پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      
کد خبر: ۳۵۸۸۵
تاریخ انتشار: ۳۱ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۳
«دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا چند روز قبل اعلام کرد که در سال 2017 در آستانه این بوده که دستور ترور «بشار اسد» رئیس جمهور سوریه را صادر کند، اما «جیمز ماتیس» وزیر دفاع وقت با این موضوع مخالفت کرد.

وزارت امور خارجه سوریه در پاسخ به این اظهارات گفت این گفتار ترامپ نشان می دهد آمریکا با سازمان تروریستی فرق چندانی ندارد یعنی هر دو به روش های عادی متوسل نمی شوند و قوانین و قواعد را نادیده می گیرند و برای تحقق منافع خود به قوانین، حقوق بشر و اخلاق اهمیت نمی دهند.

آمریکا در مساله سوریه همیشه موضعی برتری جویانه را در پیش گرفته است: در سال 2014 به بهانه سرکوب سازمان های تروریستی بدون کسب اجازه از سوی دولت سوریه به این کشور لشگرکشی کرد و به طور غیرمستقیم در جنگ داخلی سوریه مداخله کرد؛ پس از روی کار آمدن ترامپ، ارتش آمریکا نیز در آوریل 2018 به بهانه «حملات شیمیایی» در منطقه غوطه شرقی با ایجاد ائتلاف با ارتش های انگلیس و فرانسه بیش از 100 موشک کروز و موشک هوا به زمین، تاسیسات ارتش سوریه راه هدف مستقیم قرار داد و به آن حمله کرد؛ اکتبر 2019، ترامپ در تصمیم خود برای خروج از سوریه تجدید نظر و اعلام کرد به منظور «دفاع از میادین نفتی» بخشی از نظامیان آمریکای مستقر در سوریه را همچنان در آن کشور نگه می دارد؛ در ژوئن سال جاری، آمریكا 39 نهاد و فرد مرتبط با سوریه از جمله بشار اسد و همسرش را برای فشار بیشتر به دولت سوریه تحت تحریم قرار داده است.

آمریکا در حالی رویکرد هژمونیک خود در سوریه را ادامه داده که در برابر ایران هم حیله زورگویانه دیگری به راه انداخته است.

هفته گذشته نشریه آمریکایی "پولتیکو" به نقل از منابع ناشناس مدعی شد که تهران با هدف گرفتن انتقام ترور سردار سلیمانی قصد ترور «لانا مارکس» سفیرآمریکا در آفریقای جنوبی را داشته است. ترامپ نیز در پی انتشار این خبر در صفحه توئیتری خود مدعی شد که آمریکا به هر حمله به هر شکلی که باشد پاسخ 10 هزار برابر پاسخ می دهد.

«سعید خطیب زاده» سخنگوی وزارت خارجه ایران هم در همان روز ادعای آمریکایی‌ها در این مورد را رد کرد و گفت: چنین ادعاهای بی‌اساسی بخشی از کارزار ضد اطلاعاتی دولت آمریکا علیه ایران است. وی تاکید کرد ایران پیگیری حقوقی بین‌ المللی در ارتباط با ترور سردار سلیمانی را در تمامی سطوح ادامه خواهد داد.

در حالی که ایران و آمریکا به یکدیگر در این موضوع واکنش نشان دادند اما آفریقای جنوبی به عنوان یکی دیگر از طرف های این قضیه صحت خبر قصد تهران برای ترور لانا مارکس را رد کرد.

سخنگوی وزارت روابط و همکاری بین الملل آفریقای جنوبی (وزارت امور خارجه آفریقای جنوبی) نسبت به این خبر ابراز بی اطلاعی و شگفتی کرد و اعلام نمود این وزارتخانه بیانیه ای رسمی برای تکذیب این خبر صادر می کند.

بدون شک، این موضع‌گیری آفریقای ثابت کرد است که ادعای «قصد ایران برای ترور سفیر آمریکا در آفریقای جنوبی» دروغی برای توهین به ایران بوده است.

دولت فعلی آمریكا با شعار «اول آمریكا» روی کار آمده و برای «دوبار عالی کردن آمریکا»، در برخورد با دیگر کشورها بدون هیچ پنهان‌کاری چهره سلطه طلب و برتری جویانه خود را نشان داده و در این راه برای محدودیت های اخلاقی هیچ اهمیتی قائل نیست.

حتی اگر فرض شود ایران طرحی برای ترور لانا مارکس می داشت با توجه به آنکه اکنون این امر توسط آمریکا فاش شده آیا همچنان آن را اجرا می کرد؟ قطعا نه.

به عبارت دیگر، اینکه آیا ایران چنین طرحی داشت یا نه، بر سرنوشت سفیر آمریکا در آفریقای جنوبی هیچ تاثیری نگذاشته زیرا او همچنان صحیح و سالم است. اما با انتشار این خبر در رسانه های مهم آمریکا، بازتاب خبر «ایران قصد دارد سفیر آمریکا در آفریقای جنوبی را ترور کند»، خواه واقعی باشد یا دروغ، در آمریکا و سراسر جهان به مدت طولانی به گوش می رسد. با کمی تامل به راحتی می توان فهمید که چه کسی سود از این امر بهره برده و چه کسی آسیب می بیند.

نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: