پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      
کد خبر: ۳۶۰۲۵
تاریخ انتشار: ۰۵ مهر ۱۳۹۹ - ۱۲:۴۹
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران، نرخ تورم و تغییرات قیمت در گروه عمده کالا در شهریور ماه سال جاری را اعلام کرد.
به گزارش گیتی آنلاین، مسعود شفیعی با اشاره به آخرین نتایج آمار و اطلاعات، نرخ تورم نقطه‌ای استان تهران در شهریور ماه 1399 را 4/37 درصد اعلام و اظهار کرد: منظور از نرخ تورم نقطه‌ای، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه مشابه سال قبل است.  یعنی خانوارهای استان تهران به طور میانگین 4/37 درصد بیشتر از شهریور ١٣٩8 برای خرید یک «مجموعه کالاها و خدمات یکسان» هزینه کرده اند. نرخ تورم نقطه ای کل کشور در شهریور ماه 1399 عدد 4/34 اعلام شده است.
 
وی با بیان اینکه نرخ تورم نقطه‌ای استان تهران در شهریور ماه 1399 در مقایسه با ماه قبل 9/2 واحد درصد افزایش یافته است، گفت: نرخ تورم نقطه‌ای گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی ها و دخانیات» با افزایش 3/5  واحد درصدی به 5/29 درصد و گروه «کالاهای غیر خوراکی و خدمات» با افزایش 1/2 واحد درصدی به 8/39 درصد رسیده است.
 
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران در ادامه به نرخ تورم نقطه ای خانوارهای شهری و روستایی استان تهران اشاره کرد و توضیح داد: نرخ تورم نقطه‌ای برای خانوارهای شهری استان تهران  5/37 درصد است که نسبت به ماه قبل 9/2 واحد درصد افزایش داشته است. هم‌چنین این نرخ برای خانوارهای روستایی 8/34 درصد بوده که نسبت به ماه قبل 3/3  واحد درصد افزایش داشته است.
 
شفیعی همچنین با اشاره به افزایش 3/3  درصدی نرخ تورم ماهانه استان در شهریور ماه سال جاری گفت: این نرخ در مقایسه با ماه قبل، 1/0 واحد درصد افزایش داشته است. منظور از نرخ تورم ماهانه، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه قبل است. تورم ماهانه برای گروه‌های عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» و «کالاهای غیر خوراکی و خدمات» به ترتیب 8/2  درصد و 4/3 درصد بوده است.
 
به گفته وی، نرخ تورم ماهانه برای خانوارهای شهری 3/3 درصد بوده که نسبت به ماه قبل، 1/0 درصد افزایش داشته، هم‌چنین این نرخ برای خانوارهای روستایی 1/3 درصد بوده که نسبت به ماه قبل 2/1 واحد درصد افزایش را نشان می دهد.
 
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران درباره نرخ تورم سالانه شهریور ماه سال جاری اظهار کرد: این نرخ برای خانوارهای استان تهران به 0/29 درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، 0/4  واحد درصد افزایش نشان می‌دهد. منظور از نرخ تورم سالانه، درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به ماه جاری، نسبت به دوره مشابه قبل از آن است.
 
شفیعی افزود: نرخ تورم سالانه برای خانوارهای شهری 0/29  درصد با افزایش 4/0 واحد درصد نسبت به ماه قبل و برای خانوارهای روستایی 0/29  درصد بوده که نسبت به ماه قبل تغییری نداشته است. 
 
وی در ادامه به تغییرات قیمت در گروه عمده خوراکی ها اشاره و اظهار کرد: در گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به گروه «ماهی و صدف داران » (ماهی قزل آلا و کنسرو ماهی تن) ،گروه «شیر،پنیر و تخم مرغ» (خامه ، پنیر پاستوریزه، شیر پاستوریزه و ماست پاستوریزه) و گروه «روغنها و چربی ها»   است. 
وی افزود:  در گروه عمده «کالاهای غیر خوراکی و خدمات» گروه «حمل ونقل» (قیمت انواع خودرو)  گروه «هتل و رستوران» و گروه «آموزش» بیشترین افزایش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته‌ است.
 
انتهای پیام/
نویسنده:اکرم سادات حسینی شبستری
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: