پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      
کد خبر: ۳۵۸۷۱
تاریخ انتشار: ۳۰ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۵:۰۲
هوشمند هنرکار، نائب‌رئیس هیأت‌مدیره انجمن بازیگران خانه تئاتر مطرح کرد:
بیش از 6 ماه است که به‌واسطه شیوع کرونا، بسیاری مشاغل و حرف تعطیل شده‌اند. در میان فعالیت‌های هنری نیز، به‌طور مشخص تئاتر و سینما جزو اولین حرفه‌هایی بودند که متوقف شدند و حتی با اخذ مجوز بازگشایی نیز، فعالیت‌های آنها به ‌شیوه سابق نبود. در این نوع فعالیت‌ها که ارتباط مستقیم و گروهی با مخاطب مطرح است، از طرفی رعایت پروتوکل‌های بهداشتی چالش‌های بسیاری دارد و از طرفی، به دلیل شرایط موجود، مخاطب‌ها اقبال اندکی برای حضور در سالن‌های نمایش و سینما دارند. این مشکلات در حالی است که فعالان عرصه تئاتر، جز صحنه نمایش، فضای دیگری برای فعالیت و کسب درآمد ندارند.

هوشمند هنرکار، نائب‌رئیس هیأت‌مدیره انجمن بازیگران خانه تئاتر، در خصوص شرایط هنرمندان تئاتر، توضیح داد: «پیش از کرونا نیز، حال و روز فعالان تئاتر و بازیگران خوب نبود؛ نه شغل تعریف شده‌ای داشتند نه امنیت شغلی و درآمد مناسب. جز عده‌ای که از طریق فعالیت‌های دیگر(مانند تدریس و اشتغال در تصویر و سایر رشته‌ها) ارتزاق می‌کردند، معیشت سایر هنرمندان تئاتر دچار مشکل بود. اما با شروع کرونا، تئاتری‌ها دچار وضعیت بدتری شده و حتی پس‌انداز آنها نیز رو به پایان است، چرا که در این مدت درآمدی نداشتند.» 

او با اشاره به اینکه اغلب تئاتری‌ها حتی پس‌اندازی هم ندارند، بیان کرد: «در حال حاضر فرد یا نهادی که بتواند به‌طور مشخص از حق و حقوق هنرمندان و به‌خصوص اهالی تئاتر دفاع کند، نداریم. به‌نظر می‌رسد پیش از این دغدغه‌ای به نام مشکلات معیشت هنرمندان تعریف نشده است. شاید تصور شود که در میان مشکلات کنونی، معیشت و امنیت شغلی هنرمندان بااهمیت نباشد اما کسی فکر نمی‌کند که یکی از آسیب‌دیده‌ترین اقشار، تئاتری‌ها و به‌خصوص بازیگران هستند. هرچند که نمی‌خواهم مشکلات رشته‌های تئاتری دیگر را نادیده بگیرم اما بازیگران چیزی جز جان و بدن خود برای به کار گرفتن ندارند.»

هنرکار در مورد بازگشایی سالن‌ها در شرایط کنونی،‌ گفت: «در این روزها، با بازگشایی‌های نسنجیده سالن‌های تئاتر و البته سایر فعالیت‌ها مواجه شده‌ایم. هرطور بررسی کنیم دلیل این شتاب‌زدگی و اجبار و بازگشایی مشخص نیست. اگر فکر کنیم توان اقتصادی دولت ضعیف شده و می‌خواهد چرخه تولید به راه بیفتد، شاید در حرفه‌هایی که ارتباط با گردش اقتصادی دارند منطقی باشد اما در بازگشایی مکان‌هایی مانند مدارس و مراکز آموزشی، توجیهی نمی‌بینیم.»

به گفته هنرکار، بازگشایی سالن‌ها و سایر مراکز عمومی، فاجعه کرونا را پایدار کرده و منفعت اقتصادی نیز به‌دنبال نداشته است. این بازیگر و کارگردان تئاتر، در مورد تلاش‌هایی که برای بهبود وضعیت معیشتی هنرمندان شده‌ است، بیان کرد: «مکاتبات و صحبت‌هایی که با مسئولان شده، تاکنون جواب چندانی نداشته است. بارها هم اعلام شده که اعضا و هنرمندان دیگر طاقت نامه‌نگاری و صدور بیانیه را ندارند. حرکت بعدی خانواده تئاتر، رادیکال‌تر خواهد بود.»

هنرکار با اشاره به فواید احتمالی دوران پساکرونا گفت: «البته هنوز سعی می‌کنم خوشبین باشم، شاید در دوران پساکرونا و حتی این ایام هم بشود دنبال فایده‌ای در تئاتر بود. مثلا در سال‌های گذشته، بساطی به‌نام تئاتر خصوصی راه افتاد، چیزی که اصلا به تئاتر خصوصی ربط نداشت، انگار فقط تصمیم بر این بود که هنرمندان را در فضایی بدون پشتیبانی و آشفته رها کنند. به این واسطه، تماشاخانه‌های بسیاری به نام تماشاخانه خصوصی با مدیریت‌های اشتباه و تهیه کننده‌های نامربوط راه افتاد و حتا در مقاطعی نگرانی ورود پول‌های آلوده به هنر مطرح شد. ازطرفی افرادی وارد کار شدند که شناختی از این نوع فعالیت نداشتند و بنابراین سرمایه‌های آنها نیز هرز رفت و دوباره فضا به سمت رشد سلبریتی‌ها و اجرای کارهای سخیف پیش رفت. در این دوران اثر این بازی‌ها کمتر شده. شاید در دوره پساکرونا شاهد حذف یا کمرنگ شدن این فضای غلط باشیم. شاید هنرمندان واقعی تئاتر و روابط درست حرفه‌ای حاکم شود.»

این بازیگر و کارگردان تئاتر، با ابراز امیدواری از بازگشت تعهد مسئولان به هنر، مطرح کرد: «از حدود 7، 8 سال پیش، روالی ایجاد شد که تئاتر به بیراهه کشید و این فضا را به ما تحمیل کردند که البته جز معدود هنرمندانی که از این سیستم بهره‌مند شدند، بخش بزرگی از خانواده تئاتر، متضرر شدند.»

به گفته هنرکار، دوران کرونا و تعطیلی اجباری ناشی از آن، همچنین می‌تواند فضایی در اختیار هنرمندان بگذارد که به مسائل زیرساختی تئاتر توجه کنند. او در اینباره گفت: «در حال حاضر نیز، مسائلی مانند پیوستن انجمن‌های هنری به وزارت کار و ایجاد شبه سندیکا پیگیری شده که امیدوارم این تلاش‌ها ادامه‌دار باشد. البته باید از جناب راد نیز قدردان باشیم که برای احقاق این مسائل، سال‌هاست تلاش کرده‌اند. این دوران فرصتی می‌دهد تا به مستندسازی، تثبیت شغل و روابط حرفه‌ای و مسائل زیربنایی بپردازیم.»

نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: