پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      
کد خبر: ۳۵۹۰۶
تاریخ انتشار: ۳۱ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۷:۲۷
اخیراً، کلارک معاون وزیر امور خارجه آمریکا از منطقه تایوان چین دیدار کرد.

این دومین بار در سال جاریست که آمریکا یک مقام بلند پایه را به تایوان میفرستد. این اقدام نقض جدی اصل «چین واحد» و سه بیانیه مشترک چین و آمریکا است و روابط چین و آمریکا و صلح و ثبات تنگه تایوان را به طور جدی تخریب کرده است. چین حتما با اتخاذ تدابیر متقابل از حق حاکمیت و تمامیت ارضی خود دفاع میکند. روند تاریخی اتحاد چین مهارناپذیر است و ترفند سیاستمداران آمریکا به «استفاده از تایوان برای مهار چین» حتما شکست خواهد خورد.

از ابتدای سال جاری، برخی سیاستمداران آمریکا با نقض سه بیانیه مشترک چین و آمریکا بارها چین را در مساله تایوان تحریک کرده اند. از فروش سلاح به تایوان و «افزایش همکاری اقتصادی» گرفته تا اعزام مقامات عالیرتبه برای دیدار از تایوان و دیدار سفیر ایالات متحده در سازمان ملل و نماینده تایوان در نیویورک، آمریکا پیوسته علائم اشتباهی به تجزیه طلبان تایوان ارسال کرده است. یکی از اهداف اصلی، آشکارا سودیست که خود امریکا با ایجاد ناآرامی در تنگه تایوان میبرد.

در حال حاضر تعداد موارد سرایت و مرگ و میر ناشی از ویروس کرونا در آمریکا بیش از کشورهای دیگر است، اقتصاد این کشور در کساد است، نسبت بیکاری همچنان بالاست و درگیریهای نژادی تشدید شده است... بحرانهای مختلف باعث به زحمت افتادن سیاستمداران کاخ سفید شده است. همراه با نزدیک شدن انتخابات ریاست جمهوری، آنها امیدوارند از اقدامات بسیار کوتاه مدت برای جلب منافع اقتصادی و سیاسی از مسائل تایوان استفاده کنند تا نارضایتی داخلی را از حکومت ناکارآمد خود منحرف کرده و انتخابات را نجات دهند.

دلیل عمیقتر در این واقعیت نهفته است که برخی سیاستمداران آمریکایی هنوز افکار یکجانبه گرایی و سلطه طلبی دارند و نمی توانند با دیدگاه برابر با توسعه چین برخورد کنند و میخواهند از همه ابزارها برای جلوگیری از رشد چین استفاده کنند. «برگ تایوان» از جمله ابزار آنها برای مقابله به چین است.

به همین دلیل، مردم تایوان به طور كلی از سفر مقامات ارشد آمریكا به تایوان ابراز خشم می كنند. تحلیلگران داخلی این جزیره به این نکته اشاره کردند که هدف سفر معاون وزیر خارجه آمریکا به تایوان «وخیم ترکردن روابط بین دو طرف تنگه تایوان» است و امنیت تایوان در حال حاضر از توطئه های سیاسی سیاستمداران آمریکا در «استفاده از تایوان برای مهار چین» دچار خسارت شده است.

در همین زمان، جامعه بین الملل نیز از اقدامات سیاستمداران آمریکا برای تخریب صلح و ثبات تنگه تایوان انتقاد میکنند. خولیو ریوس، مدیرشبکه سایت تحقیقات سیاست اسپانیا، اشاره کرد که دولت آمریکا با استفاده از حساسیت بالای مسأله تایوان برای مهار و اعمال فشار بر چین تلاش می کند. حسام شعیب، اندیشمند علوم سیاسی سوریه معتقد است که دخالت آمریکا در امور داخلی چین با استفاده از موضوع تایوان باید از طرف جامعه جهانی متفقاً محکوم شود.

نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: