پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      
کد خبر: ۳۵۹۶۲
تاریخ انتشار: ۰۲ مهر ۱۳۹۹ - ۱۶:۴۷
شی جین پینگ رییس جمهور چین روز سه شنبه 22 سپتامبر 1 مهر طی سخنرانی در نشست مجمع عمومی سازمان ملل اعلام کرد که در 75 سال گذشته، چین برای پیروزی در مبارزه جهانی با فاشیسم خدمات تاریخی انجام داده و از تأسیس سازمان ملل حمایت کرده است. امروز چین با همان روحیه، به همکاری بین المللی در مقابله با کرونا پرداخته و خدمات شایسته در حفظ امنیت بهداشت عمومی جهانی انجام داده است.

این سخنان وی عزم راسخ چین برای همکاری با جامعه جهانی در مبارزه با چالش های جهانی از جمله شیوع کرونا را نشان می دهد.

در شرایط تحولات بی سابقه جهانی در صد سال گذشته، سرنوشت بشر در چهارراه تاریخی قرار گرفته و مایه نگرانی این است که معدودی از قدرت های جهانی با یک جانبه گرایی و قلدری همکاری بین المللی مبارزه با کرونا را تخریب کرده و آسیب جدی به نظم جهانی پس از جنگ جهانی دوم مبتنی بر نقش محوری سازمان ملل و حل مناقشات با همآهنگی چند جانبه و اراده دست جمعی وارد کرده است. در چنین شرایطی، بحث چند جانبه گرایی در این نشست مجمع عمومی سازمان ملل ضروری است.

چین که در مهار شیوع کرونا و ازسرگیری فعالیت های اقتصادی به پیشرفتهایی رسیده، همواره مدافع چند جانبه گرایی است و برای پیشگیری و کنترل کرونا در سراسر جهان پیشنهادهای خود را مطرح کرده است. شی جین پینگ رئیس جمهور چین طی سخنان خود بار دیگر پیشنهادهای چین در این راستا را ارائه داده که از جمله آنها می توان به اولویت دادن به جان مردم، تقویت همبستگی و همیاری، تدوین تدابیر جامع و باثبات پیشگیری و مهار بیماری، توجه و کمک به کشورهای در حال توسعه به ویژه کشورهای آفریقایی و موارد دیگر اشاره کرد. این امر برای پیشبرد همکاری جامعه جهانی در مقابله با کرونا بسیار ارزشمند است.

رییس جمهور چین در سخنرانی خود همچنین با اشاره به تأثیرات منفی ناشی از انزواگرایی، یک جانبه گرایی و حمایت طلبی برخی کشورها، پشتیبانی قوی و قاطع چین از چند جانبه گرایی را نشان داده است.

خدمات شایسته چین در مقابله با چالش های جهانی از جمله شیوع کرونا مورد تقدیر جامعه جهانی قرار گرفته است. آندری استروسکی رییس مرکز مطالعات اجتماعی و اقتصادی چین وابسته به پژوهشگاه خاوردور فرهنگستان علوم روسیه در این باره گفت: چین همواره از سازمان ملل حمایت کرده و برای تقویت مشارکت کشورهای در حال توسعه در مدیریت جهانی تلاش کرده است.

تورسونالی کوزیف استاد دانشگاه زبان های جهانی ازبکستان گفت: سخنرانی شی جین پینگ رییس جمهور چین بر چند جانبه گرایی تأکید کرده و برای پیشرفت جهان جهت گیری کرده و در شرایط کنونی جهانی حائز اهمیت فراوانی است.

شی جین پینگ رییس جمهور چین در بخش دیگری از سخنان خود بار دیگر تعهد کرد که پس از تحقیق و تولید واکسن کرونا از سوی چین، آن را به عنوان محصول عمومی جهانی در اختیار جهانیان گذاشته و عرضه آن به کشورهای در حال توسعه را در اولویت قرار خواهد داد.

شی جین پینگ همچنین چهار اقدام مهم از جمله عرضه 50 میلیون کمک مالی به برنامه مقابله انسانی با شیوع کرونا سازمان ملل، راه اندازی فاز سوم صندوق همکاری جنوب جنوب در چارچوب چین و سازمان خواروبار و کشاورزی سازمان ملل و ایجاد مرکز اطلاعات جغرافیایی و نوآوری جهانی و مرکز مطالعات داده های بزرگ درباره توسعه پایدار سازمان ملل اعلام کرد.

      دونالد روشامبوا پژوهشگر مرکز مطالعات تبادلات اقتصادی و فرهنگی زیمبابوه گفت: چین فعالانه کمک هایی را در اختیار جامعه جهانی گذاشته و محموله های کمکی بسیار را به کشورهای در حال توسعه منتقل کرده و تجربیات مبارزه با کرونای خود را به اشتراک گذاشته و خدماتی جایگزین ناپذیر را برای مبارزه جهانی با کرونا انجام داده است.

نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: