده تر از چند ماه گذشته از کار و زندگی لذت می برند.

اما این همه بدون فداکاری صدها هزار تن از پزشکان، پرستاران، کارشناسان و تمام مبارزان خط مقدم نبرد با شیوع کرونا میسر نمی شد. دولت و مردم چین خدمات آنان را در این دوران سخت پاس داشتند.

به این مناسبت شی جین پینگ روز سه شنبه 18 شهریور در تالار بزرگ خلق چین در پکن رسما از شخصیتهایی که در مقابله با همه گیری کرونا سهم بزرگ و برجسته ای ادا کردند، تمجید کرد و شخصا نشانهای ملی، قهرمان ملی و افتخار را به آنان اعطا کرد.

(مجتبی پویا)

نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: