پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      
کد خبر: ۳۵۶۵۰
تاریخ انتشار: ۲۰ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۳:۰۲
دور جدیدی از شایعه پردازی ها علیه شین جیانگ شروع شده است؛ شایعات جدید حاکی از آن است که دولت چین در حال اجرای پروسه عقیم سازی و سقط جنین اجباری، تنظیم خانواده و «نسل کشی به شکلی دیگر» علیه اویغورها و سایر اقلیت های قومی در شین جیانگ است.
صرف نظر از تنوع گزارش های مربوطه، اینطور به نظر می رسد که این نوع گزارش ها، منبع خبری مشترکی دارند؛ منبع خبری تمامی این گزارش ها، یک دانشمند ضد چینی به نام چینی «جنگ گوا ان» است.

حقیقت این است که نه تنها ریشه جنجال فعلی درباره «نسل کشی به شکلی دیگر» در شین جیانگ، بلکه سرچشمه بحث ها و جنجال های گذشته مانند «بازداشت میلیون ها اویغور» و «کار اجباری اقلیت های ملی شین جیانگ» نیز همین آقای «جنگ گوا ان» بوده است.

طبیعی است که وقتی تمام جنجال های تعجب آور درباره شین جیانگ صرفا یک منبع خبری دارند، باید با نگاهی دقیق تر به بررسی «جنگ گوا ان» پرداخت؛ جنگ گوا ان با اینکه یک نام چینی برای خود انتخاب کرده، اما یک تبعه آلمانی است و نام آلمانی او « Adrian Zenz» (آدریان زنز) است.

این تبعه آلمانی از سال 2018 میلادی تاکنون، بیش از ده ها مقاله تعجب برانگیز در ارتباط با شین جیانگ منتشر کرده است که از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد: «لیست کاراکاش/ تجزیه و تحلیل بازداشت ها در شین جیانگ چین»؛ «عقیم سازی، سقط جنین و کنترل اجباری زایمان/ جنبش سرکوب فرزندآوری ها در شین جیانگ توسط حزب کمونیست چین» و ... (به طور مخفف به عنوان «عقیم سازی اجباری در شین جیانگ» در ادامه ذکر می شود).

تعجب برانگیز بودن این گزارش ها علیه چین معنایی ندارد و باید دید که این مقاله ها تا چه اندازه واقعیت دارند.

آنچه مشخص شده، این است که این گزارش ها مملو از دروغ و بیانات کذب است؛ به عنوان مثال، آدریان زنز در گزارش خود با موضوع «عقیم سازی اجباری در شین جیانگ» اینطور آورده است که:

«زمرت داوود» (ZumratDawut)، «مهری گل تورسون» (Mihrigul Tursun) و «تورسونای زیاودون» (Tursunay Ziyawudun) توسط دولت مجبور به عقیم سازی شده اند.

نکته اولی که باید به آن دقت کرد این است که این نام ها در 80 درصد از گزارش های مربوط به شین جیانگ ذکر می شوند و بنابراین می توان گفت که این افراد، بازیگرانی هستند که سناریوها علیه شین جیانگ را اجرایی کرده اند.

زمرت داوود مدعی شده است که پس از ترخیص از مرکز آموزش مهارتهای حرفه ای مجبور به عقیم سازی شده است؛ این در حالیست که این فرد اولا هیچ وقت از سوی مرکز آموزش مهارت های حرفه ای پذیرش نشده است و ثانیا، خود او در ماه مارس سال 2013 میلادی و پس از تولد سومین فرزندش در بیمارستان زنان و کودکان شهر «اورومچی»، خواستار اجرایی شدن راهی برای مهار ادامه پروسه باروری اش شده است و بنابراین، بحث به اصطلاح «عقیم سازی اجباری» علیه او اصلا واقعیت ندارد.

مهری گل تورسون، یکی دیگر از بازیگران سناریوها علیه شین جیانگ نیز مدعی شده است که برادرش در مرکز آموزش مهارت های حرفه ای مورد آزار و اذیت قرار گرفته و کشته شده است.

این در حالیست که برادر او هنوز زنده است و چنین شایعه ای علیه خود را تکذیب کرده است.

تورسونای زیاودون نیز مدعی شده است که دختری در قزاقستان دارد اما حقیقت این است که آن دختر، دختر یکی از بستگان شوهر فعلی اش است.

این دروغ ها صرفا کوهی از یخ به حساب می آیند و تعداد این دروغ ها بسیار زیاد است اما از آنجایی که غرب رسانه های قدرتمندی در اختیار دارد، این دروغ ها سریع پخش و عمومی می شوند و جای مطالب واقعی در مورد شین جیانگ را می گیرند.

با این وجود، کشف حقیقت میان این همه دروغ کار چندان دشواری نیست؛ در حال حاضر می توان با یک جستجوی ساده در فضای اینترنت، به حقیقت رسید.

آمار جمعیت اویغورها در شین جیانگ در سال 2018 میلادی، 12.71 میلیون نفر گزارش شده است که این آمار به معنای جمعیتی دو برابر آماری است که 40 سال گذشته منتشر شده بود؛ سوالی که مطرح می شود این است که چطور می توان در منطقه ای که بر اساس دروغ ها علیه شین جیانگ، دچار نسل کشی است، شاهد این افزایش آمار جمعیت بود؟

بر اساس آنچه در وب سایت «گری زون» منتشر شده است، «آدریان زنز» یک مسیحی اصولگرای راستگرای افراطی است؛ این تبعه آلمانی بر این باور است که خودش تحت هدایت خداوند، علیه چین مامور شده است.

با این حال، پاسخ به این سوال ضروری است که گزارش هایی که توسط این تبعه آلمانی علیه چین و با نگاهی تبعیض آمیز تهیه و منتشر شده اند را چگونه می توان منصفانه و بی طرف توصیف کرد؟

در ادامه، به بررسی تامین کنندگان مالی و شرکای آدریان زنز می پردازیم.

آدریان زنز خود را محقق ارشد بنیادی به نام «بنیاد یادبود قربانیان کمونیست» معرفی کرده است و این در حالیست که این سازمان شدیدا ضد کمونیستی است که با تصویب کنگره آمریکا ایجاد شده است.

آدریان همچنین به همراه عناصر گروهک «ترکستان شرقی» در جلسات شورای حقوق بشر و کنگره آمریکا شرکت و گزارش ضد چینی خود را ارائه کرده است؛ این در حالیست که گروهک ترکستان شرقی یک گروهک تروریستی است که برای جدایی شین جیانگ از چین به اجرای عملیات تروریستی متوسل شده است.

آدریان زنز علاوه براین، برای پیشبرد فعالیت های خود، از «موسسه سیاست های استراتژیک» (ASPI) کمک مالی دریافت کرده است و این در حالیست که در پشت صحنه فعالیت این موسسه، دولت استرالیا و وزارت امور خارجه آمریکا پنهان هستند و با این اوصاف می توان موضع این موسسه را متصور شد.

بنابراین، می توان منطق تمام فعالیتهای آدریان زنز را به شرح زیر خلاصه کرد: یک پیرو اصولگرا، راستگرا و افراط گرای دین مسحیت که سرسختانه علیه چین فعالیت می کند و توسط سازمان های سرسخت ضد چینی تامین مالی می شود و از طریق همکاری با برخی از نیروهای ضد چینی، گزارش های به اصطلاح علمی خود درباره موضوعاتی مانند «بازداشت غیرقانونی میلیون ها اویغور»، «کار اجباری اقلیت های قومی شین جیانگ» و «نسل کشی در شین جیانگ با عقیم سازی» را منتشر کرده است.

سوالی که مطرح می شود این است که صرف نظر از درست بودن یا نبودن موضع سیاسی این تبعه آلمانی، آیا می توان گزارشات او را که سرشارند از دروغ پردازی و بیانات کذب، منصفانه برداشت کرد؟


نویسنده:
نظرات بینندگان
نام: